Państwo aktywizuje bezrobotnych, gorzej radzi sobie z biernymi zawodowo

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

Ponad 13 mln osób, czyli prawie połowa ludności Polski w wieku 15 lat i więcej, to osoby bierne zawodowo. 35,9 proc. z nich jest w wieku produkcyjnym. Państwo niewiele o nich wie, bo nie rejestrują się w urzędach pracy, gdyż nie chcą pracować. Część z nich to tzw. NEET – młodzi ludzie, którzy żyją na koszt rodziców lub partnerów.

17.02.2020

Za część ubezpieczenia na czas delegacji pracownik musi zapłacić podatek

PIT

Skarbówka uważa, że tylko ubezpieczenie kosztów leczenia pracownika w zagranicznej delegacji nie jest jego przychodem. Domaga się więc podatku od polisy dotyczącej assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu podróżnego. Twierdzi, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

17.02.2020

Niebezpieczne i drogie uproszczenia w geodezji

Środowisko Budownictwo

Rząd przekonuje, że nowelizacja prawa geodezyjnego ograniczy formalizm, obniży opłaty i sprawi, że informacje w ewidencji gruntów będą aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne. Polskie Towarzystwo Geodezyjne uważa, że nowe przepisy nie realizują tych założeń. Niektóre opłaty wzrosną ze złotówki do nawet 500 złotych.

17.02.2020

W szpitalach brakuje nawet dyrektorów i ordynatorów

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale mają problem już nie tylko z pozyskaniem do pracy specjalistów, ale nie ma też chętnych na stanowiska kierujących oddziałami. Zaś konkursy na stanowisko dyrektora potrafią trwać w niektórych powiatach miesiącami z powodu braku chętnych. Jedną z przyczyn są zarobki często znacznie niższe od poborów lekarzy pracujących w tych szpitalach.

17.02.2020

Sędziowie z ministerstwa i prezesi wskazali kandydatów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość podpisów na listach poparcia dla sędziów, którzy zostali wybrani przez Sejm do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, złożyli sędziowie pracujący w ramach delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz już awansowani lub oczekujący na awanse w sądach - wynika z analizy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.02.2020

Aresztów w Polsce więcej i są coraz dłuższe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ciągu ostatnich czterech lat podwoiła się w Polsce liczba osób tymczasowo aresztowanych, a do tego przebywają one tam coraz dłużej. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to pół roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to znowu jest problem systemowy.

16.02.2020

Kaczyński: Prezydent Duda ostoją obrony konstytucji 

Wymiar sprawiedliwości

Po wyborach 2015 r. nie było dla prezydenta Andrzeja Dudy żadnego miodowego miesiąca, od razu walka z tymi, którzy bezczelnie łamali konstytucję. Przez cały czas ostoją obrony polskiego porządku publicznego, polskiej konstytucji i prawa był Andrzej Duda - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. A sam prezydent deklaruje dalszą "naprawę wymiaru sprawiedliwości".

15.02.2020

Podwyżki dla pracowników sądów po ogłoszeniu ustawy budżetowej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników sądów w wysokości 450 zł nastąpi po ogłoszeniu ustawy budżetowej na 2020 rok z wyrównaniem od 1 stycznia br. - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych działających w sądach.

15.02.2020

Pokaż swoją firmę przez jej najlepszych pracowników

HR

Pokazywanie firmy poprzez jej najlepszych ludzi to dziś bardzo silny trend w marketingu. Podziękuj swoim pracownikom za wkład, jaki wnoszą do organizacji i zgłoś ich do udziału w Konkursie "Pracownik Roku" w każdej z sześciu kategorii. Termin zgłoszeń upływa 28 lutego.

15.02.2020

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

15.02.2020

Firmy wolą dać benefity, niż podwyżki

BHP

Darmowa myjnia samochodowa, urlop złamanego serca czy Botox Leave – urlop w celu zadbania o atrakcyjny wygląd - światowe marki prześcigają się w oferowaniu pracownikom coraz ciekawszych dodatkowych świadczeń. W Polsce oferuje je aż 82 proc. firm. I nie jest to już wyłącznie prywatna opieka zdrowotna.

15.02.2020

W szpitalach wciąż za dużo zakłuć i zranień

Zawody medyczne

W polskich szpitalach dochodzi każdego roku do 37 tysięcy zranień i zakłuć. Pielęgniarki najczęściej zakłuwają się tam przy iniekcjach, kontakcie ze skalpelem czy szklaną ampułką. Co ciekawe, szpitale posiadające akredytacje nie są bezpieczniejsze dla pracowników niż te bez certyfikacji, mimo że jest tam mniej bezpiecznego sprzętu.

15.02.2020

Sędziowie pokoju mogą nie przyjąć się w Polsce

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do naszego systemu prawnego spotkał się z umiarkowaną aprobatą prawników. Plusy tego pomysłu to nawiązanie do tradycji, odciążenie sądów od prostych spraw i społeczne uwiarygodnienie wymiaru sprawiedliwości. Minusy to upolitycznienie instytucji i pominięcie prawników.

15.02.2020

W sobotę rozpoczął się sezon rozliczeń rocznego PIT za 2019 rok

Domowe finanse PIT

W poprzednich latach roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rozpoczyna się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Złożenie PIT wcześniej nie ma znaczenia. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia.

15.02.2020

Spór Giertycha z sędzią Izby Dyscyplinarnej trwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Roman Giertych nie był obwinionym występując przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, określenie to było użyte potocznie - wyjaśnia sędzia Tomczyński. Adwokat odpowiada, że nie zapłaci kary porządkowej, bo nikt nie wystawi tytułu wykonawczego.  Zdaniem adwokata Tomczyński "wielokrotnie naruszył jego dobra osobiste".

14.02.2020

TSUE: 9 marca wysłuchanie w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności.

14.02.2020

WSA uzasadnił wyroki, Sejm ujawnia listy poparcia do KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował w piątek uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymywało upublicznienie przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Tego samego dnia na stronie Sejmu listy zostały opublikowane.

14.02.2020

Walka z otyłością za pomocą nowego podatku

Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml - tzw. małpek oraz słodzonych napojów. Lekarze popierają zmiany, a przedsiębiorcy są przeciwni, twierdząc że zmiany są za szybko wprowadzane i zaszkodzą wielu firmom.

14.02.2020

Budżet państwa na 2020 rok bez deficytu przyjęty

Finanse publiczne Finanse

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 rok. W głosowaniu odrzucono ponad 460 wniosków mniejszości, podobny los podzieliły poprawki zgłoszone przez opozycję. Przyjęte zostały jedynie propozycje zgłoszone przez PiS. Znaleziono m.in. dodatkowe 10 milionów złotych na program strategii onkologicznej.

14.02.2020