Wprowadzenie funkcji asystenta medycznego miało za zadanie ułatwić lekarzom zmagania z medyczną dokumentacją tak, aby czas poświęcony na wypisywanie dokumentów lekarz mógł poświęcić pacjentowi. Upoważniony przez lekarz asystent może wystawić zwolnienie lekarskie w imieniu lekarza i na podstawie dokumentacji medycznej. Asystentem może zostać każda osoba wykonująca zawód medyczny, czyli pielęgniarka, ratownik medyczny, sekretarka medyczna.
- Ponieważ takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy musi wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Iwona Kowalska–Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Pierwsze upoważnienia były wystawiane rok temu, więc powoli uprawnienia asystentów wygasają, dlatego warto sprawdzić, kiedy trzeba ponownie swojego asystenta upoważnić - dodaje.
Asystent medyczny będzie mógł w imieniu lekarza wypisać zwolnienie - czytaj tutaj>>
Asystent wypisuje, ale lekarz odpowiada
Upoważnienie asystenta nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza decyduje, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadza dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisuje. Znacznie ułatwia to prace i skraca czas pobytu pacjenta w przychodni.
Żeby zostać asystentem trzeba najpierw mieć założone konto na PUE ZUS i być wpisanym do rejestru Asystentów Medycznych (RAM), który jest dostępny pod adresem ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent. Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w systemie RAM. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.
- Aby przedłużyć upoważnienie lekarz musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. Przy czym pozwolenie do wystawiania e-zwolnień lekarz może w każdej chwili wycofać. - wyjaśnia rzeczniczka.
Pomimo tego, ze to asystent wypisuje i podpisuje e-ZLA to za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego przez asystenta odpowiedzialność ponosi lekarz.
Cena promocyjna: 96.75 zł
Cena regularna: 129 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.