united kingdom
ukraine

Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Ograniczenia tworzenia harmonogramów na podstawie wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy

Prawo pracy

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy dotyczyć może nie tylko ustalenia konkretnego rozkładu stałego, ale również ograniczenia w planowaniu pracy w harmonogramach. Pracownik może w ramach swojego wniosku poprosić o ustalenie, że grafiki nie będą obejmowały pewnych przedziałów godzinowych lub dni tygodnia – zgoda pracodawcy ograniczy wyznaczoną standardowo prawem wewnętrznym przestrzeń, po której można będzie poruszać się przy ustalaniu harmonogramów.

24.02.2025

Praca pomiędzy dobami pracowniczymi

Prawo pracy

Praca realizowana pomiędzy dobami pracowniczymi wprost musi być pracą dodatkową, która nie jest objęta rozkładem czasu pracy. Co do zasady będzie kwalifikowana jako praca w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych. Może jednak również stanowić odpracowanie wyjścia prywatnego i wówczas nadgodzinami nie będzie.

19.02.2025

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Maksymalny wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie określony w przepisach kodeksu pracy w sposób pośredni, poprzez wskazanie na sposób wyliczenia tego urlopu. Konkretna jego długość wynikać będzie z długości pobytu dziecka w szpitalu – hospitalizacja dziecka w początkowym okresie po porodzie jest podstawowym warunkiem uzyskania tego urlopu.

08.02.2025

Termin wykorzystania urlopu uzupełniającego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Uzupełniający urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystywany jedynie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dla osoby wnioskującej wiązać się to będzie z koniecznością odpowiednio wcześniejszego złożenia wniosku – będzie on musiał być przekazywany pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.

05.02.2025

System zadaniowy dla pracownika z niepełnosprawnością?

Prawo pracy

Pracownicy z niepełnosprawnością mogą być obejmowani systemem zadaniowym – w żaden sposób nie można wyprowadzić z przepisów wniosku, że regulacje szczególne dotyczące czasu pracy osób z niepełnosprawnością wyłączają taką możliwość. Przy ustalaniu zakresu zadań należy opierać się na normach czasu pracy odnoszących się do pracowników niepełnosprawnych.

04.02.2025
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    28