Prawo.pl

Wójt wybrany do parlamentu - komisarz ma powiadomić o wygaszeniu mandatu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wraz z wyborem do Sejmu lub Senatu traci mandat samorządowy. Niestety wiąże się z tym szereg wątpliwości zarówno co do czasu na powołanie w ich miejsce komisarzy jak i sprawowania władzy wykonawczej w tym czasie - piszą prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski i radca prawny Natalia Błaszczyk.
Natalia Błaszczyk Krystian Ziemski
21.10.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę dotyczącą jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Administracja publiczna RODO
Już około 40,4 proc. osób w przedziale wieku 16-74 lata korzysta z usług e-administracji publicznej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.. I dodał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odsetek ten wzrósł o 4,9 proc.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Termin rozpatrzenia sprawy był co jakiś czas przekładany. Strona postępowania zarzuciła przewlekłość, ale organ bronił się, że nie przekroczył rozsądnych granic, ponieważ sprawa była zawiła. WSA w Poznaniu uznał, że postępowanie było prowadzone opieszale i nieefektywnie.
Dorian Lesner
21.10.2019
Administracja publiczna Budownictwo
W każdej gminie zniknął średnio co najmniej jeden pracownik socjalny, problem polega więc na tym, że nie ma kto z potrzebującymi kompleksowo pracować. Jeśli dołączy do nas ok. 20-30 proc. jednostek, strajk zorganizujemy – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.10.2019
Pomoc społeczna Prawo pracy

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput
Jacek Liput
20.10.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Protesty wyborcze pozwalają na zebranie informacji o rodzaju nieprawidłowości, do których dochodzi podczas wyborów. Na przykład w funkcjonowaniu obwodowych komisji wyborczych. Do piątku do Sądu Najwyższego wpłynęły 23 protesty wyborcze. Można je jeszcze składać do 22 października.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.10.2019
Wybory
Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.10.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Łączenie funkcji samorządowych i parlamentarnych nie rodziłoby problemu należytego wypełniania obowiązków. Senat powinien być izbą refleksji, a to przecież samorządowcy mają wiele materiału do refleksji na podstawie tego, co mieli okazję poznać w zetknięciu z realnym życiem i problemami podczas pracy w samorządzie - mówi prof. Hubert Izdebski.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.10.2019
Samorząd terytorialny Wybory
Samorządowcy, którzy zostali senatorami, zamierzają zgłaszać inicjatywy legislacyjne, przede wszystkim związane z finansami samorządowymi. Chcą przywrócić zasadę rekompensowania ubytków w dochodach własnych samorządów powodowanych przez akty prawne.
Hanna Hendrysiak
18.10.2019
Samorząd terytorialny Wybory
Ułatwienie organizacjom uzyskania statusu polskiego związku sportowego - to cel uchwalonej w środę przez Sejm i przyjętej w piątek bez poprawek przez Senat nowelizacji ustawy o sporcie. Po zmianie będą mogły o to ubiegać się także dyscypliny sportu nie uznawane przez międzynarodowy ruch olimpijski.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Administracja publiczna
Stworzenie podstaw prawnych do działania systemu rejestrów państwowych, rejestru danych kontaktowych oraz udostępnienie usługi pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego - to cele ustawy, którą przyjął bez poprawek Senat.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.10.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.10.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Prawo, które ma uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedłużenie prac nad nowymi przepisami uzasadnił dużą liczbą uwag zgłoszonych uwag podczas konsultacji projektu.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Administracja publiczna
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może nakładać obowiązku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych z weryfikacją stanów i poziomów wód. Czynności w tym zakresie są dokonywane dopiero na etapie postępowania administracyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
18.10.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Po zakończeniu wyborów do parlamentu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami lub senatorami. Zgodnie z prawem nie muszą oni składać żadnych oświadczeń. Nie są już radnymi z mocy prawa i nie mogą się z tego wycofać. Teraz obowiązują inne zasady, niż przy poprzednich wyborach.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.10.2019
Samorząd terytorialny
Trwa konkurs Ministerstwa Cyfryzacji o dofinansowanie do utworzenia gminnych hotspotów. Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą zgłaszać się do aplikowania o środki. Do rozdysponowania jest 120 milionów złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.10.2019
Samorząd terytorialny Prawo AI
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak. Dzień wcześniej CBA podało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę jego oświadczeń majątkowych i poinformowało o zastrzeżeniach, ale bez szczegółów.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.10.2019
Samorząd terytorialny

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna
Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier. Jak dodał, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Prawo europejskie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła w czwartek, że jest za uzależnieniem wypłacania środków unijnych od przestrzegania praworządności. - Członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością - podkreśliła.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Administracja publiczna Prawo europejskie
Trwają prace nad planami finansowymi samorządów na 2020 rok. Muszą zacisnąć pasa, bo po zmianach w prawie bezlitosne są szacunki ubytków w ich dochodach - Szczecin straci 90 milionów złotych, Częstochowa – 63, a Kraków ponad 200. Za wcześnie jeszcze, by potwierdzić, że dziury zostaną w drodze, a dzieci – z powodu braku przedszkola - w domu, ale budżety są realnie zagrożone.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.10.2019
Finanse samorządów
Wprowadzenie ułatwień dla obywateli przez umożliwienie korzystania przez urzędników z rejestru danych kontaktowych, wyeliminowane kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji między obywatelem a urzędem i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główne cele zmian w prawie, które uchwalił Sejm.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.10.2019
Administracja publiczna Prawo AI
W samorządach, gdzie wójt, burmistrz czy prezydent zostali parlamentarzystami, nie ma obecnie osoby zastępującej. Prawo mówi o „niezwłocznym” wyznaczeniu komisarza rządowego, który będzie zarządzał jednostką do przedterminowych wyborów. Jednak mandaty samorządowe wygasły w dniu wyborów, a komisarzy na razie nie ma.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.10.2019
Samorząd terytorialny Wybory
Premier Mateusz Morawiecki powołał 14 października Edytę Demby-Siwek na stanowisko prezesa Urzędu Patentowego RP. Nowa szefowa z urzędem związana jest ponad 15 lat.
Jolanta Ojczyk
16.10.2019

MEN: Rada Dzieci i Młodzieży RP IV kadencji powołana

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister edukacji Dariusz Piontkowski powołał we wtorek IV kadencję Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN - poinformował resort. Kadencja nowej Rady potrwa do 14 października 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
16.10.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Publikacja obwieszczeń PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw otwiera drogę do składania protestów wyborczych. Od tego czasu wyborcy mają 7 dni na złożenie pism do Sądu Najwyższego. Warunek - muszą sformułować konkretne zarzuty i udowodnić, że miały wpływ na wynik głosowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.10.2019
Wybory
Marszałek Sejmu nie zgodził się na wydanie dokumentaliście Konradowi Szołajskiemu i jego ekipie kart prasowych uprawniających do wstępu na teren parlamentu, a Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzja ta nie podlega zaskarżeniu do sądów administracyjnych.
Krzysztof Sobczak
15.10.2019
Administracja publiczna
Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza do polskiego prawa strategiczne mapy hałasu. Będą je sporządzali zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi lub lotniskami oraz prezydenci miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.10.2019
Środowisko