Prawo.pl
Referendum lokalne będzie można zorganizować w dwóch terminach w ciągu całej kadencji. Określone zostaną centralnie. Próg do zainicjowania referendum i ważności głosowania będzie niższy – zakłada to nowelizacja ustawy o referendum lokalnym, której pierwsze czytanie odbyło w środę w Sejmie. Eksperci wytykają jej błędy, niejasności i niekonstytucyjność oraz możliwość naruszenia cienkiej linii między partycypacją społeczną a chaosem.
Robert Horbaczewski
10.02.2023
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Możliwość konfiskowania majątków osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkowanie firm, które nie wycofały się z tamtejszego rynku - to jedna z proponowanych zmian w konstytucji. Inna miałaby pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. Prace na tym projektem rozpoczęła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
09.02.2023
Administracja publiczna Ukraina
Od 8 lutego 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. To realizacja programu wynikającego z unijnej tzw. dyrektywy azotanowej.
Robert Horbaczewski
09.02.2023
Środowisko
W 2021 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystał tylko co setny ojciec. Niemniej, jak z wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, aż 85 proc. pracujących rodziców dobrze ocenia nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Zmiana ta ma szansę przełożyć się na realne wsparcie matek i odciążenie ich w części obowiązków.
Grażyna J. Leśniak
09.02.2023
Prawo pracy Prawo europejskie

Przepisów wymagających pilnej poprawy przybywa coraz szybciej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – to tylko niektóre kwestie wymagające pilnej poprawy. Takich wadliwych przepisów jest mnóstwo. Wskazujemy je w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
09.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
W wieczornym bloku głosowań w środę 8 lutego Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do noweli o Sądzie Najwyższym, przyjął nowelizację przepisów o egzekucji administracyjnej oraz m.in. ustawę wiatrakową. Przegłosowano też Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Patrycja Rojek-Socha
08.02.2023

Sejm za szerszą dostępnością publicznych stron internetowych i aplikacji mobilnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie
Obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej treści dotyczyć będzie także tych informacji, które podmiot publiczny umieszcza na nienależących do niego stronach internetowych i aplikacjach mobilnych - zakłada to m.in. nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, którą przyjął Sejm.
Robert Horbaczewski
08.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie
Subwencja oświatowa w 2023 r. wyniesie 64,4 mld zł. To o 11,1 mld zł więcej w stosunku do ustawy budżetowej z 2022 r. - informuje resort edukacji. O wzroście subwencji przypominał też wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki. Podkreślił, że jeszcze nigdy subwencja oświatowa nie była tak wysoka.
Monika Sewastianowicz
08.02.2023
Policjanci z pododdziałów zwartych nie są wyposażeni w dobrze widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne, np. numery służbowe. Rzecznik praw obywatelskich uważa, że utrudnia to identyfikację np. tych funkcjonariuszy, którzy podczas demonstracji przekraczają uprawnienia służbowe. Interweniował w tej sprawie u premiera i ministra i od tego ostatniego dowiedział się, że obecne regulacje prawne są wystarczające.
Krzysztof Sobczak
08.02.2023
Prawo karne Policja

Na europejską kartę osoby z niepełnosprawnością trzeba jeszcze poczekać

Pomoc społeczna Prawo europejskie Niepełnosprawność
Unijna strategia na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021–2030 zakłada, że w drugiej połowie 2023 r. powstanie europejska karta osoby z niepełnosprawnością, która będzie uznawana we wszystkich krajach UE. Na razie, pilotażowo wdrożono ją w ośmiu europejskich krajach. W styczniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące tego dokumentu.
Beata Dązbłaż
08.02.2023
Pomoc społeczna Prawo europejskie Niepełnosprawność

Bezumowne korzystanie z lokalu może podlegać VAT

VAT Rachunkowość Administracja publiczna
Dorozumiana, milcząca zgoda właściciela nieruchomości na jej użytkowanie przez dotychczasowego użytkownika skutkuje opodatkowaniem jako świadczenie usług. Może się wtedy pojawić konieczność rozliczenia VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wynagrodzenie za bezprawne korzystanie z nieruchomości wiąże się także z prawem żądania naprawienia szkody.
Malwina Pasternak-Janik
08.02.2023
VAT Rachunkowość Administracja publiczna
Nietrafne stanowisko RIO w Kielcach w zakresie finansowania OSP wzbudziło niepokój w gminach. Stanowiska tego nie należy uwzględniać w praktyce finansowania OSP przez gminy i nie dotyczy ono wszystkich gmin w Polsce. Artykuł 10 ustawy o ochotniczych strażach nie wyczerpuje zakresu i sposobów finansowania ochotniczej straży pożarnej przez gminy – uważa dr Dariusz P. Kała, z Kancelarii Prawnej „LexKała”.
Dariusz Kała
08.02.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Konieczność ochrony podwykonawców wykonujących roboty budowlane wynika ze złych doświadczeń z lat ubiegłych. Obecnie podwykonawcy posiadają środki, które pozwalają na ochronę ich interesów, co daje szansę na równy podział ryzyk przy realizacji inwestycji. Pisze o tym Elżbieta Lewandowicz, radca prawny z Zespołu Obsługi Inwestycji i Zamówień Publicznych DSK Kancelaria.
Elżbieta Lewandowicz
08.02.2023
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

W 2022 roku ustawodawca pobił kolejny rekord w tworzeniu prawa

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
Rok 2022 był rekordowy pod względem liczby zmian w prawie. Opublikowano 127 532 nowe akty prawne (w 2021 – 119 617). Przynajmniej raz zmieniono 25 191 aktów (w 2021 – 21 043), co daje wzrost liczby zmienionych aktów aż o 19,7 proc. Najczęściej zmieniana była ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - aż 32 razy. Legislacyjny ekspres komplikuje życie przedsiębiorcom, ale także zwykłym obywatelom.
Jacek Jasionek Krzysztof Koślicki
08.02.2023
Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nierzetelne działania, błędna interpretacja przepisów i nieprawidłowa organizacja pracy - to główne przyczyny, dla których prywatyzacja lokali komunalnych jest przeprowadzana niezgodnie z obowiązującymi przepisami - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. I zwróciła uwagę, że lokale komunalne są wciąż prywatyzowane bez przetargu.
Robert Horbaczewski
07.02.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Trzydziestolecie umowy polsko-ukraińskiej z 1993 r. o pomocy prawnej: ocena skuteczności w sprawach cywilnych i handlowych - to temat konferencji naukowej, która będzie odbywać się w dniach 30-31 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Sewastianowicz
07.02.2023
Szkolnictwo wyższe Ukraina

Przepisy o kodeksowej pracy zdalnej zostały opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną i możliwość kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 21 lutego 2023 roku, a przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia.
Grażyna J. Leśniak
07.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Brak przepisów pozwalających na należyty nadzór nad firmami przechowującymi dokumentację prowadzi do naruszenia praw osób starszych zabiegających o emeryturę w należnej wysokości - alarmuje RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił się ustaleniami z badania skargi obywatelki, która przez wiele lat nie była w stanie uzyskać swojej dokumentacji pracowniczej z upadłego zakładu.
Grażyna J. Leśniak
07.02.2023
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dlaczego dyrektor biblioteki jest ważniejszy od sekretarza gminy, a wymagania dla referenta czy podinspektora w urzędzie są niższe niż dla starszego magazyniera lub kontrolera strefy płatnego parkowania? Zaproponowane w rządowym projekcie nowelizacji niektóre kategorie zaszeregowania, wykazy stanowisk oraz wymagania budzą ogromne kontrowersje wśród samorządowców.
Robert Horbaczewski
07.02.2023
Samorząd terytorialny
Sejm przyjmując poprawkę zmieniającą odległość minimalną wiatraka od zabudowań z 500 na 700 metrów, zdecyduje o wyrzuceniu do kosza 84 proc. z obowiązujących planów miejscowych. W skali wybranych województw oznacza to nawet 100 proc. Zamiast planować tam, gdzie to już wcześniej było zaplanowane, będziemy planować obok, na nowo, a to zajmie kolejne lata – wynika z analizy Urban Consulting.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.02.2023
Środowisko Energetyka
Opozycja wygrała głosowanie na posiedzeniu komisji sejmowej, która rozpatrywała w poniedziałek zmiany w Prawie komunikacji elektronicznej. Chodzi m.in. o obowiązek przechowywania przez operatorów telekomunikacyjnych przez rok informacji na temat swoich użytkowników i udostępniania ich służbom. Przy okazji wprowadzony ma być tzw. lex pilot. Projekt został zawieszony do wysłuchania publicznego, które zaplanowano na 6 marca.
Krzysztof Sobczak
06.02.2023
Administracja publiczna Policja RODO
Małżonek, który po zawarciu małżeństwa zmienił nazwisko może do niego powrócić, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od orzeczenia rozwodu wyrazi taką chęć. Drugi małżonek nie może go tego przymusić albo mu tego zabronić. Po upływie terminu zmiana nazwiska również będzie możliwa, ale już w innej procedurze.
Marek Sondej
06.02.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, utworzone przez firmy konsorcjum służyło ograniczeniu konkurencji w zamówieniach publicznych organizowanych przez związek gmin aglomeracji poznańskiej. Na siedem firm tworzących konsorcjum zostały nałożone kary w łącznej wysokości ponad 7 mln zł.
Robert Horbaczewski
06.02.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Już ponad 70 proc. dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją. W ciągu roku udział takich osób w społeczeństwie zwiększył się rok do roku o ponad 11 punktów procentowych - alarmują badacze. Problem narasta zwłaszcza wśród dobrze zarabiających i wykształconych osób. Z tych powodów pracodawcy mogą ponosić wielomilionowe straty.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2023
Rynek Prawo pracy

Błąd w określeniu terminu nie może skutkować odrzuceniem ofert w przetargu

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Prawidłowe określenie terminu związania ofertą stanowi istotną czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Okres jego obowiązywania jest bowiem ściśle powiązany m.in. z okresem ważności wadium. Co dzieje się jednak w sytuacji, w której w dokumentacji postępowania określono ten termin błędnie? Problem analizuje radca prawny Marta Lipińska.
Marta Lipińska
06.02.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Nienależnie pobrane świadczenie pielęgnacyjne nie zawsze do zwrotu

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Osoby, które pobrały świadczenie pielęgnacyjne za okres, w którym nie były do niego uprawnione i z tego tytułu muszą je zwrócić, a te, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, materialnej bądź zdrowotnej, mogą skorzystać z odpowiednich ulg w spłacie należności. A jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności, to organ, który wydał decyzję w sprawie zwrotu, może umorzyć kwotę nienależnie pobranego świadczenia.
Grażyna J. Leśniak
04.02.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Kierownik urzędu stanu cywilnego nie może modyfikować żądania strony. Jeżeli wniosek dotyczył sprostowania wzmianki dodatkowej w akcie małżeństwa, wadliwe będzie rozważanie przez organ, czy wzmianka może być unieważniona i odsyłanie jej na drogę sądową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Tym bardziej że dane ze wzmianki podlegają sprostowaniu.
Marek Sondej
04.02.2023
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Nowa regulacja na rzecz zwiększania aktywności zawodowej ludności oraz pomocy bezrobotnym jest niewątpliwie potrzebna – uważają eksperci Rady Legislacyjnej przy premierze. Wprowadzenie tej nowej ustawy jest też częścią zobowiązań Polski w ramach tzw. Kamieni milowych. Jednak zdaniem Rady, projekt wymaga dopracowania, choćby w zakresie definicji osoby samotnie wychowującej dziecko i zatrudniania osób starszych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.02.2023
Administracja publiczna Prawo europejskie
Właściciel lub władający nieruchomością nadal będzie miał obowiązek umieszczenia tabliczki z numerem porządkowym na ścianie frontowej budynku lub na ogrodzeniu. Nie będzie już musiał jej podświetlać – zakłada uchwalona przez Sejm ustawa deregulacyjna. Posłowie postanowili też, że od rady gminy będzie zależało, jakie informacje, oprócz numeru porządkowego, znajdą się na tabliczce.
Robert Horbaczewski
04.02.2023
Samorząd terytorialny
Prezydent 2 lutego podpisał ustawę budżetową na 2023 r. Zaplanowane dochody budżetu państwa wyniosą 604,5 mld zł, wydatki - 672,5 mld zł, a deficyt około 68 mld zł. Wzrost PKB ma spać do 1,7 proc., inflacja średnioroczna sięgnie 9,8 proc., a stopa bezrobocia na koniec roku ma wynieść 5,4 procent. Na obronę narodową przeznaczono blisko 100 mld zł oraz 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
03.02.2023
Finanse publiczne