W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował projekt nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przede wszystkim umożliwi ona nieodpłatne udostępnianie wybranych zbiorów danych, m.in. ortofotomapy, państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawitacyjnych i magnetycznych, wybranych danych dotyczących działek i budynków ewidencyjnych.
Większy dostęp
Geodeta będzie mógł mieć dostęp do podstawowych danych umożliwiających mu rozpoczęcie wykonywania czynności przygotowawczych, jak również pomiarowych jeszcze przed ich zgłoszeniem właściwemu organowi. Ponadto nowela wprowadzi możliwość zgłoszenia prac geodezyjnych po terminie ich faktycznego rozpoczęcia, jeżeli wykonywane czynności nie wymagają pozyskania danych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Nowelizacja przewiduje też zniesienie minimalnej opłaty 30 zł za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto projekt zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w zasobie z urzędy. Przewiduje też obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Dzięki temu ma powstać jednolity w skali kraju zbiór opisujący zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów.
Co samorząd, to inaczej
Obecnie nie ma cyfrowych danych przestrzennych, które w sposób jednolity, precyzyjny i wiarygodny prezentują informacje o istniejącym pokryciu planistycznym w skali kraju. Część jednostek samorządu terytorialnego (JST) udostępnia te dane na lokalnych lub regionalnych geoportalach, inne wyłącznie w ramach Biuletynów Informacji Przestrzennej – nie zawsze jest to informacja kompletna. Utrudniony dostęp do informacji o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym, spowalnia tempo procesu inwestycyjnego.