Po zmianie prawa łatwiej ogłosić upadłość konsumencką. Tylko, czy warto?

Domowe finanse Ochrona konkurencji

Za kilka miesięcy wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, którą we wrześniu tego roku zatwierdził prezydent. Szacuje się, że ponad 2 mln Polaków nie może się uporać z przeterminowanymi długami. Nowe przepisy uproszczą zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Konsekwencje odczują również wierzyciele i to już w 2020 roku.

30.11.2019

Pensje lekarzy i pielęgniarek rosną, szpitale wydają na nie już 80 proc. budżetu

Finansowanie zdrowia

Wydatki NFZ na świadczenia zdrowotne wzrastają, ale szpitale i przychodnie wcale nie leczą więcej pacjentów. Pieniądze ze składki pochłaniają wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek. Dyrektorzy szpitali twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch lat każde zwiększone finansowanie z NFZ, przeznaczali na pensje.

30.11.2019

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.

29.11.2019

W czwartek SN oceni status Izby Dyscyplinarnej i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 5 grudnia wyznaczono posiedzenie niejawne Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w pierwszej ze spraw, których dotyczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odpowiadający na pytania, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezależnym sądem, oraz czy Krajowa Rada Sądownictwa spełnia wymogi stawiane organom uprawnionym do udziału w procesie powoływania sędziów.

29.11.2019

Jest już dyscyplinarka i zawieszenie sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchybienie godności urzędu i przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia do KRS, a także nieuprawnione przekazanie mediom opinii związanych z pełnionym urzędem sędziowskim - takie zarzuty sędziemu z Olsztyna stawia rzecznik dyscyplinarny. A prezes sądu zawiesił go w czynnościach. - Nie zastraszycie nas! - komentuje to Iustitia.

29.11.2019

SN oceni, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym

Środowisko Administracja publiczna

Na czym polega prawo do czystego środowiska? O rozstrzygnięcie takiego zagadnienia prawnego Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci się do Sądu Najwyższego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie.

29.11.2019

Ruszył pilotaż elektronicznej bazy danych o odpadach

Środowisko

Właśnie ruszył pilotaż kolejnych dwóch modułów bazy danych o odpadach. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych w niej podmiotów może zacząć sprawdzać, jak system działa. Wersja testowa jest dostępna publicznie.

29.11.2019

Trybunał w Strasburgu zajmie się skróceniem kadencji członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się skargą dotyczącą wygaszenia kadencji sędziego wybranego do Krajowej Rady Sądownictwa, bez zapewnienia mu prawa do sądu, do czego podstawę dała kontrowersyjna ustawa z grudnia 2017 r., wprowadzająca nowe zasady wyboru 15 sędziowskich członków KRS.

29.11.2019

Rząd nieco łagodzi wymagania, co do magazynowania odpadów

Środowisko

Do rządowej Komisji Prawniczej trafiła właśnie najnowsza wersja projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Podmioty, które wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, ale w ilości mniejszej niż 100 ton rocznie, a także w wyniku prowadzenia prac budowlanych nie muszą ich przechowywać w instlacjach czy obiekcie budowlanym.

29.11.2019

Warsztaty o cyberbezpieczeństwie w szpitalach

Finansowanie zdrowia

3 grudnia w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie odbędzie się kolejny warsztat dotyczący „Cyberbezpieczeństwa w placówkach medycznych”. Eksperci opowiedzą o tym w jaki sposób do nowych przepisów mają się przygotować szpitale.

29.11.2019

Sędziowie TK w stanie spoczynku domagają się nowej ustawy o KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dziesięcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku - m.in. Andrzej Rzepliński, Ewa Łętowska, Jerzy Stępień, Andrzej Zoll (na zdjęciu) - napisało do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra sprawiedliwości list, w którym domagają się uchwalenia nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

29.11.2019

Stopa zastąpienia będzie spadać - trzeba będzie dodatkowo oszczędzać "na starość"

Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z prognozą ZUS stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości świadczenia do przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia w tym czasie, wyniesie zaledwie 23 procent. Oznacza to, że wielu pracowników z chwilą przejścia na emeryturę będzie musiało pogodzić się z radykalną obniżką dochodu. Eksperci podkreślają, że trzeba będzie oszczędzać i odkładać na emeryturę nie tylko w ZUS.

29.11.2019

Polska ma zaległości w robotyzacji

Prawo pracy

Na koniec 2018 roku w Polsce pracowały 13 632 roboty przemysłowe, z czego 39 proc. funkcjonowało w branży motoryzacyjnej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Drogi do przemysłu 4.0. Robotyzacja na świecie i lekcje dla Polski”.

29.11.2019

Opodatkowanie najmu ciągle pełne niejasności

Domowe finanse PIT VAT

Niejednoznaczna definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT to zmora nie tylko osób sprzedających nieruchomości gruntowe, ale i wynajmujących mieszkania. Wyjaśnieniu nieprecyzyjnych przepisów nie pomagają sądy administracyjne, które dotąd nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej. Zdaniem ekspertów, konieczna jest zmiana przepisów.

29.11.2019

RPO: Co ma pierwszeństwo - terapia w Gostyninie czy wykonanie kary?

Wymiar sprawiedliwości

Mariusz T., przebywający w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysssocjalnych, został przeniesiony do więzienia, gdzie ma odbyć karę pozbawienia wolności za posiadanie dziecięcej pornografii. W tym czasie będzie miał przerwę w terapii, której był poddawany w placówce. W ocenie RPO przepisy powinny regulować co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo

29.11.2019

Prekluzja w sprawach karnych - zwycięży sprawność czy sprawiedliwość?

Wymiar sprawiedliwości

Od listopada sędziowie mogą oddalać wnioski dowodowe składane po wyznaczonych przez niech terminach. Prekluzja dowodowa miała przyspieszyć i usprawnić proces karny, a budzi obawy prawników. Jej wprowadzenie to odejście od fundamentalnej zasady prawdy materialnej, a stąd jedynie krok do niesprawiedliwych wyroków - mówią. I już szukają sposobów na obejście niewygodnej regulacji.

29.11.2019

Prezes PiS oczekuje dymisji szefa NIK 

Administracja publiczna

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że podczas czwartkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem, zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji.

28.11.2019

Kancelaria Sejmu nie wykona wyroku olsztyńskiego sądu ws. list poparcia do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Po dokonaniu analizy korespondencji przesłanej z Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie list poparcia dla kandydatów do KRS, Kancelaria Sejmu podejmie działania, uwzględniając obowiązujące prawo, w tym unijne i krajowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych - oświadczyło Centrum Informacyjne Sejmu.

28.11.2019

Nowi sędziowie Izby Cywilnej SN: próba "weryfikacji" naszych powołań - niedopuszczalna

Wymiar sprawiedliwości

Siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wskazało, że próby oceny prawidłowości powołań sędziowskich, niezależnie od daty ich dokonania, uznać należy za niedopuszczalną ingerencję w sędziowską niezawisłość. Odnosząc się do niedawnego wyroku TSUE wyrazili obawę, że może on być wykorzystywany do wnikania w toczące się postępowania sądowe, co doprowadzi do chaosu prawnego.

28.11.2019