Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Rzecznik Praw Pacjenta wznawia postępowania w sprawie szczepionek covidowych

Koronawirus

Rzecznik Praw Pacjenta wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ma to związek z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria, znaną pod wcześniejszą nazwą „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”. Osoby, które po szczepieniu trafiły z tego powodu do szpitala, a dotąd nie złożyły wniosku do RPP, mogą to nadal zrobić.

20.11.2023

Rehabilitacja kompleksowa to zmiana kwalifikacji, ale też szansa na zmianę życia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Model kompleksowej rehabilitacji, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością podjęcie lub powrót do pracy, pilotażowo wdrażany od 2018 r., przyniósł oczekiwany efekt, czyli stabilne zatrudnienie. Po dwóch latach od zakończenia uczestnictwa w programie pracę miało 30 proc. więcej osób niż po trzech miesiącach od jego ukończenia. Po zakończonym pilotażu PFRON ma zabezpieczone środki jeszcze na rok działania programu. W tym czasie liczy na to, że uda się na stałe realizować go na podstawie odpowiednich zapisów ustawowych.

20.11.2023

Uzdrowiska mają być bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Zakład lecznictwa uzdrowiskowego będzie musiał zapewnić odpowiednią liczbę pokoi oraz łazienek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie poruszających się na wózkach. Brakuje jednak terminu, do kiedy uzdrowiska, na przykład wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską, będą musiały dostosować się do tych wymogów. Wiadomo natomiast, że jeśli podmiot nie spełni wymogów, może mieć problem z podpisaniem umowy z NFZ.

20.11.2023

Większość skarg na brak dostępności nie spełniała wymogów formalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepelnosprawność

Do końca sierpnia br. do PFRON wpłynęło 69 skarg na brak dostępności instytucji publicznych. Jednak aż 90 proc. z nich nie mogła być rozpatrzona z powodu braków formalnych. Jednym z najczęściej popełnianych przez skarżących błędów jest złożenie skargi bez poprzedzenia jej wcześniej wnioskiem o zapewnienie dostępności. A to on musi być złożony jako pierwszy i dopiero, gdy instytucja nie zapewni dostępności, można złożyć skargę na jej brak.

18.11.2023

Covid-19 wciąż może być chorobą zawodową

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Nie ma epidemii, nie ma stanu zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zniknął. Rośnie liczba zakażonych, a niektóre szpitale ograniczają odwiedziny i zamykają oddziały z powodu choroby personelu. Ryzyko zachorowania jest tym większe, że pracownicy medyczni nie mogą zaszczepić się na Covid-19, bo nie dostali nowych skierowań na szczepienia. Jednocześnie Covid-19 - wpisany do wykazu chorób zakaźnych - także teraz może być uznany za chorobę zawodową.

17.11.2023
1    28  29  30  31  32  33  34  35  36    104