Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Sądowa wykładnia testamentu może uratować ostatnią wolę zmarłego

Prawo cywilne

Ostatnia wola zmarłego nie zawsze jest przygotowana w sposób, który nie budzi wątpliwości. Zdarza się, że to sąd musi dokonać wykładni także w zakresie tego, kto i w jakim udziale jest spadkobiercą. Warto to rozważyć sporządzając ostatnią wolę, pamiętając też o możliwości zapisu windykacyjnego, czy ubiegania się o zachowek.

13.09.2022

Spłaszczenie sądów narzędziem do wypychania niewygodnych sędziów? Rada premiera punktuje reformę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rada Legislacyjna przy premierze wzięła pod lupę projekty wprowadzające jednolity status sędziego i spłaszczające strukturę sądownictwa. Choć dostrzega pozytywy, uwag ma wiele, kluczowe dotyczące projektowanego modelu. Wskazuje wprost, że przy obecnym konflikcie związanym z dotychczasowymi reformami, może pojawić się zarzut, że celem jest pozbycie się sędziów "niewygodnych politycznie".

07.09.2022

Czasami bez wywiadu środowiskowego ani rusz - kurator pilnie potrzebny

Wymiar sprawiedliwości

Wywiad środowiskowy opracowywany przez kuratora pozwala sądowi na ustalenie informacji potrzebnych do prowadzonego postępowania. Chodzi nie tylko o sprawy karne, ale też np. rodzinne. Szczeroki bywa też zakres tego czego ma się dowiedzieć, poprzez sytuacje w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym, po stan zdrowia i majątkowy.

27.08.2022

Nowe dziecko po rozwodzie - obniżenie alimentów możliwe, ale nie z automatu

Wymiar sprawiedliwości

Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.

27.08.2022

Kontrahent nie wywiązał się z umowy przedwstępnej - przedawnienie po roku

Wymiar sprawiedliwości

Umowa przedwstępna ma dawać stronom pewność, że po pewnym czasie dojdzie do zawarcia umowy docelowej. Bywa i tak, że jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy docelowej. Zgodnie obowiązującymi przepisami roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

20.08.2022
1    29  30  31  32  33  34  35  36  37    221