Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Rząd zapłaci lekarzom rodzinnym za każdy dodatkowy procent zaszczepionych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dziś rząd ma ogłosić ogólne zasady premiowania lekarzy rodzinnych za zwiększenie liczby zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jak ustaliło Prawo.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia ma im płacić za każdy procent wzrostu. W grupie wiekowej 12-55 lat ma to być 25 groszy, a w grupie 55 plus - 30 groszy. Przychodnia, która na koniec roku zaszczepi ponad 60 proc. swoich pacjentów, dostanie dodatkową premię.

23.07.2021

Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjenci mają brać udział w ocenie jakości placówek medycznych. Będą mogli wyrazić swoją opinię, np. o cateringu, o odczuciach po pobycie w szpitalu - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Kryteria oceny mają też uwzględniać sposób zarządzania szpitalem. Wzrośnie rola Narodowego Funduszu Zdrowia. To on będzie oceniać placówki i monitorować zdarzenia niepożądane. Będzie też system rekompensat za błędy medyczne bez orzekania o winie.

23.07.2021

Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Opieka zdrowotna

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

21.07.2021

Lekarze chirurdzy nie chcą wyspecjalizowanych asystentów

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce, aby ratownicy medyczni i pielęgniarki mogli uzyskiwać specjalizację chirurgicznego asystenta lekarza. Projekt w sprawie utworzenia nowej specjalizacji właśnie trafił do konsultacji publicznych. Pomysł krytykuje Porozumienie Chirurgów Skalpel. Jego zdaniem chirurgowi powinien asystować lekarz rezydent.

20.07.2021

Spór o utylizację odpadów medycznych - zrezygnować ze spalania?

Środowisko Zarządzanie

Szpitale zwracają uwagę, że w czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Polskie przepisy nakazują je spalać. Tymczasem zdaniem ekspertów o wiele tańsza i efektywniejszą metodą jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza jej dopuszczenia, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

20.07.2021
1    96  97  98  99  100  101  102  103  104    534