W czasach koronawirusa zaczyna się wojna o alimenty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po zaledwie kilku tygodniach epidemii do komorników już zgłaszają się dłużnicy alimentacyjni twierdząc, że nie są w stanie spłacać zobowiązań. Coraz więcej takich spraw trafia też do sądów. Na ostateczne rozstrzygnięcia na razie nie ma co liczyć - rozprawy wyznaczane są za kilka miesięcy. Sprawy o alimenty nie zostały uznane w tarczy antykryzysowej za pilne.

22.04.2020

Nakaz pracy w jednym szpitalu - innym zabraknie personelu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Personel medyczny prawie 90 szpitali zakaźnych w kraju dostanie nakaz pracy tylko w tych jednostkach i przy pacjentach z COVID-19. Na skutek tej decyzji pozostałym dyrektorom placówek medycznych może zabraknąć pracowników, bo dotychczas dopinali grafiki tylko dlatego, że lekarze i pielęgniarki pracowali w kilku miejscach.

22.04.2020

Odmrażanie gospodarki raczej bez wpływu na rok szkolny

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny powinien trwać dłużej, żeby dzieci po powrocie do szkoły mogły zrealizować podstawę programową - uważa część rodziców. Inni są zdania, że wakacje powinny być w normalnym terminie. Pojawia się też argument o konieczności zapewnienia dzieciom opieki, gdy rodzice przystąpią do odmrażania gospodarki. MEN na razie unika jednoznacznych deklaracji.

22.04.2020

Urzędy skarbowe chcą mieć dostęp do list adwokatów

Prawnicy

Trwają rozmowy pomiędzy Naczelną Radą Adwokacką a przedstawicielami organów administracji skarbowej o możliwości udostępnienia danych o adwokatach - dowiedziało się Prawo.pl. Z uzyskanych informacji wynika, że etap jest wstępny i ma chodzić o możliwość weryfikacji uprawnień do wykonywania zawodu. Jednak cześć adwokatów jest tym zaniepokojona.

22.04.2020

Firmy nie wiedzą jak ruszyć z działalnością i nie stracić dofinansowania

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Rząd zapowiada odmrożenie gospodarki, a przedsiębiorcy zastanawiają się jak przesunąć pracowników z przestoju do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, nie tracąc przy tym dofinansowania do ich wynagrodzeń. Wojewódzkie urzędy pracy twierdzą, że modyfikacja raz złożonego wniosku nie wchodzi w grę. Zdaniem ekspertów, jest wyjście z tej sytuacji, które nie wymaga zmiany prawa

22.04.2020

Ważność czasowej rejestracji auta do 14 dni od odwołania epidemii

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ważność czasowej rejestracji pojazdu jest przedłużona, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii nie trzeba iść do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego. Pojazd powinien jednak odpowiadać warunkom technicznym zgodnie z Prawem o ruchu drogowym. Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

21.04.2020

RPO pyta ministra sprawiedliwości o ustawę o biegłych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z najbardziej wyczekiwanych regulacji i przez samych biegłych i przez sędziów oraz prawników. Prace nad nią trwają od lat, ponad rok temu powstała robocza wersja, została jednak skrytykowana przez oceniających ją ekspertów i...słuch po niej zaginął. Teraz do sprawy wraca Rzecznik Praw Obywatelskich - wskazuje, że potrzeba kompleksowej ustawy jest pilna.

21.04.2020

MEN: Nie ma powodu do oszczędzania na nauczycielach

Zarządzanie oświatą

Nie widzę powodów, by samorząd z jakiegokolwiek powodu obniżał wynagrodzenia nauczycieli. Nauczyciel pracujący zdalnie wykonuje podobne obowiązki jak podczas tradycyjnej pracy w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytania o pracę szkół w czasie epidemii. Zapowiedział, że w najbliższym czasie ogłosi, co dalej z egzaminami.

21.04.2020

Do końca tygodnia rząd przedstawi propozycje wsparcia samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W ciągu najbliższych dni rząd przedstawi projekt wsparcia budżetów samorządów. Zdaniem samorządów propozycje nie są wystarczające, a niektóre mogą wręcz osłabić ich finanse. Chcą rozważenia możliwości wprowadzenia nowej części subwencji ogólnej, która zrekompensowałaby ubytki w dochodach własnych spowodo­wane stosowaniem przepisów ustawy CoViD-19.

21.04.2020

Fundacja Helsińska: Zakaz zgromadzeń za szeroki i bez podstawy prawnej

Administracja publiczna

Zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów wprowadzającym ograniczenia związane ze stanem epidemii zakaz zgromadzeń nie ma dostatecznej legitymacji w przepisach rangi ustawowej - twierdzą eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która domaga się zniesienia całkowitego zakazu zgromadzeń publicznych. 

21.04.2020

Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęcie biegu zawieszonych obecnie terminów procesowych i sądowych, wznowienie rozpoznawania spraw przez sądy, a wszystko to przy wykorzystaniu możliwości technologicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w sądach i na salach rozpraw - zakłada projekt grupy adwokatów. Petycja w tej sprawie przesłana została do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów.

21.04.2020

Prezydent Warszawy: Zwolnień w oświacie nie będzie

Kadry w oświacie

W stolicy nie będzie zwolnień nauczycieli - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jednak zapowiedział, że z część placówek ograniczy godziny pracy - chodzi głównie o przedszkola. Trzaskowski podkreślił, że Warszawa robi wszystko, by ratować miejsca pracy.

21.04.2020

Lewiatan: Niektóre urzędy pracy zwlekają z uruchomieniem pomocy dla przedsiębiorców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie wszystkie urzędy pracy ogłosiły nabór do programu umożliwiającego dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek, mimo że od uchwalenia ustawy minęły trzy tygodnie – alarmuje Konfederacja Lewiatan.I podkreśla, że każde opóźnienie może oznaczać trudności w wypłacie należnych pracownikom wynagrodzeń

21.04.2020

KE: Polska ma uznawać wyroki Trybunału Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich władz i sądów krajowych i powinny być w pełni szanowane - w ten sposób Komisja Europejska odniosła się do poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczną z Konstytucją i nieważną uchwałę Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

21.04.2020

Poród naturalny po cesarskim cięciu możliwy - decyduje lekarz

Opieka zdrowotna

Choć to lekarz prowadzący ciążę podejmuje decyzję, czy po wcześniej przebytym cesarskim cięciu kobieta może urodzić kolejne dziecko siłami natury, to jednak gdy od poprzedniego porodu minęło 18 miesięcy, drugi poród może być naturalny.

21.04.2020

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn

Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.

21.04.2020

Prof. Zoll: TK nie może oceniać uchwał Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do oceny wyroków i uchwał Sądu Najwyższego. To jest całkowicie sprzeczne z istotą i misją tej instytucji - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że w orzeczeniu dotyczącym uchwały trzech izb SN Trybunał zrobił coś, co w państwie prawnym jest niedopuszczalne.

21.04.2020

W czasie epidemii nowe formy wsparcia dla studentów

Dla studenta Koronawirus

Zniesienie limitu zapomóg w ciągu roku akademickiego, przyznawanie zapomóg przez rektora i wydłużony okres wsparcia finansowego dla studentów - o takich formach pomocy dla studentów w czasie epidemii COVID-19 informuje resort nauki. Wnioski o zapomogi są rozpatrywane w trybie uproszczonym - zgodnie z regulaminem świadczeń dla studentów.

21.04.2020

Rząd przygotowuje kolejny pakiet wsparcia dla gospodarki

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Koronawirus

Fundusz dopłat do oprocentowania BGK - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Planowane jest też luzowanie reguły finansowej w samorządach i przeciwdziałanie przejmowaniu polskich firm.

21.04.2020