Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Czy pracownik na urlopie bezpłatnym wpływa na wysokość odpisu na ZFŚS?

Prawo pracy

W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać nadal ze środków ZFŚS. Naliczany powinien być również za niego odpis podstawowy na fundusz. Fakt, że nastąpiło na czas tego urlopu zawieszenie realizacji zobowiązań wynikających ze stosunku pracy nie oznacza, iż dana osoba przestała być pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy, a tym samym przepisów ustawy o ZFŚS. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

10.08.2023

Nagradzanie pracowników a równe traktowanie w zatrudnieniu

Prawo pracy

Nagroda jest świadczeniem najczęściej o charakterze pieniężnym (ale również może przybierać formę np. dodatkowego płatnego urlopu), opartym na mniej lub bardziej sformalizowanej ocenie pracy pracownika. Przy jej przyznawaniu należy pamiętać o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu i starać się maksymalnie obiektywizować przesłanki przyznawania nagród oraz różnicowania ich wysokości.

28.07.2023

Na wydanie świadectwa pracy jest określony czas

Prawo pracy

Zasadą jest obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu zakończenia zatrudnienia. Dopiero, gdy jest to niemożliwe, powstaje wyjątek od tej zasady – przekazanie dokumentu w ciągu siedmiu dni od końca pracy. Drugim wyjątkiem jest wydanie świadectwa jedynie na wniosek pracownika, wówczas gdy istnieje zamiar kontynuowania współpracy.

22.07.2023

Polecenie służbowe może być elementem mobbingu

Prawo pracy

Polecenie służbowe, jeżeli nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zakładu pracy i jest w zasadzie z tego punktu widzenia bezcelowe, a jego faktycznym celem jest poniżenie pracownika, może być elementem mobbingu. Jednorazowe działanie może naruszać dobra osobiste pracownika i z tego tytułu może on wystąpić z roszczeniami w stosunku do sprawcy (szczególnie, gdy działanie takie miało miejsce publicznie), jednak nie może zostać uznane za mobbing.

14.07.2023

Jak ustalać 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy

Prawo pracy

Stosowanie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego daje możliwość planowania nawet wielomiesięcznych okresów pracy z potencjalnie znacząco większą liczbą godzin pracy w każdym tygodniu. Można też planować bardzo długie okresy, w których praca w rozkładach czasu pracy planowana jest na „pół gwizdka”. Przy jego wprowadzaniu należy przeanalizować, czy zmienność zapotrzebowania na pracę występująca u danego pracodawcy faktycznie wymaga wyjścia poza standardowy okres rozliczeniowy.

12.07.2023
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    22