Rząd przyjął ważne zmiany dla spółek publicznych

Spółki Compliance

Spółki publiczne będą musiały mieć zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji oraz opracować polityki: wynagrodzeń i zaangażowania. Takie obowiązki przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmiany ustawy o ofercie publicznej. Wzrosną też koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne.

23.07.2019

Bitcoiny dłużej bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Finanse

Rząd planuje wydłużyć termin obowiązywania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcji związanych z bitcoinami. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany walut wirtualnych. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku.

23.07.2019

Powstała Narodowa Strategia Zdrowia Mózgu

Finansowanie zdrowia

Już dziś populację z chorobami mózgu w naszym kraju można szacować nawet na 15 milionów osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. W Światowym Dniu Mózgu przedstawiono „Brain Plan dla Polski”. Zakłada on szereg zmian w organizacji ochrony zdrowia, głównie w takich dziedzinach jak psychiatria i neurologia.

23.07.2019

Piontkowski: Marsze równości mogą się odbywać, choć budzą opór większości Polaków

Zarządzanie oświatą

W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.

23.07.2019

Sasin: Poprawka PO niczego osobom niepełnosprawnym nie gwarantowała

Pomoc społeczna

PiS podjęło już praktycznie decyzję z sprawie 500+ dla osób niesamodzielnych. Z wypowiedzi Jacka Sasina w Programie Trzecim Polskiego Radia wynika, że renta rodzinna nie będzie brana pod uwagę do wyliczenia dochodu uprawniającego do świadczenia.

23.07.2019

Wzory dokumentów elektronicznych TPR już gotowe

CIT PIT

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Wypełnione druki firmy muszą przekazać do organów podatkowych do końca września.

23.07.2019

Rocznik 1953 - opłaca się ponowne przeliczenie emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Średnio 245 złotych zyskały kobiety z rocznika 1953 na ponownym przeliczeniu emerytury. Rekordzistki otrzymały świadczenie wyższe aż o ponad 2 tysiące złotych miesięcznie. Takich osób może być więcej, jeśli Sejm przyjmie nowelizację ustawy w sprawie wznowienia postępowania i przeliczenia wysokości emerytury.

23.07.2019

Delegacjoza trawi prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Decyzja z dnia na dzień, bez rozmowy, analizy sytuacji rodzinnej, przeniesienie nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania, bez możliwości odwołania - tak, według prokuratorów, wyglądają obecnie ich delegacje.

23.07.2019

Pracownicy socjalni widzą zagrożenie w centrach usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy pomocy społecznej obawiają się, że system pomagania nie będzie spójny, a straty wykwalifikowanych kadr jeszcze się zwiększą. Chodzi o centra usług społecznych, które już w przyszłym roku będą mogły powstawać w każdej gminie.

23.07.2019

Wychowawcy w przedszkolach mogą nie dostać 300 złotych dodatku

Kadry w oświacie

Zmiana w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli wcale nie oznacza, że ci zatrudnieni w przedszkolach dostaną 300 złotych minimalnego dodatku za wychowawstwo. Potwierdza natomiast, że mają prawo do dodatku funkcyjnego. Utrudni to - zwłaszcza dużym miastom - likwidowanie wakatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.

23.07.2019

Dziecko w aucie bez fotelika - to się nadal często zdarza

Policja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Niefrasobliwym rodzicom grozi mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 punktów karnych. Konsekwencje mogą być jednak tragiczne. Eksperci wskazują, że powinno się tego uczyć na kursach dla przyszłych kierowców.

23.07.2019

W pojedynkę szpital już nie udźwignie kosztów

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Starostwa ratują się przed zamknięciem szpitali i łączą się w konsorcja szpitalne z sąsiednimi powiatami. Obciążeń finansowych nie wytrzymują placówki medyczne w Wielkopolsce.

23.07.2019

Zgłoszenie udziału w egzaminie na aplikację do 14 sierpnia

Strefa aplikanta

Kandydaci na aplikantów: radcowskich, komorniczych i adwokackich mają niewiele czasu na złożenie wniosku, który pozwoli im w tym roku przystąpić do egzaminów wstępnych. Termin składania wniosków upływa 14 sierpnia 2018 roku. Opłata to 1125 złotych.

23.07.2019

Specjalny sprawozdawca ONZ pyta polski rząd o sprawę sędzi Czubieniak

Prawnicy

W swoim wystąpieniu do polskiego rządu specjalny sprawozdawca ds. niezależności sędziów zwraca się z prośbą o wyjaśnienie podstaw prawnych regulujących postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. A także o wskazanie, w jakim stopniu przepisy te odpowiadają międzynarodowym standardom ochrony niezawisłości sędziów.

22.07.2019

RPO zaniepokojony agresją przeciwników „Marszu Równości”

Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, czy stanowisko rządu wyrażają słowa szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, że „Marsze Równości’ budzą „ogromny opór” wobec czego „warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane”. Przytacza też orzeczenia Trybunału w Strasburgu.

22.07.2019

Fundacja im. Batorego apeluje do nowych sędziów SN, by zaniechali orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z niepokojem obserwujemy podejmowane obecnie próby destabilizowania funkcjonowania Sądu Najwyższego - ocenia Zespół Ekspertów Fundacji im. Stefana Batorego. I apeluje do osób, które zostały wybrane do SN w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

22.07.2019