Prawo.pl

WSA: Pieniądze z funduszu sołeckiego nie na wycieczki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Pieniądze z funduszu sołeckiego nie mogą zostać przeznaczone na wyjazdy integracyjne mieszkańców. Organizacja takich przedsięwzięć nie należy do zadań własnych gminy, a mieszkańcy sołectwa mogą się integrować w inny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
07.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Firmy telekomunikacyjne mają udostępniać nieodpłatnie informacje umożliwiające zlokalizowanie osoby wykonującej połączenia na numer 112, nawet jeśli dzwoni z telefonu bez karty SIM. Informacja ta ma być dokładna i przekazywana służbom ratowniczym. Na taki obowiązek wskazuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska go jeszcze nie wypełnia.
Jolanta Ojczyk
07.09.2019
Administracja publiczna
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek 6 września akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, powołanemu na to stanowisko przez Sejm 30 sierpnia, za zgodą Senatu wyrażoną tego samego dnia. Kadencja poprzedniego prezesa NIK zakończyła się 27 sierpnia br.
Krzysztof Sobczak
06.09.2019
Administracja publiczna

Minister: Co roku więcej pieniędzy na zdrowie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia coraz więcej, także więcej niż przewiduje ustawa dotycząca poziomu nakładów - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak poinformował, w tym roku jest to 102 mld, w przyszłym roku może być nawet 112 mld złotych.
Krzysztof Sobczak
06.09.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, zapłacą za ich odbiór co najmniej dwa razy mniej niż ci, którzy tego nie robią. Opłaty śmieciowe będą też niższe dla osób, które mają przydomowe kompostowniki. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadza tę zmianę, obowiązuje od 6 września.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
06.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Przepisy o ewidencji ludności nie regulują wystarczająco sytuacji związanych z pobytem czasowym. Nie można np. przedłużyć takiego zameldowania na mniej niż trzy miesiące, co powoduje problemy i dodatkowe koszty. Ogranicza też prawo do decydowania o czasie i miejscu zamieszkania. MSWiA przygotuje dla gmin rekomendacje, jak pomóc „czasowym” mieszkańcom.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.09.2019
Administracja publiczna
Za parę tygodni będzie gotowy pozew w sprawie ponad 103 mln zł kosztów poniesionych przez duże miasta w 2017 r. w związku z dostosowaniem szkół do zmian w oświacie - poinformowała w czwartek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Czekamy na ten pozew spokojem - stwierdził minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
05.09.2019
Zarządzanie oświatą
Stołeczny raport zbadał, że około dwustu tysięcy osób wyjeżdża z miasta na weekend. Według władz wiedza o liczbie mieszkańców jest potrzebna do właściwego planowania przestrzennego, organizowania transportu, edukacji oraz opieki zdrowotnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.09.2019
Samorząd terytorialny
Od 5 września miasta liczące powyżej stu tysięcy mieszkańców mogą ustanawiać śródmiejską strefę płatnego parkowania. Przepisy wprowadziły też wyższe maksymalne stawki, jakie może ustalać gmina za parkowanie. W centrach miast mogą nawet przekroczyć 10 zł. Prawie cztery razy rośnie też maksymalna stawka kary za brak opłaty.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.09.2019
Samorząd terytorialny
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ruszyła z zapowiadanym od miesięcy programem #Pracownik+Mieszkanie+. 24 września podpisze pierwszą umowę, która ma przyciągnąć do regionu nowe kadry. Pracownicy działających w strefie firm będą mogli liczyć na mieszkania.
Agnieszka Matłacz
05.09.2019
Samorząd terytorialny HR Spółki
Za sprawą nowego prawa zamówień publicznych zapewne wzrośnie liczba odwołań kwestionujących wzorce umowne. Nowa ustawa bowiem wskaże, czego w nich nie może być, a Krajowa Izba Odwoławcza będzie już zobowiązana do zajęcia się taką sprawą - ocenia radca prawny Tomasz Krzyżanowski z kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.
Jolanta Ojczyk
05.09.2019
Zamówienia publiczne
By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni domknięty zostanie "ekosystem cyfrowej tożsamości" bo sektor bankowy będzie miał możliwość wydawania środków identyfikacji.
Patrycja Rojek-Socha
04.09.2019
Administracja publiczna

Minister zapowiada ekonomiczną optymalizację szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Po rozwiązaniu problemów kadrowych nadszedł czas na optymalizację ekonomiczną jednostek - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Deklarację taką szef resortu złożył podczas debaty z dyrektorami szpitali zorganizowanej w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Krzysztof Sobczak
04.09.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Szef Służby Cywilnej zaprasza pracowników urzędów administracji rządowej na dzień otwarty. Podczas spotkań urzędnicy dowiedzą się między innymi o naborach i wynagrodzeniach w służbie cywilnej. Zgłoszenia do 13 września.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.09.2019
Administracja publiczna
Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań, które będą dofinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Według strony rządowej żadne zadanie nie zostało usunięte, ani nie zmniejszono kwoty, o które wnioskowały gminy i powiaty. Samorządowcy długo czekali na decyzję szefa rządu w tej sprawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.09.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo

Klasy mundurowe pod kontrolą MON

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Obrony Narodowej będzie miało większy wpływ na funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Zagwarantować ma to temu resortowi znowelizowana ustawa - Prawo oświatowe. Skorzystają na tym absolwenci takich klas, bo będą mieli większe szanse na dostanie się do wojska.
Monika Sewastianowicz
04.09.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Polska promuje za granicą swoją kulturę, ale brakuje spójnych, przemyślanych i konsekwentnych działań w tym zakresie. Od 2011 roku niewiele się zmieniło, dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do premiera w sprawie stworzenia zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą.
Agnieszka Matłacz
04.09.2019
Administracja publiczna
Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz firmy budującej hotele odszkodowanie tytułem utraconych korzyści. Stolica zapłaci za bezprawną decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na budowę. To precedensowa sprawa. Sąd uznał, że samorząd nie może uwolnić się od odpowiedzialności tylko dlatego, że decyzja podlega dalszej kontroli.
Jolanta Ojczyk
04.09.2019
Budownictwo

WSA: Stanowisko organu wiąże skarbówkę przy umorzeniu zaległości w podatku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Stanowisko prezydenta miasta przesądza o umorzenia zaległości w podatku, który jest dochodem samorządu. WSA w Gdańsku podkreślił, że szczególne znaczenie ma jego uzasadnienie, które powinno spełniać szereg wymogów. Jednak nawet niepełne i tak wiąże organy administracji skarbowej.
Dorian Lesner
04.09.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Badanie Instytutu Metropolitalnego wykazało, że tylko w niewielu miastach inwestorzy postanowili skorzystać z postanowień specustawy mieszkaniowej. Mało wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji złożono, jeszcze mniejszej liczbie nadano bieg. Powód? Rygorystyczne wymagania formalne - pisze Kamil Olzacki z kancelarii Szlachetko prawnicy&urbaniści.
Kamil Olzacki
04.09.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Chętni do współpracy w działaniu na rzecz swojej lokalnej wspólnoty – mieszkańcy i władze samorządowe – mogą już zgłaszać się do akcji Masz Głos. Rejestracja trwa przez cały wrzesień, udział jest bezpłatny. W ubiegłych latach wspólnie realizowano różne pomysły – oświetlenie, ścieżki rowerowe, rady seniorów. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę Super Samorząd.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.09.2019
Samorząd terytorialny
Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej - mówi wiceminister edukacji na konferencji i zapowiada, że pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Sprawą zanieczyszczenia powietrza przez firmę Kronospan zajmie się teraz Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu. Prokuratura Rejonowa w Mielcu umorzyła postępowanie przedwcześnie - ocenia Prokuratura Krajowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Środowisko
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i wojewodowie mają oszacować wysokość kwot na dodatki dla urzędników służby cywilnej, którzy uzyskają mianowanie 1 grudnia 2019 r. Dodatki dla nowo mianowanych urzędników wypłacane będą ze specjalnej rezerwy celowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Administracja publiczna
Od 12 września szkoły będą miały obowiązek prowadzenia opieki stomatologicznej nad uczniami w gabinetach własnych lub zewnętrznych, z którymi zawrą umowy. Ustawa jednak niejednoznacznie określa, z jakimi gabinetami mogą być takie umowy zawierane. Wątpliwości ma wyjaśnić zarządzenie prezesa NFZ, ale środowisko medyczne i tak nie wierzy, że ten system zadziała.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Pacjent Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Żadna ze służb nie przyzna się do stosowania takiego systemu jak Pegasus, bo to informacja niejawna - podkreśla Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno–rozpoznawczych. Zaznacza jednak, że stosowanie takich programów i systemów powinno być możliwe tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.
Paweł Żebrowski
03.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi karą. A jej magazynowanie oszczędza zasoby wodne i pieniądze miast. Rząd stworzył specjalny program przeciwdziałania skutkom suszy, którego konsultacje właśnie trwają, ale samorządy podejmują też własne inicjatywy, na przykład budują zbiorniki retencyjne czy ogrody deszczowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

WSA: Przewlekłe czynności wójta godziły w zasadę szybkiego prowadzenia sprawy

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Jeśli postępowanie administracyjne prowadzone jest długotrwale, a organ podejmuje czynności zbędne, to dochodzi do przewlekłości. Strona może złożyć skargę w tym przedmiocie nawet po zakończeniu postępowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
03.09.2019
Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Więcej wydatków bieżących, mniej dochodów własnych i zwiększenie zadłużenia – to obraz finansów samorządów. Z opracowania Związku Miast Polskich wynika m.in., że w latach 2015 do 2018 roku płace wraz z pochodnymi wzrosły w podsektorze samorządowym o 11,26 mld zł. Na podwyżki przeznaczono prawie cały wzrost wpływów z udziału w podatku PIT.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Subwencja wyższa i inaczej rozliczana

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Wysokość subwencji oświatowej uzależniono od liczebności klas i poziomu zamożności w danej gminie. Zwiększoną subwencję według wyliczeń MEN dostanie 49 proc. samorządów. MEN przekaże gminom i powiatom pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i dodatki dla stażystów.
Monika Sewastianowicz
02.09.2019
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą