Prawo.pl
Sporo organów władzy publicznej usiłuje nasze dobro wspólne wykorzystywać do prywatnych interesów - tak członkini Stowarzyszenia Watchdog Polska Alina Czyżewska odpowiada sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysławowi Szustakiewiczowi na twierdzenie, iż „sporo osób usiłuje prawo do informacji publicznej wykorzystywać w celu załatwienia prywatnych interesów".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2020
Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Parlament zakończył we wtorek wieczorem prace nad ustawą wyborczą. Sejm przyjął część poprawek Senatu, między innymi tę, że to PKW, a nie minister zdrowia może zarządzić wyłącznie głosowanie korespondencyjne w związku z epidemią. Posłowie odrzucili zmianę o zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów przez ePUAP oraz 10-dniowy czas na ich zbieranie.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Konieczność spełnienia specjalnych wymogów może utrudnić wielu domom pomocy społecznej otrzymanie dodatkowych środków na funkcjonowanie i dopłaty do pensji. Pieniądze europejskie trafiły już do części DPS, ale problem ze spełnieniem warunków mogą mieć najmniejsze placówki.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.06.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Zgodnie obowiązującym od kilku dni rozporządzeniem, kuratorzy będą mogli uzyskiwać informacje o osobach na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Postulowali o to od samego początku, wskazując na zagrożenie podczas wykonywania czynności w terenie. Ale nadal brakuje im rekomendacji, jak mają się chronić przed COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2020
Pomoc społeczna Wybory
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikuje zasady powrotu do kin i teatrów. W wytycznych podkreśla, że konieczne jest zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienie nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali. Zaleca powołanie koordynatora do spraw zdrowotnych lub delegowanie pracownika do zadań związanych z dbałością o zachowanie ustalonych procedur.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.06.2020
Administracja publiczna BHP Koronawirus a prawo
Komisja Europejska ostrzega polskie samorządy przed ogłaszaniem tzw. stref wolnych od LGBT. W liście do marszałków województw przypomina, że jeśli będą dyskryminować obywateli, to w przyszłości odbije się to na wysokości unijnych dotacji. I pyta, dlaczego wojewodowie nie reagują na takie uchwały.
Krzysztof Sobczak
02.06.2020
Prawo europejskie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 60 milionów złotych na zakup nowoczesnych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich ładowania. O wsparcie zakupu pojazdów w ramach programu "KANGUR– Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły" mogą ubiegać się gminy wiejskie.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.06.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
W poniedziałek w nocy Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy w sprawie wyborów prezydenckich. Za przyjęciem uchwały z poprawkami opowiedziało się 94 senatorów, jeden był przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej trzy połączone senackie komisje pozytywnie zarekomendowały większość poprawek zgłoszonych do ustawy. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który zajmie się nią 2 czerwca.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Kubicka-Żach
02.06.2020
Wybory
Funkcjonariusze straży gminnych i miejskich chcą odmrożenia i powrotu do wykonywania swoich podstawowych czynności. Na początku pandemii zostali skierowani do działań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19. Brakowało czasu na kontrolę spalania w piecach czy nielegalnych wysypisk śmieci.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.06.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Kryzys wywołany epidemią COVID-19 nie może być traktowany jako pretekst do tłumienia protestów, nie stanowi on również usprawiedliwiania dla nieuzasadnionego użycia siły czy nieproporcjonalnych sankcji nakładanych na uczestników zgromadzeń, które mogą odstraszać lub zniechęcać do korzystania z wolności zgromadzeń i wypowiedzi - przypomina polskiemu rządowi Amnesty International. 
Krzysztof Sobczak
01.06.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo

NIK: Place zabaw i małe obiekty sportowe nie są bezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Stan techniczny placów zabaw i małych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jest zły – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Istniejące urządzenia są często przestarzałe, a nowo powstające siłownie plenerowe, skateparki czy parki linowe powinny być bezpieczne, a nie ma przepisów normujących wymogi ich budowy i utrzymania.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.06.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zachowanie pozycji Państwowej Komisji Wyborczej jako organu przeprowadzającego wybory i możliwość osobistego głosowania w lokalu wyborczym to dobre zmiany w ustawie na nowe wybory prezydenckie - oceniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Ale zastrzegło, że obawy wzbudzać może m.in. prawo marszałka Sejmu do ustalania i zmiany terminów czynności wyborczych
Krzysztof Sobczak
01.06.2020
Wybory
W poniedziałek, 1 czerwca, uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania w wyborach prezydenta została wreszcie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Od 10 maja minął niemal miesiąc. PKW przekazała uchwałę od razu, a za jej zamieszczenie odpowiedzialny jest premier.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
01.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Rozpoczął się nabór kandydatów do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Potrwa od 1 czerwca do 14 sierpnia 2020 roku. Zgłaszać można się elektronicznie, a rekrutacja odbędzie się w trzech etapach. Absolwenci mają szansę na rozwój profesjonalnej kariery w administracji publicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.06.2020
Administracja publiczna
Rząd i samorząd powinny w swoich działaniach być kompatybilne i działać na partnerskich zasadach. Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji, ale wspierać je. Na poziomie województwa mamy i marszałka, i wojewodę. To dla mieszkańców bywa mylące. Może należałoby zastanowić się, czy obecny stan prawny powinien w tym zakresie być docelowy?
Katarzyna Kubicka-Żach
01.06.2020
Samorząd terytorialny
Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych elektronicznie, bo za jego pomocą możliwe jest złożenie podpisu zaufanego. Działa jak odręczny podpis. Można go założyć bez wychodzenia z domu i jest narzędziem bezpłatnym. przypominamy, jak go uzyskać.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.05.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Senat na posiedzeniu 1 czerwca zajmie się ustawą dotyczącą nowego sposobu głosowania w wyborach prezydenckich. Tymczasem wciąż nie ma publikacji uchwały PKW po wyborach, które się nie odbyły. Nie może więc być wyznaczony ich nowy termin. Poprawkami wniesionymi przez senatorów Sejm zajmie się 3 czerwca.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Odmrażanie także w muzeum, ale decyzję podejmie dyrektor

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo kultury informuje, że decyzje dotyczące zmiany form udostępniania instytucji kultury, takich jak muzea należą do dyrektora instytucji. Ma on działać w porozumieniu z organizatorem oraz właściwym oddziałem sanepidu. Odmrażanie nie oznacza też, że nie będzie obowiązku noszenia maseczki w budynku, parku czy na parkingu.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 maja uznał, iż umieszczenie informacji o nosicielstwie HIV na zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego. Zdaniem Trybunału rząd Mołdowy nie wyjaśnił, dlaczego wymagał wpisywania tych danych do dokumentu.
Katarzyna Warecka
31.05.2020
Administracja publiczna RODO
Zbycie lub nabycie pojazdu, czyli jego sprzedaż, kupno czy darowiznę można zgłosić przez internet. Jest to usługa bezpłatna, a do złożenia wniosku elektronicznie potrzebny jest profil zaufany. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia w terminie grozi kara od 200 do 1000 zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.05.2020
Administracja publiczna
Statki zatopione na dnie Bałtyku mogą spowodować katastrofę ekologiczną przez wyciekające z nich paliwo i środki trujące. NIK stwierdziła, że administracja morska i ochrony środowiska nie rozpoznały zagrożenia, nie szacowały ryzyka i nie przeciwdziałały niebezpieczeństwu.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.05.2020
Administracja publiczna
Szkoła tak powinna zorganizować lekcje wychowania fizycznego, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Ponosi więc odpowiedzialność za uraz uczennicy uderzonej piłką – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. Dziewczyna z powodu braku miejsc na ławeczkach w sali sportowej siedziała na podłodze oczekując na swoją kolej gry.
Robert Horbaczewski
30.05.2020
Zarządzanie oświatą
Dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny zrezygnował ze stanowiska. Od marca 2017, pełniąc różne funkcje, zajmował się programem "Czyste powietrze". Teraz ma zostać społecznym doradcą Michała Kurtyki, ministra klimatu ds. wdrażania tego programu.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.05.2020
Środowisko

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.
Andrzej Fiołek
30.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2020
Wybory
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terenie Polski oraz możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu - to niektóre ze zmian, które przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, nad którą pracuje parlament.
Krzysztof Sobczak
29.05.2020
Administracja publiczna
Najwyższa Izba Kontroli krytycznie ocenia realizację prac rozwojowych na rzecz obronności finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. System nadzoru był niespójny i nieprzejrzysty, a przez to także nieskuteczny, a NCBR płaciło za realizację projektów, których efekty nie mogły być bezpośrednio wykorzystane przez armię.
Agnieszka Matłacz
29.05.2020
Administracja publiczna
Zrównoważony rozwój jest ciągle fikcją. Potrzeba nam więcej solidarności dla bardziej równomiernego rozwoju kraju. Na polskiej wsi brakuje jeszcze sporo infrastruktury komunalnej i potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat na analogicznym poziomie inwestowania, by osiągnąć standardy na miarę XXI wieku – uważa Krzysztof Iwaniuk, szef Związku Gmin Wiejskich RP.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.05.2020
Samorząd terytorialny
Należy zmienić przepisy w zakresie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych i zmieszanych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Nie ma potrzeby częstszego odbioru takich śmieci, bo, przeciwnie niż w dużych miastach, tam frakcja „bio” prawie nie istnieje. Mało jest też nieruchomości wielorodzinnych. A więcej przyjazdów śmieciarki - to wyższe koszty dla mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.05.2020
Samorząd terytorialny Środowisko