Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Wnioski o 500 plus do ZUS i przez internet - rząd przyjął projekt ustawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy dotychczas robiły to gminy. A wnioski można będzie składać tylko przez internet.

01.09.2021

Powiat zapłaci, jeśli apteka ma działać późno w nocy

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie obowiązku całodobowych dyżurów aptek zakłada projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. W zamian w porze nocnej apteki mają dyżurować w godzinach 21.00 - 23.00, a w dni wolne od pracy do 18.00. Za te dyżury zapłaci NFZ. Jeśli powiat uzna, że apteka ma działać dłużej, będzie musiał zapłacić. Samorządy protestują, bo uważają, że zapewnienie dostępności aptek nie powinno należeć do ich zadań.

01.09.2021

Najmniej doświadczony w urzędzie zyskuje najszybciej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zdaniem resortu pracy podwyżka płacy minimalnej będzie kosztowała jednostki samorządu terytorialnego około 74 mln złotych. Samorządowcy uważają, że tę kwotę trzeba zwielokrotnić. Wskazują, że systematyczne podwyższanie pensji minimalnej powoduje spłaszczenie płac w samorządach, a to coraz bardziej zniechęca doświadczonych urzędników i specjalistów.

31.08.2021

Strażnik miejski ukarze pirata na hulajnodze lub rowerze

Prawo karne Administracja publiczna

Od 31 sierpnia strażnicy gminni i miejscy będą mogli karać mandatami osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Mandat do 500 zł strażnicy będą mogli wymierzyć za poruszanie się zbyt szybko po chodniku lub drodze dla pieszych, a także za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

30.08.2021

Rząd się nie śpieszy, więc samorządy same przygotowują się do ochrony sygnalistów

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Do 17 grudnia polski ustawodawca ma czas na implementowanie unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Jeżeli tego nie uczyni w terminie, to unijne przepisy będą stosowane w naszym kraju bezpośrednio. Miasta, starostwa i duże gminy nie czekają na rząd i same zaczęły tworzyć procedury chroniące sygnalistów, ale wątpliwości jest wciąż wiele.

28.08.2021
1    209  210  211  212  213  214  215  216  217    333