Bez maila i telefonu też można być podatnikiem VAT

VAT

Urząd nie znał numeru telefonu ani adresu mailowego firmy - stwierdził, że nie może się z nią skontaktować, więc wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Zawiadomienie o wykreśleniu wysłał jednak... pocztą, na adres siedziby, który miał w dokumentach. Sprawą musiał się w końcu zająć sąd administracyjny. Zdaniem ekspertów, zachowanie urzędu było kuriozalne.

22.08.2019

Po zmianie procedury będzie rzeź spraw cywilnych w sądach

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Do środy zawieszane postępowania były umarzane po roku. Teraz, jeśli przerwa była spowodowana brakiem adresu pozwanego czy innymi formalnymi błędami, zostaną umorzone już po trzech miesiącach, a po sześciu - te zawieszone na zgodny wniosek stron lub spadkobiercy. To efekt reformy postępowania cywilnego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że takie odciążenie sądów uderzy w obywateli.

22.08.2019

Kolek: Niemcy pracują nad nowym sposobem budowania kadr

Prawo pracy HR

W czasie gdy polski parlament pracuje nad tzw. „5 Kaczyńskiego”, a debatę publiczną zajmuje kwestia wyborów parlamentarnych niemiecki minister pracy zapowiada ustawę o pracy jutra. Proponowany przez władze zza Odry nowy sposób budowania kadr dla gospodarki ma być odpowiedzią na kryzys gospodarczy, ale także wehikułem zmieniającym strukturę kompetencji i umiejętności zasobów ludzkich - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

22.08.2019

Upolowanie internetowego trolla trudne, ale możliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

"Hejterskie" treści i fake newsy to skuteczna broń nie tylko w walce politycznej, ale również w eliminowaniu konkurencji. Metody ich tworzenia są coraz bardziej zaawansowane. Polskie przepisy pozwalają na wyciąganie konsekwencji wobec internetowych trolli, ale ich działania są nadal kiepsko ścigane. Przydałoby się wprowadzenie do prawa tzw. ślepego pozwu.

22.08.2019

W pogotowiu problemy z kadrą jak w szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W karetkach i na oddziałach ratunkowych szpitali zaczyna brakować już nie tylko lekarzy, ale i ratowników medycznych. Niewielu lekarzy chce podejmować się trudnej pracy w ratownictwie, ale także ratownicy coraz częściej ostatnio przekwalifikowują się na lepiej płatny zawód pielęgniarski. Stacje ratownictwa mają coraz więcej problemów z obsadą załóg ambulansów.

22.08.2019

Szczęście w pracy w oparciu o Model 3Z?

HR

Coraz więcej się mówi o szczęściu w pracy. Ludzie czują, że to jest potrzebne. Organizacje także zaczynają widzieć i czuć tę potrzebę. W czasie naszego życia zawodowego spędzamy łącznie ok. 75.000 godzin w pracy. Średni czas spędzany z rodziną i dziećmi to 3-4 godziny dziennie, w pracy - przynajmniej 8 godzin!

22.08.2019

Piontkowski: Podwyżki pewne i na stałe

Pensje nauczycieli wzrosną we wrześniu o 9,6 proc. To pierwsze takie podwyżki od wielu lat i nauczyciele nie muszą się obawiać, że ich pensje zmaleją w przyszłym roku - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski po spotkaniu ze związkowcami w centrum "Dialog". Podkreślił też, że obecny system wynagradzania pedagogów wymaga zmian.

21.08.2019

UODO sprawdza przetwarzanie danych w MS i KRS

Wymiar sprawiedliwości

Prezes UODO wszczął z urzędu postępowanie wobec Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości przy przetwarzaniu danych osobowych. To pokłosie informacji medialnych, że sędziowie z MS i były wiceminister Łukasz Piebiak mieli uczestniczyć w dyskredytowaniu niektórych sędziów, w tym szefa Iustitii Krystiana Markiewicza.

21.08.2019

Sędzia na Facebooku - rzecznik sprawdza, czy to nie przewinienie

Wymiar sprawiedliwości

Czynności wyjaśniające mają dotyczyć korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab będzie sprawdzał, czy sędziowie nie dopuszczają się przy tym przewinienia dyscyplinarnego.

21.08.2019

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: Nie popieram hejtu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To nieprawda, jakoby urząd rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych "stał za hejtem" rozumianym jako deprecjonowanie sędziów w mediach społecznościowych; tego typu sformułowania wprowadzają w błąd opinię publiczną - stwierdził w opublikowanym w środę oświadczeniu sędzia Piotr Schab.

21.08.2019

Był sędzia oskarżany o pomawianie innych prawników

Prawo karne Prawnicy

W historii sądownictwa dyscyplinarnego w ciągu ostatnich lat zdarzył się tylko jeden taki przypadek. Chodziło o sędziego sądu wojskowego w stanie spoczynku, który bezpodstawnie oskarżał swoich kolegów, a także prokuratorów o popełnienie przestępstw, w tym o korupcję. Nie został on w końcu ukarany, ale Sąd Najwyższy sformułował wtedy pewne zasady obowiązujące w takich sytuacjach.

21.08.2019

Marszałek Sejmu: Publikacja list poparcia dla kandydatów do KRS po wyroku TK 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z decyzją w sprawie publikacji list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa poczekam do wyroku Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedziała w środę Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - W tej chwili nie mam innego wyjścia - stwierdziła. I zadeklarowała, że "zrobi to, co rozstrzygnie TK".

21.08.2019

Rzecznik apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa w szpitalach psychiatrycznych

Opieka zdrowotna

Rzecznik praw pacjenta prosi kierowników i pracowników szpitali psychiatrycznych m.in. o przegląd procedur wewnątrzszpitalnych, ocenę stopnia ich realizacji, sprawdzenie stanu infrastruktury oddziałów i zabezpieczeń mechanicznych uniemożliwiających wyrządzenie sobie krzywdy przez pacjentów.

21.08.2019

17 tys. zł wydano na leczenie mieszkańców ośrodka w Gostyninie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Tylko 17 tysięcy zł kosztowało leczenie pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez pięć lat jego funkcjonowania - poinformował dyrektor placówki. Jego zdaniem, przyznany budżet pozwalał na zaspokajanie wszelkich medycznych potrzeb pacjentów. Ale przyznał, że większość usług wykonano za pieniądze NFZ.

21.08.2019

Nieliczni mają poczucie kontroli swoich danych w internecie

RODO

Tylko 14 proc. obywateli Unii Europejskiej jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi udostępnianymi w sieci. Pozostali nie są już tego tacy pewni albo uważają, że po udostępnieniu informacji o sobie w internecie nie mają już na nie żadnego wpływu – wynika z unijnego raportu „Special Eurobarometer 487a”*.

21.08.2019

Markiewicz: Za hejtem stoi zorganizowana grupa - sędziów, prawników, dziennikarzy

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja o tym, czy skieruję pozew i przeciwko komu powinna zapaść w ciągu kilku najbliższych dni. Najważniejsze jest pokazanie, kto za to odpowiada. Bo nie chodzi tylko o Łukasza Piebiaka i sędziów z MS. To też odpowiedzialność państwa za to, co robią osoby zajmujące tak wysokie stanowiska - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krystian Markiewicz

21.08.2019

Iustitia domaga się komisji śledczej w sprawie "afery Piebiaka"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Specjalna komisja śledcza powinna zbadać okoliczności akcji dezinformacyjnej prowadzonej pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości wobec sędziów - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Natomiast postępowania dyscyplinarne wobec zaangażowanych w ten proceder sędziów powinien prowadzić lokalny rzecznik z Warszawy

21.08.2019

MRPiPS: Ojcowie coraz częściej korzystają z urlopu

Prawo pracy

O prawie 3 tys. więcej mężczyzn skorzystało w pierwszej połowie tego roku z urlopu ojcowskiego - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na taki urlop wybrało się w tym czasie 88,5 tys. mężczyzn, czyli o 2,9 tys. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r..

21.08.2019

Doktorant tylko w jednej szkole. RPO: To ograniczenie prawa do nauki

Szkolnictwo wyższe

Doktoranci skarżą się, że nie mogą w tym samym czasie kształcić się w więcej niż jednej szkole doktorskiej. Według RPO mają rację - nie ma merytorycznych przesłanek, by wprowadzać takie ograniczenie. Rzecznik chce wyjaśnień od resortu nauki.

21.08.2019