Prawo.pl

NFZ może ukarać szpital za błędy podwykonawcy

Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje podwykonawców szpitali realizujących im transport sanitarny czy diagnostykę, ale kary finansowe za nieprawidłowości w firmach zewnętrznych płaci szpital. To częsty skutek braku odpowiednich zobowiązań w umowach szpitali z firmami wykonującymi zadania finansowane przez NFZ.
Katarzyna Nowosielska
17.09.2019
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zagórski: Internet w każdej gminie za darmo już wkrótce

Administracja publiczna Nowe technologie
Przed nami cyfryzacja prawa jazdy. Wdrożymy ten projekt po wyborach, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku. Kolejny etap to możliwość wkładania do tego portfela innych dokumentów elektronicznych, chodzi o to, by wszystkie były w jednej aplikacji na smartfonie. Planujemy też darmowy internet w każdej gminie - zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2019
Administracja publiczna Nowe technologie
Kary finansowe za umieszczenie reklamy wielkopowierzchniowej niezgodnie z przepisami są potrzebne, żeby walczyć z degradacją przestrzeni i chaosem reklamowym – uważają eksperci. Ich zdaniem kary dyscyplinują, a ważna jest nie tyle ich wysokość, co nieuchronność. Jednak obecnie samorządy rzadko je stosują
Katarzyna Kubicka-Żach
16.09.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo

WSA: Gmina nie uwolni się od odpowiedzialności za szkody na grobach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna
Przyjęty przez radę gminy regulamin zakładał, że administrator cmentarza nie będzie odpowiadał za szkody na grobach oraz kradzieże rzeczy, które zostały pozostawione bez nadzoru. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są uregulowane w kodeksie cywilnym i gmina nie mogła ich zmodyfikować.
Dorian Lesner
16.09.2019
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna
Samorządy zawnioskowały o zaledwie 18 z 300 milionów złotych zaplanowanych w tym roku na przywrócenie lokalnych przewozów autobusowych. Wielu nie stać na wkład własny, bo złotówka dopłaty nie wystarcza, żeby utworzyć nowe połączenie. Zamkniętą drogę mają te gminy, w których PKS-y zniknęły niedługo przed wejściem w życie ustawy.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.09.2019
Samorząd terytorialny
Jeśli nie ma dowodów, że w dniu wydania pozwolenia na budowę w 1985 r. właściciel nie posiadał prawa do nieruchomości, nie można podważyć decyzji. Późniejsze przekształcenie tytułu do nieruchomości nie mogą być podstawą do zakwestionowania tego prawa. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
15.09.2019
Budownictwo
Wzmocnienie pozycji premiera i urzędu ministra – koordynatora służb specjalnych, powołanie ministra – szefa centrum analiz strategicznych oraz wzrost pozycji wojewodów - to niektóre z propozycji Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję zawarte w opublikowanym w sobotę programie partii.
Krzysztof Sobczak
14.09.2019
Administracja publiczna
W starzejącym się społeczeństwie rady seniorów mogą być ważnym źródłem informacji dla władz lokalnych w zakresie polityki senioralnej. Dlaczego więc tworzone są zaledwie w co ósmej gminie w Polsce? - pyta Iwona Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.
Iwona Nowak
14.09.2019
Samorząd terytorialny
Miejskie poidełka dla spragnionych, fotopułapki na podrzucających śmieci czy kampania, by sprzątać po psach, to - obok remontów chodników, dróg i boisk - przykłady projektów, jakie zgłaszają mieszkańcy do realizacji z budżetów obywatelskich. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, ale eksperci uważają, że ważna jest już sama aktywizacja mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2019
Samorząd terytorialny

WSA: Po uniewinnieniu kierowca poczeka na zwrot prawa jazdy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kierowca, który został uniewinniony od zarzutu przekroczenia prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h, poczeka na zwrot prawa jazdy. Jest to bowiem przesłanka do wznowienia postępowania administracyjnego, więc organ będzie musiał rozpatrzyć sprawę jeszcze raz. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Dorian Lesner
14.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Świadczenie przez pracownika samorządowego usług przewodnictwa górskiego nie jest sprzeczne z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę ani z ustawy. Nie ma więc przeszkód, aby świadczył usługi z tego zakresu na rzecz swojego urzędu gminy – odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.
Kucharski Dominik
13.09.2019
Samorząd terytorialny
Zapewnienie efektywnej ochrony i opieki nad zabytkami poprzez optymalizację systemu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wsparcie działań w zakresie opieki nad zabytkami - takie są m.in. cele obwiązującego od piątku "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022".
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Administracja publiczna
Złożenie spornej kwoty wynagrodzenia dla podwykonawców do depozytu było prawidłowe - orzekł Sąd Najwyższy. Dodał, że nie było powodu, by inwestor ustalał relacje między podwykonawcami, którzy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wynagrodzenia i nie chcą złożyć oświadczeń woli, że zaspokojono ich żądania należycie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2019
Prawo cywilne Zamówienia publiczne
Samorządy, żeby nie zwalniać tempa realizowanych inwestycji, powinny sięgać po rozwiązania, które będą dla nich bezpieczne z punktu widzenia dyscypliny finansów publicznych – uważają eksperci. Takim sposobem może być partnerstwo publiczno-prywatne, które pozwala inwestować, ale nie kreuje długu publicznego.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.09.2019
Finanse samorządów

Jednolita stawka VAT ma motywować prosumentów energii

Środowisko Domowe finanse Budownictwo
Sejm ujednolicił stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu tego prawa w życie podatek ten zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. Dotychczas 8 proc. VAT dotyczył tylko własnych domów.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
Środowisko Domowe finanse Budownictwo
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zestawienie informacji na temat przepisów w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa uczniów w szkołach i placówkach. Ustawowo uregulowano takie kwestie jak zasady instalowania monitoringu wizyjnego czy korzystania z telefonów komórkowych. Dla dyrektorów resort udostępnił aktualny poradnik „Bezpieczna szkoła”.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.09.2019
Szkoła i uczeń
Będzie nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw i druków szkolnych tak, by niepełnoletni uczeń mógł sam odebrać legitymację szkolną i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Jesteśmy w trakcie zmian przepisów – poinformował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
Zarządzanie oświatą
Rzecznik dyscypliny finansów publicznych sprawdzi, czy w warszawskich szkołach nauczycielom wypłacane są dodatki motywacyjne za okres, w którym uczestniczyli oni w strajku. Doniesienie w tej sprawie skierowała do rzecznika jedna ze stołecznych radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
Finanse samorządów
Posiedzenie Sejmu powinno być dokończone w ciągu 10 dni, a nie po wyborach parlamentarnych - żąda opozycja i kieruje w tej sprawie wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ustalony 10 września plan prac Sejmu, uwzględniający dwa dni 86. posiedzenia 15 i 16 października pozostaje aktualny - odpowiada dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.
Krzysztof Sobczak
12.09.2019
Administracja publiczna
Dotacje z funduszy europejskich będą się zmniejszać. Koszty bieżące samorządów drastycznie rosną, więc chcąc inwestować, będą musiały szukać dodatkowych możliwości finansowania. Z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji pod tym względem są miasta na prawach powiatu i województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.09.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów
Przepisami miejscowego planu nadano drodze status wewnętrznej, ale okoliczności wskazywały na to, że powinna ona być publiczna. Działanie to było w istocie próbą przeniesienia obowiązku realizowania zadania własnego gminy. WSA w Poznaniu uznał, że stanowiło to też próbę obejścia przepisów przyznających rekompensatę właścicielom gruntów za utratę prawa własności.
Dorian Lesner
12.09.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Firmy energetyczne każą gminom płacić za dzierżawę słupów oświetleniowych. To niezgodne z prawem, bo nie mieści się w zadaniach gminy. Włodarze nie podpisują umów, ale boją się, że będą musieli zapłacić, i to z odsetkami. A kwoty są wysokie – przy kilkuset lampach nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Minister energii analizuje problem
Katarzyna Kubicka-Żach
12.09.2019
Samorząd terytorialny

Sejm przedłużył działanie mechanizmu korygującego dochody województw

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Sejm znowelizował w środę ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużający na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Sejm wprowadził zmiany dotyczące ujawniania majątku rodzin m.in. polityków do ustawy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według posłów PiS to dobry instrument do weryfikowania "wszystkich niepokojących zjawisk". Według opozycji ustawa zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.
Krzysztof Sobczak
11.09.2019
RODO
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która ma usprawnić postępowania egzekucyjne i poprawić ich efektywność. Ministerstwo Finansów szacuje dzięki temu wzrost dochodów budżetu państwa o ponad 732 miliony złotych rocznie
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2019
Administracja publiczna
Do 13 września można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Kandydat musi stale zamieszkiwać na obszarze województwa, w którego komisji ma zasiadać i być wpisanym do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin. Dieta wynosi 350 złotych, przewodniczący i zastępca zarobią więcej.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2019
Wybory

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE
Paweł Żebrowski
11.09.2019
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Będzie program przeciwdziałania niedoborowi wody

Samorząd terytorialny Środowisko
Łagodzenie skutków suszy, zmniejszenie ryzyka powodziowego i zwiększenie udziału lokalnych i regionalnych przedsięwzięć dotyczących tworzenia retencji wodnej - to cele programu rozwoju retencji, który ma powstać do końca 2020 roku. Będzie przewidywał połączenie wszystkich możliwych metod retencjonowania wody.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko

Ustawa wchodzi w życie - szkoły gorączkowo szukają dentystów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od 12 września szkoły będą miały obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Tymczasem tylko 720 szkół w Polsce ma gabinety dentystyczne, a pozostałe szukają stomatologów, którzy podpiszą z nimi umowy. Problem w tym, że gabinetów, które mają umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia jest 7 tysięcy, a wszystkich szkół 24 tysiące.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.09.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Nagłe zmiany na rynku, wzrost cen materiałów czy wynagrodzeń uzasadnia zmianę umowy - stwierdził w najnowszym stanowisku Urząd Zamówień Publicznych. Zastrzegł jednak, że zamawiający musi każdorazowo ocenić, czy był to nieprzewidywalny wzrost kosztów. Zdaniem ekspertów może to uratować wiele kontraktów zawartych przed burzliwym wzrostem kosztów.
Jolanta Ojczyk
11.09.2019
Zamówienia publiczne Małe i średnie firmy