Prawo.pl
O wpływie zarządu komisarycznego na funkcjonowanie miasta, relacje rządzących i rady, samorządu i mieszkańców porozmawiają eksperci. Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice organizują debatę z cyklu „Polska samorządów”.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2020
Samorząd terytorialny
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania jest w trakcie prac nad przygotowaniem projektu Krajowego Programu na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. Na przełomie września i października tego roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji zewnętrznych oraz międzynarodowych - poinformowała wiceminister pracy Anna Schmidt-Rodziewicz,
Krzysztof Sobczak
21.08.2020
Administracja publiczna
Gminy mogą mieć wkrótce instrumenty, by dbać o utrzymywanie rowów i urządzeń melioracyjnych w należytym stanie. Przywrócenie nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych i uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem do realizacji przedsięwzięć retencyjnych to cel projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych. Porozumienie ma umożliwić ochronę i racjonalne użytkowanie wód transgranicznych, polepszenie ich jakości, zachowanie oraz, jeśli to konieczne, odbudowę ich ekosystemów.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Administracja publiczna
Do dymisji Jacka Czaputowicza ogłoszonej w czwartek na stanowisko ministra spraw zagranicznych premier, Mateusz Morawiecki jeszcze tego samego dnia powołał Zbigniewa Raua. Rau wcześniej był szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był też wojewodą łódzkim.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Administracja publiczna
W kategorii czerwonej pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski spadły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów - 7 czerwonych i 12 żółtych – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Katarzyna Nowosielska
20.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Placówki administracji państwowej i samorządowej w całym kraju będą wkrótce kontrolowane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Sprawdzą oni, czy pracownicy mają dostęp do indywidualnych środków ochrony, a pracodawcy zapewniają środki odkażające. Przedmiotem zainteresowania będzie też bezpieczeństwo interesantów.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.08.2020
Administracja publiczna BHP Koronawirus a prawo
Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Obowiązujący dotąd plan finansowy nie zakładał deficytu, jednak po zmianach wyniesie on ponad 109 miliardów złotych. Wydatki państwa będą wyższe o ponad 72 miliardy niż wcześniej planowano, wpływy z podatków zaś o ponad 36 miliardów niższe. PKB ma się obniżyć w tym roku o 4,6 proc.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Mimo nowelizacji przepisów, wciąż jest problem z rzetelnym szacowaniem szkód oraz terminową wypłatą odszkodowań rolnikom. Gminy nie były bowiem przygotowane technicznie ani organizacyjnie do realizacji nowych zadań - to główne wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK. Izba wnioskuje o zmiany w Prawie łowieckim i uregulowanie sposobu ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania w przypadku zawierania ugody cywilno-prawnej.
Agnieszka Matłacz
20.08.2020
Samorząd terytorialny

Unia odrzuca, minister gminom dorzuca - ale wątpliwości są

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Kryterium podziału środków funduszu celowego nie może dyskryminować. Rząd może przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, ale nie może to zachęcać do działań niezgodnych z prawem UE. Eksperci nie kryją wątpliwości wobec rządowego wsparcia dla gmin „odrzuconych ideologicznie”. Minister sprawiedliwości znajduje dwa źródła finansowania i uzasadnia pomoc dla samorządów, które nie dostały dofinansowania z UE.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
20.08.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Przedsiębiorca odbierający odpady nie musi mieć zezwolenia na ich zbieranie

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie wiąże się z obowiązkiem zbierania tych odpadów, w tym obligatoryjnego zbierania tych odpadów na terenie bazy magazynowo-transportowej. Przedsiębiorca nie musi więc posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów – objaśnia minister klimatu na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kary za odpady porzucane na terenach publicznych, drogach, placach czy terenach zielonych mają wynieść nawet 5 tys. zł, a metody identyfikowania sprawców będą udoskonalone. Ministerstwo Klimatu wraz z samorządowcami wypracowało zmiany w prawie dla uelastycznienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenia kosztów jego funkcjonowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda miał według doniesień medialnych w niektórych domach pomocy społecznej otrzymać 100 proc. głosów. Według Rzecznika Praw Obywatelskich mogło tam dojść do przestępstw, ale Państwowa Komisja Wyborcza nie chce zająć się sprawą i odsyła do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
RODO Wybory
Dokładnie 27 111 032 razy obywatele Polski sprawdzali w lipcu w internecie historię pojazdu. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to jedna z najpopularniejszych e-usług, choć niejedyna, którą przygotowano z myślą o kierowcach i pasażerach. - Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę „Bezpieczny autobus” - podkreśla resort.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
Administracja publiczna
Koordynacja spraw związanych z dostępnością urzędów dla osób o szczególnych potrzebach ma być zadaniem specjalnie wskazanych do tego urzędników. Każdy urząd administracji publicznej powinien wyznaczyć co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
19.08.2020
Administracja publiczna
Jednorazowa, skokowa podwyżka - to nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba było zrobić podwyżki stopniowe, uzależnione od wskaźnika gospodarczego - mówi prof. Marek Chmaj, radca prawny, konstytucjonalista, wykładowca na SWPS. Według niego, wynagrodzenia parlamentarzystom i ministrom trzeba podnieść, ale konieczne jest stworzenie mechanizmu ich kształtowania.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2020
Prawo pracy Finanse Koronawirus a prawo

Będą wyższe koszty działania szkół, pieniędzy nie starczy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach we wrześniu, ale samorządy już szykują się na dodatkowe koszty. Gorzej, że będą je musiały pokryć z własnych środków, podobnie jak podwyżki dla nauczycieli. Szef MEN twierdzi, że zabiega o zwiększenie subwencji i zachęca do tego samorządy. Ale minister finansów nie musi zareagować na te apele.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
19.08.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Informację o swoje rezygnacji przekazała na Twitterze sama wiceminister Wanda Buk. Ministerstwo Cyfryzacji zastrzegło, że formalnie do końca sierpnia jest ona jeszcze na urlopie.
Patrycja Rojek-Socha
18.08.2020
Administracja publiczna
Złagodzenia wymagań w szpitalach psychiatrycznych domagali się od dłuższego czasu szefowie placówek i samorządowcy, alarmując, że są one niemożliwe do spełnienia. Minister zdrowia stworzył projekt nowelizujący rozporządzenie, który urealnienia wymogi w zakresie norm zatrudniania pielęgniarek i optymalizacji kosztów.
Katarzyna Redmerska
18.08.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Senatorowie głosowali za zmianami w ustawach umożliwiających przeprowadzenie spisów powszechnych w warunkach epidemii. Doprecyzowano definicje metod spisowych i zdecydowano, że w wypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrzowie spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Administracja publiczna
Spotkania dla mieszkańców i organizacji społecznych zainteresowanych sprawami obywatelskimi, ich przestrzeganiem i egzekwowaniem będą organizowane przez akcję Masz głos jako „kawiarenki obywatelskie”. Prawnik specjalista w zakresie jawności i wolności obywatelskich odpowie na pytania i doradzi.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Samorząd terytorialny
Senat przegłosował zmiany dotyczące kultury w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Pieniądze mają być przeznaczone na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej, sfinansowanie wynagrodzeń i podniesienie bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Gminy, których wnioski o dofinansowanie zostały odrzucone przez Komisję Europejską z powodu podjęcia przez lokalne władze rezolucje o "strefach wolnych od LGBT", będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Na razie takiej pomocy udziela minister sprawiedliwości, ale być może powstanie stały mechanizm w celu pomocy takim samorządom.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Pracodawcy apelują do rządu o podwyżki dla budżetówki w 2021 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Rząd zaproponował w ramach prac nad założeniami projektu ustawy budżetowej na 2021 rok zamrożenie płac w budżetówce. Konfederacja Lewiatan, podobnie jak większość partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apeluje do rządu o weryfikację wstępnego stanowiska i zwiększenie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.
Grażyna J. Leśniak
18.08.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Senat opowiedział się w poniedziałek przeciwko ustawie podwyższającej wynagrodzenia dla prezydenta, premiera, posłów i senatorów, ministrów i wiceministrów, wojewodów i samorządowców. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Według sygnałów z kierownictwa PiS, Sejm raczej nie uchwali ustawy ponownie.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
17.08.2020
Wdrożenie i stosowanie w domach pomocy społecznej procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi - to cele zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 roku, które skierowane zostały właśnie do konsultacji publicznych.
Krzysztof Sobczak
17.08.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ustawa reguluje kwestię powołania członków rady miasta jednostki pomocniczej, milczy zaś jeżeli chodzi o ich odwołanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości lub należy stosować taką samą procedurę jak przy ich powołaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że kwestia ta została pozostawiona samorządom, które mogą ją uregulować w statucie.
Dorian Lesner
17.08.2020
Samorząd terytorialny