Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sędziowie w stanie spoczynku wypełnią lukę po neo-sędziach?

Wymiar sprawiedliwości

Po przyszłorocznych wyborach prezydenckich mają rozpocząć się zmiany w sądach powszechnych. W pierwszym etapie chodzi o tzw. neo-sędziów - zgodnie z ministerialnym założeniem wrócą tam, skąd przyszli, czyli do sądów niższej instancji, rodzimych korporacji lub na stanowiska starszych asystentów sędziów. Luki po nich mają zostać wypełnione np. sędziami przywróconymi ze stanu spoczynku. O chętnych raczej nie ma co się martwić, choć prawnicy uważają, że taka prowizorka nie powinna trwać długo.

23.09.2024

Powodzianie mogą liczyć na przywrócenie terminu lub zawieszenie postępowania

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Osoby, które zostały dotknięte skutkami powodzi, mogą nie być w stanie składać w terminie wymaganych pism do sądu. Niemożność złożenia o czasie apelacji lub zażalenia może uzasadniać złożenie wniosku o przywrócenie terminu. W niektórych przypadkach z powodu klęski żywiołowej nie działa także i sąd - wówczas postępowanie ulegnie zawieszeniu z mocy prawa.

19.09.2024

WSA: Brak zaliczenia przedmiotów może uzasadniać skreślenie studenta

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Student kwestionował decyzję o skreśleniu go z listy studentów. Jednak zdaniem sądu, wniesiona skarga okazała się bezzasadna, skoro organy w sposób wyczerpujący wyjaśniły podstawy swojego rozstrzygnięcia. - Skarżący nie zaliczył niektórych przedmiotów. Nie miały na to wpływu jego problemy zdrowotne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.09.2024

Wyjazd rodziców, co z czasową pieczą nad dzieckiem?

Prawo rodzinne

Rodzice korzystają z władzy rodzicielskiej, która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Czasami rodzice chcieliby, aby inna osoba zajęła się dzieckiem. Jak wówczas rozwiązać kwestie prawne?

14.09.2024

Sędziemu marzy się asystent, a ci z sądów... uciekają

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni pracą sędziowie chcieliby m.in. mieć wsparcie asystentów. Szacują, że gdyby mieli jednego lub dwóch na wyłączność, to można by efektywnie uporać się z sądowymi zaległościami. Problem w tym, że asystenci z sądów rezygnują, bo są obciążeni pracą, a ich wynagrodzenia oscylują w granicach płacy minimalnej. Dodatkowo - od tego roku są praktycznie pozbawieni szans na szybki awans na stanowisko sędziego.

13.09.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    228