Parlamentarny zespół oceni koszty społeczne i ekonomiczne legalizacji marihuany

Finansowanie zdrowia

W środę zbiera się parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. Na pierwszym posiedzeniu mają wybrać prezydium. W skład zespołu wchodzi 10 posłów i posłanek z klubu Lewicy oraz jeden poseł Konfederacji. Jak zapowiada inicjatorka zespołu Beata Maciejewska (Lewica), zespół będzie omawiał ekonomiczne, społeczne i zdrowotne skutki legalizacji marihuany.

18.12.2019

Mniej odpadów w budowlance do ewidencji

Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Klimatu przygotowało nową listę rodzajów i ilości odpadów, dla których ich wytwórcy nie będą zobowiązani do prowadzenia ich ewidencji. Sporo pozytywnych zmian czeka branżę budowlaną. Po pierwsze resort zwiększa ilość odpadów, które nie podlegają ewidencji, po drugie dodaje kilka pozycji.

18.12.2019

Leki dla kobiet w ciąży mają być bezpłatne, rząd przyjął projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży ma mieć dostęp do darmowych leków. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych po wejściu w życie ustawy. Na darmowe leki budżet państwa w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma wydać ok. 14,5 mln zł. 

18.12.2019

Mniej dłużników alimentacyjnych, ale ich długi wyższe

Prawo rodzinne Domowe finanse

W Krajowym Rejestrze Długów jest ponad 301 tys. rodziców, którzy nie płacą alimentów. Po zaostrzeniu w 2017 r. przepisów Kodeksu karnego ich liczba spada, ale kwota zaległości rośnie. Rekordowe zaległości mają dłużnicy alimentacyjni z Mazowsza. Dominują mężczyźni - 284 tys. osób, kobiet jest 17 tys.

18.12.2019

Warta ukarana za opóźnienia w wypłacaniu odszkodowań

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - to przyczyna nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego kary w wysokości 200 tys. złotych na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta".

18.12.2019

UODO: Podmiot monitorujący ma mieć dostęp do tajemnicy bankowej

RODO

Związek Banków Polskich – jako podmiot monitorujący kodeks dobrych praktyk – może zyskać dostęp do tajemnicy bankowej. Zdaniem Jana Nowaka, prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych, bez tego uprawnienia jego działania nadzorujące przestrzeganie kodeksu byłyby iluzoryczne. Eksperci wskazują jednak, że prawo powinno regulować warunki ujawnienia tajemnicy.

18.12.2019

Dziekani wydziałów prawa przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie niekonstytucyjnymi rozwiązaniami proponowanymi w projekcie zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw - czytamy we wspólnym oświadczeniu, podpisanym przez większość dziekanów wydziałów prawa na polskich uczelniach.

18.12.2019

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.

18.12.2019

Uchwała NSA nie pomoże dzieciom wychowywanym przez pary jednopłciowe

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą

Związki jednopłciowe nie, ale dziecko musi mieć możliwość faktycznego skorzystania z praw, jakie daje mu bycie polskim obywatelem - do tego mniej więcej sprowadza się grudniowa uchwała NSA dotycząca transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia, w których jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci. W praktyce bardzo trudno pogodzić obie te kwestie, również w kontekście prawa do edukacji.

18.12.2019

Kary więzienia dla świadków Jehowy - Prokurator Generalny interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o wyroki z 1971 i 1972 r. Dwóch mężczyzn zostało skazanych na rok i osiem miesięcy więzienia za to, że brali udział w związku pod nazwą Świadkowie Jehowy, którego istnienie, cel i ustrój - jak uzasadniały sądy - pozostawały tajemnicą. Wobec jednego z nich karę następnie zawieszono. Prokurator Generalny wnosi teraz kasację i domaga się uniewinnienia.

18.12.2019

Potwierdzanie przekształcenia użytkowania wieczystego wciąż niezakończone

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nadal wiele miast nie wydało zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność i na pewno nie zdąży do końca roku. Mieszkańcy, którzy ich nie dostali, boją się, że stracą bonifikaty. Niepotrzebnie - ustawowy termin na poświadczenie własności mija dopiero z końcem lutego.

18.12.2019

Sądy zmagają się z zażaleniami poziomymi, MS: to nie jest problem

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia poziome obowiązują od 7 listopada i od początku były krytykowane. Sędziowie sądów rejonowych skarżą się, że zostali zarzuceni dodatkowymi sprawami, które - z powodu braku repertorium - nie są rejestrowane. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że materia nie jest skomplikowana, więc i jej rozpoznanie nie powinno być problemem.

18.12.2019

Prof. Gersdorf nie będzie kandydować na kolejną kadencję

Wymiar sprawiedliwości

Przyczyną jest to, że ze względu na wiek dotychczasowa prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, nie mogłaby dokończyć kolejnej kadencji - wyjaśniał sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

17.12.2019

23 grudnia SN wyda uchwałę w sprawie ważności wyborów

Samorząd terytorialny

Zgodnie z przepisami kwestie ważność wyborów do Sejmu i Senatu z 13 października br. oceni Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Do tej pory wpłynęło 278 protestów wyborczych - 10 zostało uznanych za zasadne, lecz stwierdzono, że nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik.

17.12.2019

Marcin Warchoł rządowym pełnomocnikiem od praw człowieka

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Dr hab. Marcin Warchoł został we wtorek powołany na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka. Ponieważ jest posłem na Sejm jednocześnie został nominowany na funkcję sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości.

17.12.2019

Senatorowie w środę zdecydują o losach Funduszu Solidarnościowego

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

We wtorek Senat przeprowadził dyskusję nad ustawą umożliwiającą finansowanie trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Do tej pory ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mogły być finansowane jedynie działania na rzecz niepełnosprawnych. Głosowanie ma odbyć się w środę.

17.12.2019

Spoza Unii łatwo można przywieźć tylko pięć rodzajów owoców

Domowe finanse Podatki międzynarodowe

Po grudniowej zmianie przepisów podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej z innych krajów tylko pięć rodzajów owoców. Są to ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Inne rośliny przywożone do UE muszą posiadać specjalne świadectwo fitosanitarne.

17.12.2019

Debata: Wyrok TSUE ułatwia stosowanie konstytucji dla oceny niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie stwierdził wprawdzie wprost, czy KRS i Izba Dyscyplinarna SN są niezależnymi organami, ale pozwala on i ułatwia stosowanie wprost przepisów polskiej konstytucji określających, czym jest sąd. A ma być niezależny, a sędziowie niezawiśli - taka ocena dominowała podczas debaty zorganizowanej we wtorek przez redakcję Europejskiego Przeglądu Sądowego.

17.12.2019

Radcy prawni w obronie sędziów - niezawisłość zapisana w Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Niezależność sądów i niezawisłość sędziów stanowi istotę demokratycznego państwa prawnego. Każdy z radców prawnych – powinien stanąć w obronie tych zasad – bez względu na wyznawany światopogląd, system wartości i przekonania, zgodnie ze swoim sumieniem i zasadami etyki radcowskiej - brzmi stanowisko Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.

17.12.2019

Niespełna 40 proc. uprawnionych przystąpiło do PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

1,128 mln pracowników spośród 2,9 mln pracujących w dużych firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników, przystąpiło do PPK. Dodatkowe 144 tys. osób przystąpiło do PPE. W sumie z PPE i PPK zaczęło korzystać prawie 1,3 mln osób. Poziom zaś partycypacji w dużych przedsiębiorstwach wyniósł 39 proc.

17.12.2019