united kingdom
ukraine

Konrad Dyda

Artykuły autora

Restrukturyzacja to postępowanie tylko dla wytrwałych?

Restrukturyzacja

Do sukcesu restrukturyzacji nie wystarczy jedynie poświęcenie czasu. Zresztą, biorąc pod uwagę, ile czeka się na rozstrzygnięcie różnego rodzaju spraw, w postępowaniach restrukturyzacyjnych, i tak czas oczekiwania na decyzje sądu nie jest nadzwyczaj długi. Liczy się tu raczej wytrwałość i determinacja samego dłużnika w dążeniu do wyjścia z kryzysu zadłużenia.

16.01.2025

Transgraniczne łączenie spółek – najważniejsze zasady

Spółki

Transgraniczne połączenie spółek to niezwykle skomplikowane i złożone przedsięwzięcie. Dlatego trzeba je dobrze zaplanować. Plan jest także jednym z kluczowych dokumentów na etapie formalizowania połączenia. Nie wolno zapominać, że przed rejestracją spółki będzie on kontrolowany przez sąd. Dlatego błędy popełnione przy jego tworzeniu mogą zniweczyć wysiłki na rzecz połączenia. I to właściwie na ostatniej prostej.

13.01.2025

Państwo ma obowiązek chronić przedsiębiorczość

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Konstytucja RP chroni przedsiębiorczość, a wolność prowadzenia działalności gospodarczej jest jedną z jej naczelnych zasad. To ważny argument dla prowadzących własny biznes, którzy chcą chronić swoje prawa. Normy konstytucyjne mogą – a nawet powinny – bezpośrednio przełożyć się na położenie przedsiębiorców.

31.12.2024

Za zmniejszenie wartości nieruchomości zawsze należy się odszkodowanie

Nieruchomości

Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę rozstrzygającą, że właściciele nieruchomości położonych w strefie ograniczonego użytkowania mają prawo do odszkodowania z samego faktu ustanowienia takiej strefy - nawet, jeżeli zmniejszenie wartości nie ma związku z ograniczeniami obowiązującymi w strefie. To pouczająca lekcja, mogąca mieć zastosowanie w wielu innych przypadkach.

28.12.2024

Czy nadzwyczajna zmiana stosunków nie działa w zamówieniach publicznych?

Zamówienia publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że w umowie w sprawie zamówienia publicznego można wyłączyć stosowanie klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków z kodeksu cywilnego. Nie wyłącza to jednak możliwości modyfikacji samej umowy. Zawsze możliwe jest zastosowanie w tym względzie mechanizmów z Prawa zamówień publicznych, które w żadnym razie nie mogą być pomijane.

27.12.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    19