united kingdom
ukraine
Trwa wyścig z czasem. Do końca tego roku gminy muszą mieć gotowe plany ogólne. Jeżeli tego nie zrobią, w wielu miejscach nie będzie można budować. Dojdzie więc do paraliżu inwestycyjnego, co może zachwiać gospodarką. Nikt nie ma wątpliwości, że rząd da gminom dodatkowe pół roku. Bój teraz toczy się o to, by przepisy w tej sprawie weszły w życie jak najszybciej. Zmiana prawa na jesieni będzie miała charakter już tylko czysto propagandowy. Samorządom nic to nie da i nie uratuje inwestycji.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.01.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Nie ma przeszkód, by wprowadzić zakaz palenia papierosów na ulicach, choć otwarte pozostaje pytanie, czy nie wzbudziłoby to wątpliwości konstytucyjnych. Najprostszą ścieżką byłaby zmiana ustawy albo kodeksu wykroczeń, pytanie jednak, jak w praktyce wyglądałoby jego egzekwowanie. Zdaniem ekspertów, gdyby ustawodawca decydował się na taki zakaz, nie powinien wykluczać z niego e-papierosów.
Inga Stawicka
20.01.2025
Pacjent Rynek i konsument
Można przypuszczać, że mieszkańcy nadal będą wrzucali tekstylia do koszy na zmieszane śmieci, bo komu się będzie chciało wieźć dziurawą skarpetkę czy rozerwaną bluzkę do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ci, którzy nie będą segregować, mogą się spodziewać karnych opłat. Niestety, niewiele samorządów proponuje mieszkańcom coś więcej niż zbiórkę w PSZOK. Sytuację ratują kontenery PCK, a czasami jednostki OSP.
Maria Dec-Kiełb
20.01.2025
Samorząd terytorialny Odpady
Wszelkie informacje (…) na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd – oświadczyło w niedzielę Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił, że już wcześniej ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Tomasz Ciechoński
19.01.2025
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Władze Parlamentu Europejskiego chcą zmienić zasady prowadzenia sesji plenarnych. Ma to ukrócić sytuacje, w których europosłowie przemawiają do praktycznie pustej sali. Pierwsze pomysły zostaną przetestowane już podczas rozpoczynającej się w poniedziałek sesji PE w Strasburgu.
TC/PAP
19.01.2025
Administracja publiczna Prawo europejskie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowe przepisy mające uregulować całość działalności lotnictwa dwóch służb państwowych. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uregulowaniem funkcjonowania lotnictwa służb porządku publicznego wraz z uzasadnieniem został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Tomasz Ciechoński
18.01.2025
Administracja publiczna Policja
Projekt dotyczący taryf za wodę i ścieki nie zakłada likwidacji regulatora cen i będzie on mógł zablokować podwyżkę, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewnił PAP resort infrastruktury. Wody Polskie będą obligatoryjnie ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, gdy proponowana taryfa będzie zakładała wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do średnich taryf z ostatnich 3 lat.
TC/PAP
18.01.2025
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

„Żadna praca” na orzeczeniu o niepełnosprawności nie jest zakazem pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wiele osób wciąż błędnie interpretuje zapisy w orzeczeniu o niepełnosprawności dotyczące pracy. Przestarzałe sformułowania, jak np. „niezdolny do pracy”, „żadna praca” czy „warunki pracy chronionej”, często wprowadzają w błąd same osoby z niepełnosprawnościami, które obawiają się, że nie mogą podjąć zatrudnienia. Co gorsza, błędnie niejednokrotnie rozumieją je także lekarze medycyny pracy. W rzeczywistości jednak zapisy te nie zabraniają pracy, a żeby osoba z niepełnosprawnością mogła ją podjąć, wystarczy dostosowane stanowisko pracy i odpowiednie wsparcie.
Beata Dązbłaż
18.01.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych określa zasady nabycia prawa do działki. Jednym z kluczowych elementów przy jej przydzielaniu jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nią. Stowarzyszenia ogrodowe często preferują osoby mieszkające w pobliżu ogrodu, co pozwala na łatwiejszy nadzór nad działką i motywuje do jej dbałości. Jednak, w kontekście przeniesienia praw do działki, przepisy nie zawierają jednoznacznych wskazań dotyczących roli miejsca zamieszkania, co rodzi kontrowersje.
Artur Pytel
18.01.2025
Środowisko Domowe finanse
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Chodzi m.in. o fundusze dla Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa i te przepisy obowiązują aż do ewentualnego orzeczenia – komentuje prof. Grzegorz Kuca z Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego i Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
17.01.2025
Finanse publiczne

RPO z uwagami do rządowego projektu ustawy o asystencji

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Niewystarczająca liczba godzin wsparcia asystenta osoby z niepełnosprawnością, zróżnicowanie w dostępie do usługi dzieci i dorosłych czy wykluczenie osób powyżej 65. roku życia z możliwości skorzystania ze wsparcia asystenta to niektóre uwagi zgłoszone przez rzecznika praw obywatelskich do rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwraca też uwagę na konieczność zmiany systemu orzeczniczego i jego ujednolicenia.
Beata Dązbłaż
17.01.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność

Przemysław Żydok: Likwidacja pułapki rentowej teraz jeszcze ważniejsza

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność ESG
Likwidacja pułapki rentowej jest dziś ważniejsza niż kiedyś, bo od zeszłego roku zmieniliśmy system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono świadczenie wspierające, a od tego roku mamy jeszcze nowy dodatek dopełniający do renty socjalnej – mówi Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja, inicjator i koordynator Partnerstwa Inclu(vi)sion. Według niego zmiany co do zasady są pozytywne, choć komplikują i tak dość chaotyczny system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Beata Dązbłaż
17.01.2025
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność ESG
Dyrektywa sprzyjająca podnoszeniu najniższych wynagrodzeń i zwiększająca rolę związków zawodowych, nad której wdrożeniem pracują polscy legislatorzy, może zaraz zniknąć z porządku prawnego Unii Europejskiej. Rządy Szwecji i Danii, które zaskarżyły ją do Trybunału Sprawiedliwości UE twierdzą, że ingeruje ona bezpośrednio w systemy krajowe i w efekcie narusza Traktat UE. Zdaniem prawników specjalizujących się w prawie europejskim, dopóki dyrektywa nie zostanie unieważniona, ma moc wiążącą, czyli należy ją implementować.
Michał Kosiarski Grażyna J. Leśniak
17.01.2025
Prawo pracy Prawo europejskie
Do Unii Europejskiej Polska wstąpiła po decyzji większości uczestników ogólnonarodowego referendum, a o wystąpieniu może zdecydować zwykła większość parlamentarna. Co najmniej od kilku lat toczy się dyskusja o potrzebie podniesienia tego progu, szczególnie w związku z licznymi eurosceptycznymi wypowiedziami przedstawicieli obozu rządzącego przez dwie minione kadencje. Mówił o tym zresztą marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który teraz zapowiada projekt ustawy komplikujący proces ewentualnego Polexitu.
Krzysztof Sobczak
17.01.2025
Ważą się losy specustawy wyborczej, która zakłada, że ważność wyborów i protesty wyborach Prezydenta RP i uzupełniających do Senatu rozpoznawać będą sędziowie trzech Izb Sądu Najwyższego, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W czasie obrad sejmowej komisji wyłoniło się kilka zasadniczych problemów prawnych, takich jak złamanie ciszy legislacyjnej, pewność i stabilność prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2025
Wybory
Do Sejmu trafił wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego premiera Mateusza Morawieckiego (PiS) w związku ze sprawą tzw. wyborów kopertowych z 2020 r. Poinformowała o tym Prokuratura Krajowa i Adam Bodnar, prokurator generalny, minister sprawiedliwości. O tym, że na biurko marszałka Szymona Hołowni trafił wniosek o uchylenie immunitetu, minister Bodnar poinformował na platformie X.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2025
Prokuratura

Analiza due diligence jako klucz do sukcesu. Raporty

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy ESG
Cyfryzacja i zmieniające się oczekiwania wobec pracowników redefiniują zasady prowadzenia biznesu i transakcji. Due diligence, jako narzędzie oceny potencjału inwestycji, ewoluuje w kierunku bardziej kompleksowego podejścia, które uwzględnia zarówno cyfrowy ślad organizacji, jak i jej zasoby ludzkie. Eksperci KPMG w nowych globalnych raportach „Due diligence and the digital footprint” oraz „The human side of due diligence” wskazują, jak współczesne podejście do due diligence może zwiększyć wartość transakcji i ograniczyć ryzyko dla inwestorów.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2025
Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy ESG
Państwo powinno ponosić ciężar wynagrodzenia pracowników za ich dni wolne od pracy z tytułu oddania przez nich krwi – uważa Czytelniczka, która przepisy w tym zakresie zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo jako przejaw dyskryminacji przedsiębiorców i nierówności wobec prawa. Według niej problematyczny jest także brak ekwiwalentu dla przedsiębiorców-krwiodawców. Prawnicy mają jednak wątpliwości co do słuszności akurat tego postulatu.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2025
Prawo pracy Finansowanie zdrowia Poprawmy prawo
Koalicja rządząca chciała rozwiązać problem z Trybunałem Konstytucyjnym, zakręcając w budżecie na 2025 r. kurek z wynagrodzeniami dla sędziów. To z kolei - jak wynika z sygnałów płynących z kancelarii prezydenta - może doprowadzić do braku prezydenckiego podpisu i skierowania ustawy do TK, a wyroki Trybunału nie są publikowane przez rząd. Prawnicy zgodnie twierdzą, że w takiej sytuacji budżet będzie obowiązywać - pytanie jednak w jakiej wersji.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
16.01.2025
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.
Robert Horbaczewski
16.01.2025
Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina
Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.
Robert Horbaczewski
15.01.2025
Samorząd terytorialny
W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 stycznia postanowienie Marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 18 maja 2025 roku. To pierwszy możliwym konstytucyjnie termin. Ewentualnie druga tura głosowania odbędzie się 1 czerwca. Publikacja postanowienia powoduje, że rusza oficjalnie kampania wyborcza. Zarządzenie zawiera też kalendarz wyborczy.
Robert Horbaczewski
15.01.2025
Administracja publiczna Wybory
W latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. To zaś oznacza konieczność dalszego zasilania go m.in. dotacją z budżetu państwa – wynika z najnowszej prognozy ZUS. Powód? Zmiany w strukturze osób pracujących i tych, którzy zakończyli aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2025
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Warsztaty o włączających praktykach rekrutacyjnych

Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Włączających praktyk rekrutacyjnych w kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami będzie dotyczyło pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To okazja, by zapoznać się z dobrymi praktykami w tym zakresie sygnatariuszy Karty Różnorodności. Spotkania będą dostępne szerzej, odbywać się bowiem będą w formule hybrydowej. Pierwsze już 29 stycznia.
Beata Dązbłaż
15.01.2025
Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.
Robert Horbaczewski
15.01.2025
Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości
Likwidacja katalogu inwestycji budowlanych na specjalnych zasadach w zlewni Odry, likwidacja Inspekcji Wodnej, priorytet dla działań renaturyzacyjnych i dla eliminacji zanieczyszczań przewiduje opublikowany 14 styczna 2025 r. projekt nowelizacji niektórych ustaw wspierających bezpieczeństwo rzeki Odry w zakresie gospodarki wodnej.
TC/PAP
14.01.2025
Środowisko Powódź
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. MRPiPS nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych. Istotne zmiany mają zostać wprowadzone w zakresie reprezentatywności organizacji pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Prawo pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego wchodziły tylko po trzy najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium. Będzie też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Prawo pracy
Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.
Beata Dązbłaż
14.01.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność

Nabór do służb specjalnych. Kolejna interwencja RPO

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko
Kandydaci do służb specjalnych skarżą się na przerywanie postępowań rekrutacyjnych bez podawania przyczyn oraz na odmowy przyjęcia do służb na podstawie pozaprawnych kryteriów. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny zwraca uwagę na problem naboru do służb specjalnych. Tym razem w wystąpieniu do koordynatora Służb Specjalnych.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko