Przez wyższe opłaty będzie mniej ugód w sprawach o błędy medyczne

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zmiany w k.p.c.

Po zmianach w procedurze cywilnej, od 21 sierpnia wzrosną opłaty od wezwania do próby ugodowej. Pacjenci, którzy chcieliby się porozumieć ze szpitalem, zapłacą 2,5 tys. zł od wniosku zamiast 300 złotych. Wzrosną także opłaty o zabezpieczenie roszczenia. Zdaniem prawników bardzo utrudni to poszkodowanym pacjentom prowadzenie procesów o błędy medyczne.

21.08.2019

Ruszają prace nad systemem segregacji pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przekaże 40 mln zł dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dofinansowanie projektu Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR). Pieniądze mają być wykorzystane m.in. na zainstalowanie w oddziałach ratunkowych szpitali automatów wydających bilety i monitorujących sytuację pacjentów.

20.08.2019

Zofia Małas: Mniej pielęgniarek odchodzi z pracy, ale kryzys wciąż trwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Trzy procent ogółu zatrudnionych pielęgniarek i położnych w ciągu roku nabędzie prawo do przejścia na emeryturę. Dla większości z nich wiek 60 lat nie oznacza końca pracy, bo wiele nadal będzie pracować. To ratuje system ochrony zdrowia w Polsce w sytuacji ogromnego niedoboru kadr, ale niebezpieczny trend trwa nadal – pisze Zofia Małas

20.08.2019

Nowa ustawa zmieni zasady bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych

Opieka zdrowotna

Ograniczenie skali nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, a tym samym zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w takich placówkach - to cel zmian w podpisanej przez prezydenta ustawie.

19.08.2019

Coraz trudniej o lekarza rodzinnego w małej miejscowości

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już nie tylko szpitale, które muszą zamykać oddziały z braku kadry, kuszą lekarzy wysokimi zarobkami. Ogromny problem ze znalezieniem lekarzy rodzinnych mają także małe miejscowości i wsie. Lekarzy jest w Polsce po prostu za mało, a tych rodzinnych szczególnie. Do tego wielu z nich jest już w wieku emerytalnym.

19.08.2019

WSA: O szczepieniu dziecka decyduje lekarz, a nie rodzic

Opieka zdrowotna

Realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po wykonaniu szczegółowego badania. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się wykonaniu szczepień w okresach uzasadnionych medycznie i epidemiologicznie. Tak orzekł WSA w Warszawie.

17.08.2019

Od września dentysta w każdej szkole, ale tylko na papierze 

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

12 września zacznie obowiązywać nowa ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zgodnie z nią każde dziecko ma mieć zapewnioną w szkole profilaktykę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Zarówno samorządowcy, jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy.

16.08.2019

HFPC zaniepokojona sytuacją w polskiej psychiatrii dziecięcej

Opieka zdrowotna

Brak pieniędzy na wyspecjalizowane oddziały dziecięce, umieszczanie dzieci na oddziałach dla dorosłych, przemoc, w tym przemoc seksualna, dorosłych pacjentów względem małoletnich - to niektóre problemy, na które w piśmie skierowanym do ministra zdrowia wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Przypomina, że Polska powinna w tym zakresie wypełniać standardy wynikające choćby z Konwencji o Prawach Dziecka.

15.08.2019

Samorządy premiują szczepienia przy naborze do przedszkoli i żłobków

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie wojewody śląskiego, który stwierdził nieważność uchwały radnych Częstochowy premiującą podczas rekrutacji do przedszkoli zaszczepione dzieci. W Katowicach przy rekrutacji do miejskich żłobków już od września zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty. Także Poznań, Warszawa, Sosnowiec chcą premiować zaszczepione dzieci.

14.08.2019

Kolejne porodówki zawieszają działalność

Opieka zdrowotna

Zamykają się kolejne oddziały położniczo-ginekologiczne. W sierpniu przerwę w przyjmowaniu pacjentek ogłosiły dwa wrocławskie szpitale. W województwie lubuskim również dwa oddziały będą nieczynne przynajmniej do końca roku. Głównymi przyczynami zawieszania działalność porodówek są braki kadrowe oraz zbyt mała liczba porodów.

14.08.2019

Lekarze wypowiedzą umowy? W październiku możliwy paraliż służby zdrowia

Opieka zdrowotna

Jeszcze w sierpniu lekarze zdecydują, czy wypowiedzą klauzule opt out i zrezygnują z dodatkowych prac. Ci, którzy tak zrobią, od października będą mniej pracować. Na pewno część medyków, zwłaszcza tych młodszych, na taki ruch się zdecyduje, a to oznacza, że jesienią trzeba będzie wstrzymać planowane przyjęcia na operacje i zawiesić działalność niektórych oddziałów szpitalnych.

13.08.2019

Lewiatan: Samorząd aptekarski nie może decydować, kto ma być kierownikiem apteki

Opieka zdrowotna

Konfederację Lewiatan niepokoją zmiany w procedurze powoływania farmaceutów na stanowisko kierownika apteki, które znalazły się w rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty. Sprzeciwiają się propozycji poszerzania kompetencji samorządu aptekarskiego i uczynienia z niego faktycznego regulatora rynku farmaceutycznego w Polsce. 

12.08.2019

Błędy medyczne przez zaniedbania radiologów

Opieka zdrowotna

Radiolodzy posługują się przestarzałymi aparatami USG, które uniemożliwiają wykrycie guzów w organizmie. Przepisy wymagają stosowania do badań sprawnego sprzętu, ale już praktyka jego serwisowania pozostawia wiele do życzenia. Prawo nie określa jednak, kiedy sprzęt może być uznany za przestarzały.

10.08.2019

Asystent medyczny wystawi recepty w imieniu lekarzy

Opieka zdrowotna

Ustawę dotyczącą wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda. Dotyczy ona m.in. ułatwień w obszarze wystawiania recept oraz określania poziomu refundacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

09.08.2019

Studia o administrowaniu podmiotem leczniczym i e-zdrowiu na UKSW

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Administrowanie podmiotem leczniczym i e-zdrowie - taki nowy kierunek studiów podyplomowych w tym roku zacznie działać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Adresowany jest do lekarzy i osób zarządzających podmiotami leczniczymi.

09.08.2019

Polskie "psychiatryki" dla dzieci - kaftan, leki i... kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Siedmiolatek na spacerze w kaftanie bezpieczeństwa, kary za samookaleczenie, nadużywanie kontroli i leki niedostosowane do wieku - to smutna rzeczywistość oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Są niedofinansowane, brakuje w nich wyspecjalizowanej kadry. Te sądowe - domy dziecka i placówki resocjalizacyjne traktują jako sposób na pozbycie się trudnych wychowanków.

09.08.2019

Medycyna rodzinna dofinansowana, ale mało wydajna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Co roku NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na gabinety lekarzy rodzinnych, ale ilość świadczeń, jakich udzielają pacjentom nie rośnie już tak dynamicznie. W efekcie szpitalne oddziały ratunkowe są coraz bardziej obciążone bieżącą obsługą pacjentów, w tym także takich, którzy nie wymagają pomocy o charakterze ratunkowym.

09.08.2019

Łatwiej będzie o czujnik monitorowania glukozy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skierowany w czwartek do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia przewiduje rozszerzenie wykazu wyrobów medycznych o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash. - Zmiany mają przełożyć się na poprawę jakości życia chorych - deklaruje resort zdrowia.

08.08.2019

Konsultacja lekarska poza ośrodkiem w Gostyninie? - NFZ nie płaci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Koszty świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc ponosi je KOZZD - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. I pyta dyrektora ośrodka o fundusze przyznane placówce na leczenie pacjentów.

07.08.2019