Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, które wynosi obecnie 6 410 zł brutto - wpłynie to na podwyżki wynagrodzeń pozostałych pracowników naukowych. Skutki tej zmiany odczują też inni pracownicy uczelni.
Monika Sewastianowicz
26.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Prezes Wolters Kluwer Polska Włodzimierz Albin otrzymał medal 20-lecia Fundacji Rektorów Polskich. To wyróżnienie za dobrą współpracę z tą instytucją mającą na celu działanie na rzecz rozwoju edukacji, nauki i kultury w Polsce i całym środowiskiem akademickim, a także wyraz uznania dla firmy za działalność wydawniczą przydatną w nauce i szkolnictwie wyższym.
Krzysztof Sobczak
23.09.2022
Szkolnictwo wyższe
W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11 na terenie całego kraju, po raz siedemnasty, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piętnasty państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Zgłosiły się 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób.
Krzysztof Sobczak
23.09.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Powstało narzędzie informatyczne, przy pomocy którego każdy może sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Narzędzie to pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki oraz zjawiska szklanego sufitu.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.
Krzysztof Sobczak
21.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Arkusze sprawdzianu i klasówki informują o procesie nauczania uczniów, który realizuje szkoła, jako publiczna instytucja. Nie można ich uznać zatem za dokument prywatny czy wewnętrzny. Szkoła ma obowiązek je zainteresowanemu udostępnić, o ile nadal znajduje się w ich posiadaniu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Marek Sondej
20.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dwóch kandydatów na prezesa Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN i prof. Paweł Rowiński, członek rzeczywisty PAN, są kandydatami na stanowisko prezesa Akademii w kolejnej kadencji. Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że wybory Prezesa PAN odbędą się na 147. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 20 października 2022 r.
Krzysztof Sobczak
19.09.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Kierunkom rozwoju jurysdykcji administracyjnej poświęcony jest XXVI Zjazd Katedr Prawa i Postępowania Administracyjnego, który dziś rozpoczął się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć istota jurysdykcji administracyjnej pozostaje taka sama, to pojawiają się nowe tendencje np. w zakresie kreowania rozstrzygnięcia administracji.
Robert Horbaczewski
19.09.2022
Administracja publiczna
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych rozpoczął XXIV edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej. Najlepsza praca z zakresu ubezpieczeń społecznych może być nagrodzona nagrodą specjalną Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Krzysztof Sobczak
16.09.2022
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dokonać zmian, jeśli chodzi o kryteria ewaluacji uczelni i instytutów naukowych - poinformował w środę wiceszef tego resortu Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że resort edukacji chce dokonać tych zmian wraz ze "środowiskiem uczonych". - Mamy na uwadze, że ewaluacja jest niezbędna, jeśli chodzi o ocenę rozwoju poszczególnych dyscyplin - dodał.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Szkolnictwo wyższe

Kongres Kopernikański z zakazem spontanicznych zgromadzeń

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Kalisz zasługuje na miano ośrodka uniwersyteckiego. Ministerstwo przychyla się do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego – stwierdził w poniedziałek w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jej bazą będzie Akademia Kaliska, a istniejąca w Kaliszu filia Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jak zapewnił minister, pozostanie. Nowy uniwersytet miałby zacząć prace od 1 października 2023 r.
Krzysztof Sobczak
12.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Wielkimi krokami zbliżają się największe zmiany w europejskim prawie patentowym od początku jego istnienia. Zgodnie z zapowiedziami już niebawem zacznie funkcjonować patent europejski o jednolitym skutku, a wraz z nim zostanie uruchomiony Jednolity Sąd Patentowy (JSP). Będzie to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 września 2022 r. Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska.
Monika Sewastianowicz
09.09.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Studenci, którzy w roku akademickim 2021/2022 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Nowela obowiązuje od nowego roku akademickiego.
Monika Sewastianowicz
07.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Akademia Kopernikańska nie zastąpi żadnej instytucji w Polsce. Ma być wzmocnieniem polskiej nauki i pokazaniem Mikołaja Kopernika jako najsłynniejszego polskiego naukowca – mówił Przemysław Czarnek podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. - Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie kształciła elity, które w przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy polskiego społeczeństwa i polskiej nauki – tłumaczył.
Monika Sewastianowicz
07.09.2022
Szkolnictwo wyższe

Cztery polskie uczelnie w rankingu Research.com

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ogólnoświatowym rankingu uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej znalazły się cztery polskie szkoły. Wśród nich nasza – poinformował prorektor Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk. Ranking obejmuje jedynie uczelnie prowadzące badania w zakresie inżynierii mechanicznej - zakwalifikowano do niego blisko pięćset uczelni z całego świata.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ciągu pierwszych dwóch dni - 6 i 7 września br. - zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Natomiast 8 września - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Prawnicy
Tylko do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy dostają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę. Do wniosku musi być dołączone zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że nadal się uczą – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, czyli złożą dokumenty np. w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2022
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program stypendiów dla studentów wyższych uczelni cywilnych, kształcących się w trybie dziennym. Dla 50 studentów, którzy do 31 sierpnia poprzez najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji złożą wniosek do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, przygotowano wsparcie finansowe w kwocie 2280 zł netto miesięcznie.
Monika Sewastianowicz
29.08.2022
Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.
Robert Horbaczewski
29.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Przed nami ogromna zmiana w modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Dlatego potrzebujemy kadr z nowym, współczesnym spojrzeniem oraz liderów zmian, którzy będą w stanie skutecznie i sprawnie wprowadzić nowe modele i je rozwijać – mówi Marta Pawłowska, kierownik nowych studiów podyplomowych Zarządzanie promocją zdrowia i profilaktyką chorób.
Katarzyna Nocuń
29.08.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance
Dostajemy informacje od studentów Politechniki Śląskiej w sprawie wprowadzenia pierwszeństwa do zakwaterowania w domach studenckich dla studentów spoza granic naszego kraju przed studentami będącymi obywatelami Polski - piszą w interpelacji posłowie Konfederacji i pytają, czy takie postępowanie nie jest dyskryminacją części studentów. MEiN informacje dementuje.
Monika Sewastianowicz
24.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki powołał zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Grono to będzie analizowało istniejące już projekty reformy PAN – zapewniła rzeczniczka prasowa resortu edukacji i nauki Adrianna Całus. Zaniepokojenie składem zespołu, w którym nie ma nikogo z PAN, wyraziła m.in. Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.
Monika Sewastianowicz
23.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Egzaminy na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone 24 września 2022 r. od godz. 11.00. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 10 sierpnia 2022 r. - według stanu na 19 sierpnia 2022 r. wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło łącznie ok. 6060 kandydatów, najwięcej na aplikację radcowską.
Monika Sewastianowicz
22.08.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji są dobre - ocenił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zapowiedział jednak, że część instytutów będzie się od nich odwoływać, bo czują się pokrzywdzone. Najniżej w ewaluacji oceniono: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (IŚRiL PAN), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN - IMol oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN.
Monika Sewastianowicz
22.08.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Dwie uczelnie służb państwowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienią nazwy. Wynika tak z założeń do projektu opublikowanych w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.
Monika Sewastianowicz
19.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Wyniki ewaluacji jednostek naukowych wzbudzają w tym roku większe emocje niż w latach ubiegłych, bo przeprowadzona przez rząd reforma nauki i szkolnictwa wyższego znaczne podniosła stawki w tej grze. Kiedyś ocena jakości badań decydowała głównie o prestiżu, w mniejszym stopniu o pieniądzach. Dziś decyduje nawet o tym, jakie studia może prowadzić uczelnia.
Piotr Stec
18.08.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Narzędzie zawiera nie tylko same dane, ale również wiele raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany.
Monika Sewastianowicz
17.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Najpierw zmiany na listach czasopism, potem w procedurze nadawania kategorii naukowych, a na końcu dodatkowe poprawki podnoszące noty rekomendowane przez Komisję Ewaluacji Nauki - to wszystko podważa wiarygodność wyników ewaluacji działalności naukowej, pierwszej, od której zależą uprawnienia dla uczelni. Masowe zaskarżenie uchwał może wywołać chaos, zwłaszcza jeżeli chodzi o nadawanie stopni i tytułów.
Monika Sewastianowicz
17.08.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, które likwidują Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) oraz Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). - Fizjoterapeuci i ratownicy medyczni mają szybciej wchodzić na rynek pracy – tak zmianę uzasadniało Ministerstwo Zdrowia, które było autorem projektu.
Katarzyna Nocuń Katarzyna Redmerska
16.08.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawo.pl