Pierwsze spotkanie robocze zaplanowano na drugą połowę lutego. Do tego czasu członkowie forum mają zaproponować najważniejsze zagadnienia, którymi powinno się zająć gremium. - To mogą być różne problemy, wymagające rozwiązania na wszelkiego rodzaju płaszczyznach. Począwszy od kwestii organizacyjnych, np. gdy chodzi o kompatybilność naszych systemów informatycznych, po inicjatywy legislacyjne, gdy pewne rozwiązania utrudniają działalność. A więc zarówno, jeśli chodzi o poważne problemy, jak i te, które są uciążliwe, ale do rozwiązania na naszym szczeblu – mówi sędzia Tomasz Szymański, wiceprezes SA.

 

Obywatel ma głos?  

W komunikacie sąd apelacyjny zaznaczył, że radę utworzono "mając na względzie prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, dążenie do zapewnienia prawa stron do sądu oraz zapewnienia dostępu obywateli do profesjonalnej pomocy prawnej". Z inicjatywą powołania takiego forum wystąpiła Okręgowa Izba Radców Prawnych. Projekt został przychylnie przyjęty przez prezesa Sądu Apelacyjnego Pawła Rygla, który będzie koordynował działania forum.

- Ma to być też pewnego rodzaju wyjście do społeczeństwa, informowanie społeczeństwa i być może w jakiejś formule w przyszłości również przyjmowanie od obywateli ich sygnałów co do potrzeby zmian, np. organizacyjnych – dodaje sędzia Szymański.

Głównymi założeniami zapisanymi w porozumieniu jest diagnozowanie i sygnalizowanie problemów związanych z prawidłowym działaniem wymiaru sprawiedliwości na obszarze apelacji krakowskiej, podejmowanie inicjatyw dla poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, wymiana doświadczeń i podejmowanie działań dla zrozumienia wzajemnej roli zawodów prawniczych w procesie sprawowania wymiaru sprawiedliwości, podejmowanie działań dla zapewniania pełnego dostępu obywateli do sądu oraz dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej. 

 

pru/ pap