Minister zachęca uczelnie do powrotu do stacjonarnego nauczania

Władze szkół wyższych powinny tak dobierać metody pracy, by jednocześnie zachować jakość nauczania, jak i zadbać o bezpieczeństwo wszystkich - stwierdził szef resortu nauki Wojciech Murdzek. I zachęcał do powrotu do tradycyjnej pracy na uczelni w nowym roku akademickim.

08.09.2020

Ulga na zakup robotów prawdopodobnie już od stycznia 2021 roku

CIT PIT

W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

08.09.2020

MZ gwarantuje 2 mln dawek szczepionek przeciw grypie i negocjuje następne dostawy

Opieka zdrowotna

Trwa dostawa do aptek i hurtowni szczepionek przeciw grypie - mamy już zagwarantowanych 1,8 mln dawek, a w sprawie kolejnych 200 tys. rozmawiamy z firmami – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. MZ poinformowało też, że w tym roku będą dostępne trzy szczepionki przeciw grypie.

08.09.2020

Będą nowe przepisy o cyberbezpieczeństwie i więcej obowiązków dla firm i urzędów

Prawo AI

Wzmacniamy krajowy system cyberbezpieczeństwa - tak Ministerstwo Cyfryzacji określa projekt nowelizacji przepisów, który właśnie trafił do konsultacji publicznych. Dla części biznesu i administracji zmiana przepisów oznacza nowe obowiązki, wydatki, a także wysokie kary pieniężne. Zagrożenie mogą poczuć też producenci sprzętu i dostawcy oprogramowania.

08.09.2020

NIK: Minister edukacji nie monitoruje kształcenia cudzoziemców

Resort edukacji nie monitoruje sytuacji, nie wykonuje odpowiednich analiz, praktycznie nie ma wiedzy na temat kształcenia dzieci cudzoziemców i nie uczynił nic, aby ją uzyskać - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ale NIK stwierdza, że nauczyciele, którzy mimo instytucjonalnego braku wsparcia wykonują swoją pracę w większości z zaangażowaniem.

08.09.2020

PiS przygotowuje lepsze prawo dla ochrony zwierząt

Środowisko

Humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami dla psów - takie zmiany mają się znaleźć w projekcie dotyczącym ochrony zwierząt. - W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt - stwierdził we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

08.09.2020

Wymogi na stopień doktora habilitowanego wciąż problematyczne

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0 jest niejasna w kwestii wymogów dotyczących nadania stopnia doktora habilitowanego. Obowiązujące obecnie przepisy pozostawiają liczne wątpliwości interpretacyjne - zwracają uwagę posłowie. Wątpliwości zgłaszają też recenzenci i przedstawiciele różnych dziedzin nauki w publikowanych komentarzach.

08.09.2020

Ważny interes podatnika przesądza o prawie do ulg

Ordynacja Doradca podatkowy

Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.

08.09.2020

MSZ: Polska w amerykańskim rejestrze giełdowym, ale nie jako firma i bez konsekwencji

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. MSZ to potwierdza, ale wyjaśnia, że ma to związek z emisją polskich obligacji na rynku amerykańskim, ale nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji, a zwłaszcza nie nadaje Polsce charakteru firmy.

08.09.2020

Kolejne uczelnie decydują o zdalnych lub mieszanych studiach w semestrze zimowym

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Semestr zimowy w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się zdalnie - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Natomiast decyzję o wprowadzeniu systemu mieszanego w piątek zakomunikowały władze Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej podobne zarządzenia ogłosiły m.in. uniwersytety Śląski, Zielongbórski i Warmińsko-Mazurski.

08.09.2020

W 2021 r. minimalna emerytura wzrośnie... o 50 zł

Emerytury i renty

W przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie o 50 zł i wyniesie 1250 zł brutto - zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że takie są możliwości budżetowe.

08.09.2020

We wtorek poprawkowe matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dziś od godziny 14.00 przeprowadzone zostaną w całym kraju poprawkowe egzaminy maturalne. Będą to tylko egzaminy pisemne, a zamiar ich zdawania zgłosiło 57,3 tys. abiturientów. Maturzyści będą je pisać w miejscach wskazanych przez ich macierzyste okręgowe komisje egzaminacyjne.

08.09.2020

"Odchudzenie" SN? Wkrótce kolejny etap reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku. W sądach ma z kolei zmniejszyć się liczba osób funkcyjnych - tak ma wyglądać kolejny etap reformy sądownictwa.

08.09.2020

Po pierwszym tygodniu szkoły - 53 placówki pracują zdalnie

Szkoła i uczeń

Od 1 września szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. Z informacji, które przekazała wiceminister edukacji Marzena Machałek wynika, że na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 53 pracują w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym.

08.09.2020

Przychodnie boją się odpowiedzialności za walkę z pandemią

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia dotycząca walki z pandemią w najbliższych miesiącach ciągle budzi duże kontrowersje. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej uważają wręcz, że nie jest to żadna strategia, lecz doraźne działania decydentów, którzy przerzucają koszty i ryzyko walki z COVID - 19 na POZ.

08.09.2020

PIP pracodawców w czasie epidemii karze za zaniedbania w BHP i opóźnienia wypłat

Prawo pracy BHP Koronawirus

Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niewypłacanie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę - to najczęstsze w ostatnich miesiącach powody ukarania mandatami karnymi przedsiębiorców – ustalił Prawo.pl. W pierwszym przypadku PIP nałożyła 1529 mandatów, w drugim – 495. PIP nie informuje jednak, co robi dla wsparcia pracodawców i pracowników w trudnym czasie pandemii.

08.09.2020

Handel domaga się jasnych przepisów w sprawie maseczek

Koronawirus

Polacy kwestionujący obowiązek noszenia maseczek - stają się zmorą handlowców. Coraz więcej klientów odmawia zasłaniania nosa i ust w sklepach czy na targowiskach i zapowiada zorganizowane protesty. Na prośbę o założenie maseczki, pokazują oświadczenie, że zgodnie z Konstytucją nie mają takiego obowiązku. Dlatego handlowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia pilnych zmian w przepisach.

08.09.2020

Burmistrz może wydawać polecenia naczelnemu gazety, ale rada nie

Samorząd terytorialny

Wydawca gazety nie może wkraczać w kompetencje redaktora naczelnego. Ma prawo go powołać, a jeśli mu nie odpowiada - zawsze może go odwołać. Tzw. gazety samorządowe wydają wójtowie i burmistrzowie, więc sytuacja redaktorów, zazwyczaj urzędników, nie jest łatwa. Na pewno jednak rada gminy nie może narzucić obowiązków związanych z gazetą ani burmistrzowi, ani naczelnemu.

08.09.2020

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.

08.09.2020