Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Skarga kasacyjna o wynagrodzenie za służebność - odrzucona

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrębne dochodzenie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej od samego ustanowienia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej osoby fizycznej w takiej sprawie prowadzonej z udziałem kilkorga innych osób. Skarga staje się dopuszczalna wyłącznie w razie przekroczenia wartości progowej, czyli 50 tysięcy złotych.

20.02.2024

Wnioski o pobyt cudzoziemca – online

Administracja publiczna

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach zakłada zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego. Obecnie dokumenty składa się tylko w formie papierowej. Wkrótce możliwe będzie także złożenie wniosku elektronicznie - z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw.

19.02.2024

SN: Przeproszenie za obraźliwe teksty miało charakter cenzury

Prawo cywilne

Parametry oświadczenia o przeproszeniu za naruszenie dóbr osobistych są nie do pogodzenia z wolnością słowa i wolnością prasy oraz z zakazem cenzury prewencyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił skargę kasacyjną wydawcy prasowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie z powództwa kobiety opisanej jako osoba, która nie płaci w sklepie za odzież.

19.02.2024

Dyskryminacja artystów w sprawie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Podatki i opłaty lokalne

Do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka napływają skargi o potrzebie rozważenia zmian prawnych w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla artystów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - tak jak to się dzieje w wypadku honorarium autorskiego pracowników nauki. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

19.02.2024

SA: Pranie brudnych pieniędzy w banku musi być świadome

Prawo karne

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził się na uniewinnienie mężczyzny, który miał pomagać w popełnieniu oszustwa i praniu brudnych pieniędzy przez inne osoby. Sprawa wraca do Sądu Okręgowego, który ma ustalić, jaki był rzeczywisty udział oskarżonego w tym procederze, czy jego rola ograniczyła się do przypadkowej obecności w czasie popełnienia czynu zabronionego i czy wiedział, że dochodzi do przestępstwa.

19.02.2024
1    66  67  68  69  70  71  72  73  74    2005