Nadpłaty będą oprocentowane na korzystniejszych zasadach - rząd przyjął projekt

Ordynacja Prawo europejskie

Rząd przyjął projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, dotyczący zachowania terminu do złożenia pisma przez nadanie go za pośrednictwem dowolnego operatora pocztowego. Projekt zapewnia także objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz Trybunału Konstytucyjnego.

16.01.2025

Miał pomóc - komplikuje, przepis porządkujący pisma procesowe do poprawki

Wymiar sprawiedliwości

W 2023 roku do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono art. 128[1], który nakłada na profesjonalnych pełnomocników szereg obowiązków przy redagowaniu pism procesowych, m.in. wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione. Jak zauważają prawnicy, regulacja, choć miała usprawnić postępowanie, w praktyce wymusza przygotowywanie rozbudowanych pism i dublowanie niektórych treści. Dlatego przepis powinien zostać uchylony, tym bardziej, że sankcje za jego naruszenie są dotkliwe.

16.01.2025

Od piątku wszystkie instytucje finansowe muszą stosować unijne rozporządzenie DORA

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Od 17 stycznia instytucje finansowe muszą stosować unijne rozporządzenie DORA, dotyczące finansów cyfrowych. Wciąż jednak brakuje polskiej ustawy. Choć przepisy rozporządzenia stosuje się wprost, to jednak w kilku przypadkach wymagają one uszczegółowienia ustawą, m.in. w zakresie kar za nieprzestrzeganie tych regulacji.

16.01.2025

Przedsiębiorca-krwiodawca w gorszej sytuacji od pracownika honorowo oddającego krew?

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Poprawmy prawo

Państwo powinno ponosić ciężar wynagrodzenia pracowników za ich dni wolne od pracy z tytułu oddania przez nich krwi – uważa Czytelniczka, która przepisy w tym zakresie zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo jako przejaw dyskryminacji przedsiębiorców i nierówności wobec prawa. Według niej problematyczny jest także brak ekwiwalentu dla przedsiębiorców-krwiodawców. Prawnicy mają jednak wątpliwości co do słuszności akurat tego postulatu.

16.01.2025

MF: Zwrot za służbowy przejazd taksówką jednak nie jest przychodem pracownika

PIT

Pracownik nie ma przychodu, jeśli zapłacił za służbowy przejazd taksówką, a pracodawca zwrócił mu następnie poniesione wydatki - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Pracownik nie uzyskuje bowiem żadnych korzyści finansowych. Resort odcina się od kontrowersyjnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał zwrot kosztów za przychód. Eksperci zgadzają się z resortem, ale zaznaczają, że najlepszym rozwiązaniem byłaby... nowelizacja przepisów.

16.01.2025

Problem małoletnich uchodźców z Ukrainy rozwiązano - ubezwłasnowolnionych pozostał

Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.

16.01.2025

Budżet 2025 - spór sporem, a sędziom TK i tak trzeba będzie zapłacić

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Koalicja rządząca chciała rozwiązać problem z Trybunałem Konstytucyjnym, zakręcając w budżecie na 2025 r. kurek z wynagrodzeniami dla sędziów. To z kolei - jak wynika z sygnałów płynących z kancelarii prezydenta - może doprowadzić do braku prezydenckiego podpisu i skierowania ustawy do TK, a wyroki Trybunału nie są publikowane przez rząd. Prawnicy zgodnie twierdzą, że w takiej sytuacji budżet będzie obowiązywać - pytanie jednak w jakiej wersji.

16.01.2025

MS: tacierzyństwo to nie powód do odroczenia egzaminu adwokackiego lub radcowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że brak jest podstaw do kontynuowania prac nad zmianami legislacyjnymi wprowadzającymi możliwość odroczenia dla ojców na aplikacji adwokackiej lub radcowskiej terminu na przystąpienie do egzaminu, w związku z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich już za poprzedniego kierownictwa MS podnosił, że obowiązujące przepisy dyskryminują mężczyzn/ojców a macierzyństwo, jak i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną Konstytucji.

16.01.2025

W sądzie apelacyjnym w Krakowie Rada Współpracy Zawodów Prawniczych

Wymiar sprawiedliwości

Przy prezesie Sądu Apelacyjnego w Krakowie powstała Rada Współpracy Zawodów Prawniczych. Ma być forum konsultacyjnym - cel to diagnozowanie i sygnalizowanie problemów związanych z działaniem wymiaru sprawiedliwości. W skład organu wchodzą przedstawiciele Prokuratury Regionalnej w Krakowie, Okręgowej Izby Radców Prawnych, Krakowskiej Izby Adwokackiej, Izby Komorniczej w Krakowie oraz Izby Notarialnej w Krakowie.

15.01.2025

Ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej

Samorząd terytorialny

Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.

15.01.2025

Będą zmiany w ocenie pracy nauczyciela - ma być mniej skomplikowana

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji znowelizuje krytykowane od wielu lat przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela - już od 1 września 2025 r. proces ma być mniej skomplikowany, a noty bardziej sprawiedliwe. Porozumienie w tej sprawie wypracowano podczas obrad zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. MEN zgodził się także na zmiany w Karcie Nauczyciela, gwarantujące pedagogom pełne wynagrodzenie podczas postępowania awansowego.

15.01.2025

Zarządzenie o dacie wyborów prezydenckich opublikowane - rusza kampania wyborcza

Administracja publiczna Wybory

W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 stycznia postanowienie Marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 18 maja 2025 roku. To pierwszy możliwym konstytucyjnie termin. Ewentualnie druga tura głosowania odbędzie się 1 czerwca. Publikacja postanowienia powoduje, że rusza oficjalnie kampania wyborcza. Zarządzenie zawiera też kalendarz wyborczy.

15.01.2025

Sąd UE: Ograniczenie swobody gospodarczej rosyjskiej spółki było uprawnione

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Umieszczenie i pozostawienie na liście sankcyjnej rosyjskiego telekomu MegaFon, chociaż ogranicza wolność prowadzenia działalności gospodarczej i wpływa na reputację przedsiębiorcy, nie stanowi nieproporcjonalnej i nieakceptowalnej ingerencji – orzekł unijny sąd, oddalając w całości skargę na decyzję Rady UE.

15.01.2025

UOKiK zakwestionował praktyki firm mPay i Revolut. Mail z linkiem do pdf to nie "trwały nośnik"

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Link do strony www nie spełnia wymogów trwałego nośnika, jeżeli zawartość tej strony można zmienić lub usunąć – wynika z decyzji prezesa UOKiK dotyczących mPay oraz Revolut Bank UAB. Według organu obie spółki w nieprawidłowy sposób informowały konsumentów o istotnych kwestiach związanych z umową o usługę płatniczą.

15.01.2025

Prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja stabilna, ale z tendencją deficytową

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. To zaś oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu państwa – wynika z najnowszej prognozy ZUS. Powód? Zmiany w strukturze osób pracujących i tych, którzy zakończyli aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń.

15.01.2025

Rewizja KPO. Polska proponuje alternatywną reformę form zatrudnienia na rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmian Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w kwestii ograniczenia segmentacji rynku pracy i usunięcia przeszkód dla trwałych form zatrudnienia. Polska proponuje alternatywną reformę w związku z tym, że obecna struktura różnych form zatrudnienia nie powoduje silnego zróżnicowania pracowników pod względem zabezpieczenia emerytalnego. Zdecydowana większość osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest bowiem jednocześnie ubezpieczona na podstawie innych umów.

15.01.2025

Warsztaty o włączających praktykach rekrutacyjnych

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

Włączających praktyk rekrutacyjnych w kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami będzie dotyczyło pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To okazja, by zapoznać się z dobrymi praktykami w tym zakresie sygnatariuszy Karty Różnorodności. Spotkania będą dostępne szerzej, odbywać się bowiem będą w formule hybrydowej. Pierwsze już 29 stycznia.

15.01.2025

Składka rentowa pobierana od emeryta jest niekonstytucyjna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Poprawmy prawo

Na pobieranie składki rentowej od emerytów uwagę zwróciła Czytelniczka, która ten problem prawny zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo. Jej zdaniem przepisy nakazujące opłacanie składek, a niegwarantujące świadczeń, naruszają art. 2 Konstytucji, co potwierdzają prawnicy. Jak twierdzą, problem można załatwić, dopisując wartość składki rentowej emeryta do konta emerytalnego. Finał akcji wkrótce; niebawem ogłosimy zwycięzców i opublikujemy raport.

15.01.2025

Mediacje w sprawach lekarskich nadal rzadkie, bo nie mają realnego wpływu

Prawo karne Zawody medyczne Poprawmy prawo

Niewiele spraw, które toczą się przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej lub sądem lekarskim, trafia do mediacji - choć te, które rozstrzygane są w ten sposób, w wielu przypadkach kończą się ugodą. Problemem jest to, że ani pacjenci, ani lekarze często nie widzą sensu, by w ten sposób negocjować. Nie ma bowiem możliwości umorzenia postępowania nawet w momencie, gdy obie strony tego chcą.

15.01.2025