Prawo.pl
Żeby „wysadzić ludzi z samochodów” i przekonać ich do transportu publicznego, musi on być szybki, cichy, czysty i tani, a połączeń musi być odpowiednio dużo. Muszą one też być łatwe do ustalenia w jednej ogólnopolskiej bazie - twierdzą samorządowcy i eksperci. A teraz znalezienie autobusów pozamiejskich to długie szukanie w wielu portalach.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.04.2019
Samorząd terytorialny
Droga lub oświetlenie wybudowane częściowo z pieniędzy mieszkańców? Dzięki partycypacji w kosztach zainteresowani mogą mieć swoją inwestycję zrealizowaną wcześniej niż inni. A władzom miasta takie zaangażowanie pomaga w ustalaniu hierarchii zadań. Programy partycypacji w kosztach to coś innego niż budżet obywatelski.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Inteligentny monitoring czy czujniki zapełnienia koszy - to przykłady innowacyjnych projektów wykorzystywanych w samorządach, które można zgłaszać do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort tworzy interaktywną mapę nowych technologii, dzięki której określi bariery, m.in. prawne, dla rozwoju sztucznej inteligencji i internetu rzeczy oraz sposoby ich usunięcia.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2019
Samorząd terytorialny Prawo AI

W czerwcu decyzja o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów
Podczas zaplanowanego na czerwiec szczytu UE przywódcy państw zdecydują o dalszych losach koncepcji związania dostępu do funduszy unijnych z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 z oceną stanu praworządności w krajach członkowskich. Na projektem pracują Komisja Europejska i Parlament Europejski.
Krzysztof Sobczak
09.04.2019
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów
Unijnych środków na miejskie inwestycje w kolejnej perspektywie może po prostu nie być. Konieczne będzie więc posiłkowanie się innymi źródłami, jak PPP, przyłączenie się partnera prywatnego do spółki komunalnej czy zielone obligacje. Przede wszystkim jednak samorządy muszą jeszcze ściślej współdziałać z biznesem.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2019
Samorząd terytorialny

RIO: Inkasent nie może zbierać odsetek

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Zarządzenie przez radę gminy poboru podatków i opłat w drodze inkasa nie może obejmować należnych odsetek, kosztów upomnień a także zaległości podatkowych. Tego ostatniego pojęcia nie można utożsamiać z opłatą – stwierdziła RIO w Rzeszowie.
Robert Horbaczewski
09.04.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Działania samorządów na rzecz seniorów powinny nabrać wymiaru ogólnopolskiego – uważają eksperci. Mała świadomość o sytuacji senioralnej nie sprzyja wspieraniu osób starszych - są pojedyncze inicjatywy gmin czy miast, a to wciąż mało, bo społeczeństwo się starzeje.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2019
Pomoc społeczna
Najważniejsze zmiany, które przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych to m.in. tryb podstawowy i nowa izba koncyliacyjna. Na pierwszy rzut oka wydają się dobrymi pomysłami, w praktyce mogą jednak nie zadziałać. Dlaczego pisze Łukasz Goniak, adwokat z kancelarii JK.
Łukasz Goniak
08.04.2019
Zamówienia publiczne
Skarżący wnieśli do organu nadzoru budowlanego pismo o zainicjowanie postępowania administracyjnego. Podnieśli, że w sąsiednim budynku działają kluby dla dzieci, co wiąże się m.in. z hałasem. Nie było jednak podstaw do wszczęcia postępowania, gdyż budynek był sprawny. Pismo w tej sprawie nie mogło być zaskarżone- orzekł WSA w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
08.04.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego uważają, że niekiedy skarżący obywatele nadużywają ustawy o dostępie do informacji publicznej. Społeczni działacze twierdzą, że nadużycia leżą raczej po stronie urzędów, które wytwarzają za nasze pieniądze dokumenty, a następnie zasłaniają się ochroną prywatności lub RODO.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2019
Administracja publiczna RODO
Nie ma powodu, żeby różnicować pracowników, którzy mają analogiczne kompetencje, staż i odpowiedzialność, a miejsca pracy obu grup są finansowane z tego samego źródła – budżetu gminy – uważa Paweł Kamiński, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2019
Samorząd terytorialny
Ocena prawidłowości przebiegu lub wyniku wyboru sołtysa bądź rady sołeckiej nie należy do właściwości sądu administracyjnego. To kompetencja rady gminy - przypomniał WSA w Gdańsku.
Robert Horbaczewski
06.04.2019
Samorząd terytorialny Wybory

Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Kontrola zarządcza
Finansowanie cyberbezpieczeństwa jest drogie, a prawo nakłada obowiązki na podmioty, które często nie mają o tym pojęcia, że ich działania mają eliminować zagrożenia i… zapewnić bezpieczeństwo kraju. To m.in. wodociągi czy zarządcy dróg, którzy z incydentami w sieci nie mieli dotąd nic wspólnego. Tymczasem Unia Europejska naciska, a opieszałym grożą kary.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.04.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Kontrola zarządcza
Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek - informuje resort edukacji. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z obowiązku zapewnienia dzieciom opieki - uważa resort edukacji, który publikuje informacje dla rodziców.
Monika Sewastianowicz
05.04.2019
Nie ma jednolitej interpretacji dotyczących księgowania opłaty przekształceniowej, według ekspertki warto więc skonsultować problematyczne kwestie z właściwą Regionalna Izbą Obrachunkową. Jej zdaniem jednak należności z terminem płatności do 29 lutego 2020 r. to należności krótkoterminowe.
Aneta Chmielewska
05.04.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wynagrodzenie starosty wzrosło w ciągu dwudziestu lat o 11 proc. Ograniczenie płac szefów samorządów spowodowało, że mieli jedynie symboliczne podwyżki. A inflacja rosła, minimalna pensja też. Samorządowcy są zdania, że konieczne jest podniesienie wynagrodzenia osób zarządzających w sektorze publicznym.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.04.2019
Samorząd terytorialny
Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do świadczeń wynikających ze standardów opieki okołoporodowej - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik prosi ministra zdrowia i prezesa NFZ o ustalenie wyższej wyceny za świadczenia położniczo-ginekologiczne, bo to może polepszyć dostęp do tych świadczeń.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.04.2019
Opieka zdrowotna
Samorządy przygotowują się na strajk nauczycieli. Alternatywą dla lekcji mają być zajęcia organizowane w miejskich instytucjach kultury. W większości miast to rodzice będą jednak musieli zadbać o opiekę. Do strajku przystąpić ma około 80 proc. szkół.
Monika Sewastianowicz
05.04.2019
Zarządzanie oświatą
Wykluczenie transportowe ma zniknąć. Jednak kolejna rządowa propozycja nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie podoba się samorządom. W ich ocenie proponowane rozwiązania nie tylko nie rozwiążą problemu białych plam, ale wręcz grożą destrukcją istniejących przewozów autobusowych.
Sylwia Gortyńska
05.04.2019
Samorząd terytorialny
Nie ma subwencji ekologicznej, która wyrówna niedogodności dla gmin, w których czasem obszary chronione stanowią ponad 70 proc. powierzchni. Wpływa to na wykluczenie gminy, bo nie mogą być tam realizowane inwestycje - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.
Sylwia Gortyńska
05.04.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Dzięki zmianom w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjętym przez Komisję Europejską będzie można m.in. połączyć prace związane z termomodernizacją z dostosowaniem budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Ponad 220 mln euro przeznaczone będą na inwestycje związane ze zmianami klimatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Parlament Europejski potwierdził w czwartek stanowisko w sprawie propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Według niego niezależni eksperci będą oceniali stan rządów prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
04.04.2019
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Sejm uchwalił nowelę ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którą minister nie będzie już udostępniał danych z rejestru PESEL. Od 1 maja będzie to zadanie gmin. Obecnie po dane na poziomie centralnym należy wnioskować do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Administracja publiczna

Powiaty domagają się zmiany systemu dochodów samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Wprowadzenie PIT-u komunalnego, uznanie podatku od środków transportu za dochód własny powiatów oraz przyznanie wpływów z opłaty skarbowej organowi, który wykonuje czynność urzędową – to postulaty Związku Powiatów Polskich dotyczące zmian w dochodach samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Związek Powiatów Polskich chce pilnego wzrostu wycen świadczeń o 15 proc. Podkreśla, że szpitale powiatowe potrzebują tych pieniędzy, by dalej się nie zadłużać. Alarmują, że konieczna jest zmiana przepisów, bo mają problem z obsadzeniem karetek, ale także liczą na przyśpieszenie prac nad ustawą dotyczącą zawodu opiekuna medycznego, który mógłby wspomóc pielęgniarki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.04.2019
Finansowanie zdrowia
Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2019
Samorząd terytorialny
Deklaracja o wysokości opłat za śmieci złożona przez spółdzielnię mieszkaniową musi być podpisana zgodnie z zasadami jej reprezentacji. Opatrzonej tylko podpisem prezesa, gdy wymagane są sygnatury dwóch członków zarządu, samorząd może nie uznać. Wówczas ma prawo do samodzielnego określenia opłaty i częstotliwości odbioru odpadów.
Dorian Lesner
04.04.2019
Środowisko Budownictwo
Związek Powiatów Polskich chce zmian w finansowaniu oświaty. Podkreśla, że nauczycielskie podwyżki nie mogą być finansowane z kas samorządowych. Stwierdza też, że samorządy będą musiały dopłacić do zmian proponowanych przez rząd. Doprowadzi to - według ZPP - do pogorszenia się wyniku finansowego powiatów.
Monika Sewastianowicz
04.04.2019
Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Samorząd terytorialny
Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie oraz uproszczony projekt, który trzeba będzie dołączyć do wniosku - takie m.in. zmiany proponuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w prawie budowlanym.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna Budownictwo