united kingdom
ukraine

Mikroplastik w kosmetykach jest powszechny, ale prawo na to pozwala

Opieka zdrowotna

W kosmetykach jest coraz więcej szkodliwego dla zdrowia i środowiska mikroplastiku. Substancji tych używa się m.in.: w pastach do zębów, szamponach i żelach pod prysznic, cieniach do oczu, lakierach do paznokci czy peelingach. Producenci nie mają jednak zakazu dodawania go do kosmetyków, a rząd nie zamierza im tego zakazywać.

30.12.2019

Podatek cukrowy - za dwa lata także w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Już kilkanaście krajów wprowadziło u siebie podatek cukrowy pod sztandarami walki z otyłością i w trosce o zdrowie obywateli. Wszystko wskazuje na to, że do 2022 roku będzie go miała także Polska. Przedstawiciele resortu zdrowia chcą wprowadzić tę nową daninę jak najszybciej, by pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych - przeciętny Polak spożywa rocznie aż 51 kg cukru.

28.12.2019

Wniosek o karę dla marszałka Senatu za wypowiedź o lekach zażywanych przez prezesa PiS

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Stowarzyszenie "Godność" złożyło do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej wniosek o ukaranie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Chodzi o wypowiedź, w której polityk mówił o potencjalnych skutkach ubocznych leków przeciwbólowych przyjmowanych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

27.12.2019

RPO pyta, jak państwo zamierza zatrzymać epidemię odry

Opieka zdrowotna

Na odrę choruje już dziesięć razy więcej osób niż przed rokiem. Od początku 2019 r. zgłoszono 1368 przypadków odry, w tym samym czasie rok temu – 126 zachorowań - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem śmierć z powodu odry jest już tylko kwestią czasu i w związku z tym pyta, jak władze państwowe zamierzają egzekwować przepisy o obowiązku szczepień.

24.12.2019

Szpitale nie dają rady z leczeniem seniorów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wokół szpitali powiatowych wyrastają jak grzyby po deszczu domy spokojnej starości. Problem w tym, że placówki medyczne nie nadążają z przyjmowaniem i leczeniem pensjonariuszy z tych ośrodków. Do tego dochodzi jeszcze coraz powszechniejsze ostatnio zjawisko, czyli starsi ludzie przywożeni na oddziały przez rodziny... na święta.

24.12.2019

Rzecznik: Ustawa o prawach pacjenta powinna określać też obowiązki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Obowiązująca od ponad 10 lat ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymaga zmian, bo diametralnie zmieniły się realia, w których działa służba zdrowia. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że konieczne jest nie tylko wzmocnienie praw, ale także dopisanie rozdziału o powinnościach pacjentów.

21.12.2019

Dodatkowe opłaty za napoje słodzone i "małpki"

Opieka zdrowotna

Nałożenie dodatkowych opłat w wysokości 1 zł do każdej sprzedanej butelki alkoholu o objętości 300 ml i 70 groszy za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej - takie zmiany przewiduje projekt ustawy związanej z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Resort zdrowia szacuje, że w sumie z tego tytułu wpłyną dodatkowo 3 miliardy złotych.

20.12.2019

 1 stycznia 2020 powstanie Narodowy Instytut Onkologii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W Nowym Roku wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące reorganizacji Centrum Onkologii Warszawie. Placówka zostanie przekształcona w Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jednym z jej nowych zadań będzie realizacja i monitorowanie wdrożenia Narodowej Strategii Onkologicznej. 

20.12.2019

NSA: Nie metoda, a umieszczenie na liście świadczeń gwarantowanych decyduje o zwrocie kosztów leczenia

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

O tym, czy świadczenie medyczne jest gwarantowane nie decyduje sposób jego udzielania, skuteczność zabiegu, lecz umieszczenie leczenia w załączniku do rozporządzenia - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Zabieg leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu mieści się w zakresie gwarantowanych świadczeń medycznych i podlega refundacji - dodał.

20.12.2019

W nowym roku nowe terapie dla chorych na raka piersi, płuca i chłoniaki

Pacjent Opieka zdrowotna

Na styczniowej liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz chłoniakami. Od stycznia refundowany będzie m.in. lek Kadycla, na którą czekały pacjentki z rozsianym rakiem piersi. Ministerstwo podaje, że ogółem w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów jako nowe substancje czynne

19.12.2019

Czauderna: Ryczałtowe wynagrodzenie nie przeszkadza w sprawnym zarządzaniu szpitalem

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W naszym systemie część świadczeń medycznych jest oszacowana poniżej lub powyżej kosztów ich wykonania. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem tych wycen do rzeczywistych kosztów ich realizacji. Poprawa symulacji kosztów świadczeń powinna polepszyć sytuację finansową szpitali - podkreśla prof. Piotr Czauderna, były prezes Agencji Badań Medycznych

19.12.2019

Projekt ustawy o jakości w pierwszej połowie 2020 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W resorcie zdrowia trwają intensywne prace nad treścią projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia. - W pierwszej  połowie 2020 r. planowane jest skierowanie ustawy do dalszych prac legislacyjnych – zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

19.12.2019

Senat w poprawce dorzucił jeszcze miliard do funduszu zapasowego NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wzrost funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia z 2 do 3 miliardów złotych - taką poprawkę zgłosił w środę Senat do nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2019 rok. Pieniądze te – jak zaznaczono – będą mogły być wykorzystane do 30 kwietnia 2020 r.

18.12.2019

Leki dla kobiet w ciąży mają być bezpłatne, rząd przyjął projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Rocznie ok. 400 tys. kobiet w ciąży ma mieć dostęp do darmowych leków. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Wykaz darmowych leków zostanie opublikowany w pierwszej liście leków refundowanych po wejściu w życie ustawy. Na darmowe leki budżet państwa w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma wydać ok. 14,5 mln zł. 

18.12.2019

Nie każde zanieczyszczenie leku oznacza jego wycofanie z rynku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wadach jakościowych leków wzbudzając niepokój wśród pacjentów. Należy jednak pamiętać, że nie każda wada jakościowa leku skutkuje natychmiastową decyzją o jego wycofaniu z obrotu. O tym, kiedy leki muszą być wycofywane z obrotu wyjaśniają Ewa Rutkowska i Julia Łokaj

18.12.2019

Rząd obiecuje powrót do prac nad przepisami o opiece farmaceutycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuci, na wzór swych kolegów po fachu z innych państw, chcą mieć prawo do kontrolowania terapii jaką przyjmuje pacjent i ewentualnego jej korygowania. Z niecierpliwością oczekują na przepisy, które wprowadzą opiekę farmaceutyczną, ale na razie przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu projekt utknął w zamrażarce rządowej.

17.12.2019

Został opublikowany projekt styczniowej listy leków refundowanych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekty styczniowych wykazów refundacyjnych. Od początku 2020 roku w refundacji znajdą się nowe leki np: dla diabetyków, chorych na astmę i depresję. W czwartek resort poda na konferencji, jakie nowe terapie będą refundowane dla chorych onkologicznych.

16.12.2019

Lekarze muszą ponownie upoważnić asystentów do wystawiania zwolnień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

E-zwolnienie w czasie wizyty może wystawić upoważniony przez lekarza asystent medyczny. Takie upoważnienie doktor wystawia na rok, a po upływie 12 miesięcy musi wystawić kolejne. Pod koniec roku zatem warto sprawdzić czy asystent jest nadal upoważniony do wystawiania e-ZLA.

16.12.2019

Wydłuża się czas wystawiania e-recept, podobno tylko chwilowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało w poniedziałek o wydłużeniu się czasu wystawiania i realizacji e-recept. Centrum przeprasza za utrudnienia i zapewnia że analizuje sytuację. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia i NFZ przypominają, że od 8 stycznia będzie obowiązek wystawiania recept elektronicznych.

16.12.2019

SN: Upomnienie dla niestarannego lekarza, który nie zapobiegł obumarciu płodu

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ginekolog naruszył zasady etyki poprzez brak staranności przy badaniu pacjentki w ciąży. Nie poświecił jej dość czasu i zamiast skierować na oddział szpitalny, zalecił powrót do domu, co było błędem zakończonym zgonem płodu - orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując w mocy wymierzoną przez sąd lekarski karę upomnienia.

16.12.2019