Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Urlopy dla pracowników zamieszkałych w obszarze powodzi

Prawo pracy Powódź

Nowelizacja tzw. specustawy powodziowej wprowadziła z dniem 5 października praktyczne zmiany w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych dla pracowników zamieszkałych na obszarze objętym powodzią, wskazanym w rozporządzeniu Rady Ministrów. Nowe przepisy obejmują m.in. zwiększenie liczby dni urlopu na żądanie oraz możliwość udzielania urlopu wypoczynkowego na część dnia pracy.

15.10.2024

Jak wybrać przedstawicieli pracowników w celu konsultacji procedury zgłoszeń wewnętrznych

Prawo pracy Sygnaliści

Procedura zgłoszeń wewnętrznych musi zostać dla jej ważności skonsultowana z organizacją związkową albo przedstawicielami osób świadczących pracę za wynagrodzeniem. W tym drugim przypadku przedstawicieli nie mogą wyłonić sami pracownicy, jeżeli na rzecz danego podmiotu prawnego praca świadczona jest także na innych podstawach niż stosunek pracy. Dlatego też nie można automatycznie przyjąć, że konsultacje zostaną przeprowadzone z istniejącą u pracodawcy reprezentacją pracowników wyłonioną w celu współpracy z pracodawcą.

01.10.2024

Zmiany w obliczaniu minimalnego wynagrodzenia szczególnie istotne dla pracodawców

Domowe finanse Prawo pracy

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

03.09.2024

Czy wyraźna zgoda pracodawcy na urlop, w tym urlop na żądanie, jest konieczna?

Prawo pracy

Pracownik nie może rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, przy czym zgoda ta może zostać udzielona nawet znacznie wcześniej niż pierwszy dzień urlopu. W kwestii rozpoczęcia urlopu w terminie wynikającym z planu urlopów istotne są ewentualne regulacje prawa wewnętrznego – przy ich braku należy uznać, że pracownik uzyskał zgodę na rozpoczęcie urlopu przez samo ustalenie planu.

17.08.2024

Gdy brak związku zawodowego, decydują przedstawiciele pracowników

Prawo pracy

W prawie pracy coraz częściej przewidywana jest konieczność współpracy przy ustalaniu określonej kwestii – zawarcia porozumienia, przeprowadzenia konsultacji – z przedstawicielami pracowników w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe. Przepisy dosyć lakonicznie wskazują, że mają to być osoby wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy, bez jednak przybliżania, kto może być takim przedstawicielem.

15.08.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    24