Sojusz WHO na rzecz szczepień COVID-19 potrzebuje 35 mld dolarów

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Sojusz na rzecz równego dostępu do szczepionek, terapii i diagnostyki COVID-19 program ACT Accelerator, wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia - posiada niecałe 10 procent budżetu, który jest potrzebny do realizacji założonych celów. Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres i dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, proszą państwa o większy wkład w powodzenie projektu.

15.09.2020

Pouczenia stron w sprawach cywilnych to nadal problem - pisze HFPC do Komitetu Ministrów Rady Europy

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w swoim stanowisku krytycznie ocenia wycofanie się Ministerstwa Sprawiedliwości z opracowywania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Przypomina, że miał to być jeden z kroków do wykonania wyroków ETPC dotyczących dwóch skarg na odrzucenie przez polskie sądy apelacji z powodów formalnych.

15.09.2020

Nabory w administracji - fasadowe, polityczne i dla znajomych

Administracja publiczna

Praca w służbie publicznej nie jest w sposób równy dostępna dla każdego, nabory są uznaniowe, a wybór osób na wyższe stanowiska odbywa się „po linii politycznej”. Prawo nie zobowiązuje do publikacji ogłoszeń o wakatach kierowniczych, więc urzędy ich nie upubliczniają. A to ogranicza liczbę kandydatów i jest niesprawiedliwe,

15.09.2020

Państwo boi się pozwów przedsiębiorców, TK powie co im wolno

Prawo cywilne Koronawirus

Na wniosek premiera Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przepis pozwalający pozwać Skarb Państwa za działanie niezgodne z prawem jest sprzeczny z Konstytucją. Zdaniem prawników premier chce w ten sposób zablokować pozwy przedsiębiorców o odszkodowania za straty spowodowane zamrożeniem gospodarki.

15.09.2020

Prawnicy informatyzują się, sądy nadal papierem stoją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus zdecydowanie zmienia rynek prawny. Kancelarie chcą być konkurencyjne, więc stawiają na nowe technologię, tymczasem w sądach wciąż dominuje papier. Wprawdzie sędziowie widzą już pierwsze przebłyski, ale przyznają, że ten proces potrwa. W ich ocenie konieczny jest jednolity system informatyczny we wszystkich sądach - który fikcję szybkiej komunikacji zmieni w e-rzeczywistość.

15.09.2020

W ZUS ubywa ubezpieczonych Polaków

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W lipcu o około 75 tysięcy osób spadła liczba ubezpieczonych w ZUS, licząc miesiąc do miesiąca. Od końca 2019 roku z rejestrów ZUS zniknęło już 230 tys. ubezpieczonych, za których opłacane były składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może to oznaczać o ponad 100 mln zł mniej trafiających co miesiąc do ZUS, a także rosnącą szarą strefę i bezrobocie.

15.09.2020

MZ przygotowuje pilotaż opieki farmaceutycznej

Opieka zdrowotna Farmacja

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem realizacji opieki farmaceutycznej - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Ma on dotyczyć zasad świadczenia pomocy przez farmaceutów, a także wykorzystywania dokumentacji medycznej pacjenta, prowadzenia dokumentacji i współpracy z lekarzem zlecającym.

14.09.2020

MEN: Tylko 177 placówek pracowało dziś zdalnie lub hybrydowo

Koronawirus

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, w poniedziałek, 14 września br. w trybie stacjonarnym pracowało ponad 48,3 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, co oznacza prawie 100 procent placówek pracujących w tradycyjny sposób (99,64 proc.).

14.09.2020

Powiaty: Konieczne doprecyzowanie przepisów o wkładzie własnym do inwestycji drogowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich apeluje o pilne doprecyzowanie, czy wkład własny do inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych może być finansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z przepisami środki przeznaczane na realizację zadań na drogi nie mogą obejmować środków z budżetu państwa i budżetu UE. A z takich źródeł są pieniądze w RFIL.

14.09.2020

Wiesław Łyszczek rezygnuje ze stanowiska głównego inspektora pracy

Prawo pracy BHP

W piątek, 11 września 2020 roku, Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, złożył w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację ze sprawowanej funkcji – poinformował w poniedziałek serwis Prawo.pl Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy.

14.09.2020

Za pieniądze z UE powstanie wsparcie dla pedagogów uczących zdalnie

Szkoła i uczeń Prawo AI

Podniesienie jakości doskonalenia i wsparcia oferowanego nauczycielom prowadzącym zdalną edukację przez kadrę placówek wspierających - to cel projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie przy współpracy z Centrum Informatycznym Edukacji (CIE). Unijny grant przeznaczony na ten cel wynosi 50 mln zł.

14.09.2020

Ministerstwo Rozwoju oburza się na budowę willi pod szyldem walki z COVID-19

Budownictwo

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują art. 12 specustawy covidowej dla własnych korzyści - oświadczyło Ministerstwo Rozwoju. I poinformowało, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił organom - wojewódzkiemu i powiatowemu - skontrolowanie sytuacji w sprawie budowy osiedla w Lesie Bemowskim, w otulinie rezerwatu

14.09.2020

RPO: Ochrona zdrowia psychicznego wymaga systemowej zmiany

Opieka zdrowotna

Przechodząca obecnie głęboki kryzys ochrona zdrowia psychicznego musi po latach zaniedbań stać się przedmiotem świadomej i konsekwentnej polityki państwa. Niezbędne są pilne rozwiązania systemowe - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że powinny one zapewnić bliski i równy dostęp do wymaganej jakości i efektywności leczenia oraz godziwych warunków korzystania z niego.

14.09.2020

Sanepid z policją kontroluje apteki

Farmacja Koronawirus

W aptekach trwają kontrole przedstawicieli stacji sanitarno - epidemiologicznych, przeprowadzane w asyście policjantów. To realizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

14.09.2020

Część szpitali już bez szans na wykonanie kontraktów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus

Od 20,3 proc. do 59,4 proc. waha się wartość wykonania przez szpitale ryczałtu za pierwsze półrocze 2020 r. Sytuacja poszczególnych szpitali jest w tym zakresie tak skrajnie różna, że niektóre z placówek bez problemu będą w stanie udzielić wszystkich świadczeń określonych w kontrakcie, inne zaś nie będą już miały możliwości nadrobienia zaległości

14.09.2020

Prawie 150 tys. firm uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Po interwencji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, do której doszło na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych, ZUS ponownie rozpatrzy sprawy w zakresie wysokości przyznanego firmie zwolnienia w przypadku wystąpienia nadpłaty. O jej zwrot płatnik będzie mógł wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia.

14.09.2020

Last minute - we wtorek i środę giełda wolnych miejsc na studiach

Szkolnictwo wyższe

Osoby chcące rozpocząć studia w roku akademickim 2020/21 mają jeszcze szanse, bo w dniach się 15 i 16 września odbędzie się giełda wolnych miejsc na uczelniach. To także oferta dla wszystkich tych, którzy chcą zrewidować swoje wcześniejsze plany co do kierunku studiów lub czekają na wynik matury poprawkowej.

14.09.2020

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.

14.09.2020