Cztery polskie uczelnie w rankingu Research.com

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ogólnoświatowym rankingu uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej znalazły się cztery polskie szkoły. Wśród nich nasza – poinformował prorektor Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk. Ranking obejmuje jedynie uczelnie prowadzące badania w zakresie inżynierii mechanicznej - zakwalifikowano do niego blisko pięćset uczelni z całego świata.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ciągu pierwszych dwóch dni - 6 i 7 września br. - zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Natomiast 8 września - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.
Monika Sewastianowicz
06.09.2022
Prawnicy
Tylko do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy dostają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę. Do wniosku musi być dołączone zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że nadal się uczą – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, czyli złożą dokumenty np. w październiku, to stracą rentę rodzinną za wrzesień.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2022
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program stypendiów dla studentów wyższych uczelni cywilnych, kształcących się w trybie dziennym. Dla 50 studentów, którzy do 31 sierpnia poprzez najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji złożą wniosek do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, przygotowano wsparcie finansowe w kwocie 2280 zł netto miesięcznie.
Monika Sewastianowicz
29.08.2022
Prezydent podpisał ustawę, zgodnie z którą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.
Robert Horbaczewski
29.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Przed nami ogromna zmiana w modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Dlatego potrzebujemy kadr z nowym, współczesnym spojrzeniem oraz liderów zmian, którzy będą w stanie skutecznie i sprawnie wprowadzić nowe modele i je rozwijać – mówi Marta Pawłowska, kierownik nowych studiów podyplomowych Zarządzanie promocją zdrowia i profilaktyką chorób.
Katarzyna Nocuń
29.08.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance
Dostajemy informacje od studentów Politechniki Śląskiej w sprawie wprowadzenia pierwszeństwa do zakwaterowania w domach studenckich dla studentów spoza granic naszego kraju przed studentami będącymi obywatelami Polski - piszą w interpelacji posłowie Konfederacji i pytają, czy takie postępowanie nie jest dyskryminacją części studentów. MEiN informacje dementuje.
Monika Sewastianowicz
24.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Minister edukacji i nauki powołał zespół doradczy do spraw opracowania projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk. Grono to będzie analizowało istniejące już projekty reformy PAN – zapewniła rzeczniczka prasowa resortu edukacji i nauki Adrianna Całus. Zaniepokojenie składem zespołu, w którym nie ma nikogo z PAN, wyraziła m.in. Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.
Monika Sewastianowicz
23.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Egzaminy na aplikacje prawnicze zostaną przeprowadzone 24 września 2022 r. od godz. 11.00. Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych upłynął 10 sierpnia 2022 r. - według stanu na 19 sierpnia 2022 r. wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło łącznie ok. 6060 kandydatów, najwięcej na aplikację radcowską.
Monika Sewastianowicz
22.08.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prezes PAN: Wiele instytutów odwoła się od oceny w ewaluacji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Wyniki Polskiej Akademii Nauk w ewaluacji są dobre - ocenił prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zapowiedział jednak, że część instytutów będzie się od nich odwoływać, bo czują się pokrzywdzone. Najniżej w ewaluacji oceniono: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (IŚRiL PAN), Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN - IMol oraz Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN.
Monika Sewastianowicz
22.08.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Dwie uczelnie służb państwowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienią nazwy. Wynika tak z założeń do projektu opublikowanych w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.
Monika Sewastianowicz
19.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Wyniki ewaluacji jednostek naukowych wzbudzają w tym roku większe emocje niż w latach ubiegłych, bo przeprowadzona przez rząd reforma nauki i szkolnictwa wyższego znaczne podniosła stawki w tej grze. Kiedyś ocena jakości badań decydowała głównie o prestiżu, w mniejszym stopniu o pieniądzach. Dziś decyduje nawet o tym, jakie studia może prowadzić uczelnia.
Piotr Stec
18.08.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Narzędzie zawiera nie tylko same dane, ale również wiele raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany.
Monika Sewastianowicz
17.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Najpierw zmiany na listach czasopism, potem w procedurze nadawania kategorii naukowych, a na końcu dodatkowe poprawki podnoszące noty rekomendowane przez Komisję Ewaluacji Nauki - to wszystko podważa wiarygodność wyników ewaluacji działalności naukowej, pierwszej, od której zależą uprawnienia dla uczelni. Masowe zaskarżenie uchwał może wywołać chaos, zwłaszcza jeżeli chodzi o nadawanie stopni i tytułów.
Monika Sewastianowicz
17.08.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, które likwidują Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) oraz Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). - Fizjoterapeuci i ratownicy medyczni mają szybciej wchodzić na rynek pracy – tak zmianę uzasadniało Ministerstwo Zdrowia, które było autorem projektu.
Katarzyna Nocuń Katarzyna Redmerska
16.08.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Jedenaście polskich uczelni znalazło się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie w opublikowanej w poniedziałek Liście Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU). Najwyżej w tym rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.
Krzysztof Sobczak
15.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Osoba, która uzyskała dyplom lekarza w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu lekarza, po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów, może przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Potwierdza on spełnienie minimalnych wymogów kształcenia określone w przepisach prawa UE.
Karol Kolankiewicz
12.08.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Dr Dawid Kostecki został powołany na stanowisko dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Nominację odebrał w czwartek z rąk Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Nowy dyrektor jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a obecnie związany jest z Katedrą Teorii i Filozofii Prawa tej uczelni.
Krzysztof Sobczak
11.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Niejasne procedury, nieprecyzyjne pojęcia, konflikty interesów - to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się badacze, ubiegający się o habilitacje - wskazują członkowie Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk i apelują o zmiany. Zdaniem Rady Doskonałości Naukowej, większość z tych postulatów jest słuszna.
Krzysztof Sobczak
11.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Dr Paweł Kuch zastąpił na stanowisku dr. Remigiusza Kopoczka, który kierował Narodowym Centrum Badań i Rozwoju od lutego tego roku. Nowy dyrektor jest radcą prawnym, ekspertem z zakresu negocjacji, M&A, ochrony danych osobowych, tworzenia strategii biznesowo-prawnych i międzynarodowych kontraktów handlowych oraz autorem szeregu publikacji naukowych.
Monika Sewastianowicz
09.08.2022
„Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” - to przedmiot studiów podyplomowych, które przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Jak poinformowało muzeum, rozpoczęła się właśnie rekrutacja na te studia.
Krzysztof Sobczak
08.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Pandemia, zmiany na listach czasopism i ciągłe modyfikacje procedur - okres ewaluacji nie tylko się przedłużył, ale przebiegał bardzo burzliwie. Na tyle, że część ekspertów wieszczy, że sądy będą miały sporo pracy z rozpatrywaniem odwołań. Jeżeli chodzi o prawo, wyniki wskazują, że Polska to lider w tym kanonicznym, bo stricte w naukach prawnych kategorię A+ dostały tylko dwie uczelnie.
Monika Sewastianowicz
04.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Rektor zapewnia, że wobec osób, które przekroczyły zasady Akademickiego Kodeksu Wartości zostaną wyciągnięte konsekwencje. Jedna osoba z władz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyła już dymisję z pełnionej funkcji - wyjaśnia rektor UJ w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące mobbingu na UJ.
Monika Sewastianowicz
03.08.2022
Szkolnictwo wyższe
Na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano wyniki działalności naukowej za lata 2017-2021. W sumie przyznano 65 kategorii naukowych A+, 323 kategorii A, 582 kategorii B+, 139 kategorii B i 36 kategorii C w ramach poszczególnych dyscyplin. W naukach prawnych wiodącymi ośrodkami są: Politechnika Warszawska i Uniwersytet w Białymstoku z kategoriami A+. Kolejne miejsce zajęły m.in. Uniwersytet Jagielloński, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański.
Monika Sewastianowicz
02.08.2022
Szkolnictwo wyższe

MEiN szuka stażystów - zgłoszenia do 7 sierpnia

Kadry w oświacie Administracja publiczna
Resort edukacji szuka stażystów - będą oni mogli rozwijać swoją wiedzę i zdobywać nowe doświadczenie w rożnych departamentach i biurach MEiN. Za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w wysokości 3,5 tys. zł brutto miesięcznie (40 godzin tygodniowo). Kwota wynagrodzenia będzie proporcjonalnie niższa w przypadku stażu w mniejszym wymiarze.
Monika Sewastianowicz
01.08.2022
Kadry w oświacie Administracja publiczna
Obecni studenci, osoby dorastające w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, nie chcą być liderami - wynika z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono też, że z jednej strony jest to grupa zaradna, przyzwyczajona do ciągłych zmian i niepewności, ale z drugiej słabo odporna na stres. Praca to ma być rozwój i przyjemność.
Jolanta Ojczyk
01.08.2022
HR Szkolnictwo wyższe Dla studenta
W ramach 11 odsłony programu Nauka dla społeczeństwa finansowanie otrzyma sześć projektów zgłoszonych przez pięć podmiotów. Łączna suma środków przeznaczonych na ich realizację wyniesie 5,9 mln zł. Uczestnicy programu, którzy spełnili określone wymagania, mogli liczyć na dofinasowanie w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł.
Monika Sewastianowicz
29.07.2022
Studenci z Ukrainy, którzy chcą kontynuować studia, nie muszą nostryfikować dyplomów. Zainteresowane osoby mogą otrzymać pisemną informację o zagranicznym dyplomie, poziomie studiów i statusie uczelni w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej lub za pomocą specjalnego systemu - wyjaśnia MEiN.
Monika Sewastianowicz
28.07.2022
Zarządzanie oświatą
Uniwersytet Warszawski jest w tym roku w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii fizyka, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się na pozycji między 101-150 w dziedzinie weterynarii. Pełna lista 1 800 uczelni z całego świata - z podziałem na kierunki studiów - została opublikowana na stronie rankingu szanghajskiego 2022 (GRAS).
Monika Sewastianowicz
28.07.2022
Do 111 naukowców, którzy skorzystali już z programów Narodowego Centrum Nauki skierowanych do osób uciekających przed wojną, dołączą teraz studenci i osoby przed doktoratem. Program stypendialny finansowany z funduszy norweskich i EOG skierowany jest do początkujących naukowców.
Monika Sewastianowicz
27.07.2022
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl