Rząd chce konsultacji projektu ws. zniesienia limitu 30-krotności

Ubezpieczenia społeczne

Projekt 30-krotności został przekazany do konsultacji. Dobrą praktyką jest spróbować bez zbędnej eskalacji wypracować konsensus i jeśli będą nowe propozycje, bardzo chętnie będę je analizował - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie wyjaśnił jednak, czy to jest ten poselski projekt, który właśnie wycofano z Sejmu.

21.11.2019

Rząd przyjął projekt ws. "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy, który w czwartek przyjęła Rada Ministrów.

21.11.2019

MC: Wydano ponad dwa miliony dowodów z warstwą elektroniczną

Administracja publiczna

Ponad dwa miliony osób odebrało nowy e-dowód, około 40 procent aktywowało jednocześnie jego warstwę elektroniczną. E-dowód jest nośnikiem identyfikacji cyfrowej, można z jego pomocą komunikować się elektronicznie z administracją. Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa, jeśli ktoś nie zrobi tego przy odbiorze dokumentu, może potem w dowolnym urzędzie.

21.11.2019

Gmina Zawidz musi pożyczyć na pensje dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W gminie Zawidz Kościelny zabrakło pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Pat został przerwany dopiero dziś, gdy radni, którzy wciąż byli przeciwko zaciągnięciu kredytu, tym razem zagłosowali na tak. Było to konieczne, ponieważ subwencja oświatowa nie wystarcza na finansowanie oświaty, a gmina nie ma rezerw na jej uzupełnienie.

21.11.2019

Mazowsze wygrało w TK, trzeba zmienić systemem finansowania zdrowia

Finansowanie zdrowia

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Władze Mazowsza, które wystąpiły z taką skargą podkreślają, że orzeczenie powinno być impulsem do reformy zasad finansowania świadczeń. Placówki szybko się zadłużają, a samorządów nie stać na to, by pokrywać milionowe straty.

21.11.2019

Już od piątku tysiące spraw cywilnych do umorzenia

Wymiar sprawiedliwości

21 listopada mija termin trzech miesięcy na składanie wniosków o podjęcie starych spraw cywilnych - zawieszonych np. z powodu błędnego adresu strony. To efekt wprowadzonych w sierpniu zmian w przepisach dotyczących terminów zawieszeń. Chodzi o sprawy zawieszone przed ich wejściem w życie.

21.11.2019

Moody's: Zmiany w sądach osłabiają pozycję kredytową Polski

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Polska jest bardzo solidną gospodarką, a kraj praktycznie od zawsze ma bardzo solidny rating A2, ale toczące się w kraju dyskusje na temat reformy sądownictwa, jak też napięta sytuacja z Brukselą ciążą ocenie kredytowej - twierdzi Dietmar Hornung, dyrektor zarządzający agencji ratingowej Moody's.

21.11.2019

Ryanair w Hiszpanii skazany za pobieranie opłat za bagaż podręczny

Rynek i konsument

Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.

21.11.2019

MEN: Nowe standardy pomogą w kształceniu pedagogów

Kadry w oświacie

Nauczyciele przedmiotowcy mają za mało godzin pedagogiki na studiach - alarmują posłowie. MEN odpowiada: zmieniają się standardy kształcenia nauczycieli. Wyjaśnia, że kładzie się w nich większy nacisk na przygotowanie psychologiczno-pedagogicznego zajęcia z zakresu psychologii, pedagogiki i praktyk zawodowych.

21.11.2019

Lewica szykuje projekty ustaw o związkach partnerskich i równości małżeńskiej

Prawo cywilne

W czwartek w Sejmie zbierze się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół do spraw równouprawnienia społeczności LGBT+. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest inicjatorem tego parlamentarnego zespołu, chciałby w ciągu kwartału wypracować i przedstawić projekty ustaw dotyczących związków partnerskich oraz równości małżeńskiej.

21.11.2019

Prawo wciąż wśród najpopularniejszych kierunków studiów

Dla studenta

W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się informatyka. Drugie miejsce zajęła psychologia, a trzecie - zarządzanie. Prawo znalazło się na piątym miejscu, tuż przed nim kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych, które nadzoruje minister zdrowia).

21.11.2019

Rusza 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele, mamy moc! - to hasło 42. Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego, który rozpoczyna się dziś w Warszawie. W programie trzydniowego wydarzenia m.in. związkowe wybory, podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję.

21.11.2019

Prezydent mówi o nieuczciwych i niesprawiedliwych sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda. I dodał, że potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą "sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski".

21.11.2019

Kandydaci na sędziów TK: Pawłowicz i Piotrowicz z pozytywnymi opiniami sejmowej komisji

Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła dwóch kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, których kandydowanie ze względu na wiek może być wykluczone. Posłowie PiS wycofali w środę poparcie dla zgłaszanego przez siebie Roberta Jastrzębskiego.

21.11.2019

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne

21.11.2019

Rząd będzie szukał pieniędzy w umowach zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Posłowie PiS wycofali swój projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzenie tego rozwiązania miało dać ok. 7 mld złotych. Rząd będzie więc szukał dodatkowych wpływów do funduszu emerytalnego z pełnego oskładkowania umów zlecenia - wynika z informacji Prawo.pl.

21.11.2019

Pracownicy socjalni chcą być bezpieczni, postulują zmiany w prawie

Pomoc społeczna

Uszkodzenie kręgosłupa, grożenie utratą życia, zranienie – takie przypadki przytrafiają się pracownikom socjalnym, nie tylko w terenie, ale też w urzędach. Pracujący w pomocy społecznej chcą zmian w prawie podnoszących poziom ich bezpieczeństwa. W Dniu Pracownika Socjalnego podkreślają znaczenie szkoleń w tym zakresie. Twierdzą też, że ich zarobki są za niskie.

21.11.2019

Dwa resorty w środowisku, Ministerstwo Klimatu zajmie się odpadami

Środowisko

Prawo.pl nieoficjalnie potwierdziło, że za gospodarką odpadami, a także nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozostanie w Ministerstwie Klimatu. To ten resort będzie więc odpowiedzialny za wdrożenie systemu kaucyjnego zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

21.11.2019

ZUS-u nie opłacisz przez split payment

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do ZUS zgłaszają się przedsiębiorcy, do których wróciły pieniądze przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład wyjaśnia, że nie ma możliwości przyjęcia środków opłacanych za pomocą split-payment i w tej sytuacji płatności należy dokonać standardowym przelewem.

21.11.2019

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.

21.11.2019