Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

W walce o tytuł profesora dr hab. Zybertowicz musi udowodnić, że Komisja naruszyła prawo

Szkolnictwo wyższe

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów odmówiła przedstawienia prezydentowi kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do nadania tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych. Kandydat zapowiada odwołanie do sądu administracyjnego, ale musi udowodnić, że Komisja naruszyła prawo w taki sposób, że miało to wpływ na wynik sprawy.

01.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

SN: Prokurator nie może donosić na kolegę, jeśli nie jest pokrzywdzony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator zaskarżył decyzję o umorzeniu śledztwa przez kolegę. A sąd rejonowy miał wątpliwości, czy jest on osobą pokrzywdzoną. Sąd Najwyższy odpowiedział, że testem, który pozwala na ustalenie, czy prawa zawiadamiającego zostały naruszone, jest stwierdzenie, że skutkiem był negatywny wpływ na prawem chronione dobra tej osoby.

30.06.2020

SN: Rodzic może reprezentować dziecko w sprawie karnej o alimenty

Prawo cywilne

Nie trzeba powoływać kuratora dla dziecka w sprawie karnej o niealimentację. Czynności prawne podejmowane najczęściej przez matkę dziecka w postępowaniu karnym prowadzonym przeciwko ojcu o to przestępstwo - dotyczą m.in. należnych dziecku od tego rodzica środków utrzymania i wychowania.

29.06.2020

Rada Legislacyjna: Zdalne orzekanie sądu penitencjarnego można wprowadzić na stałe

Prawo karne

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz orzeczenia o wykonywaniu tej kary - są to rozwiązania ściśle związane z realizacją celów ustawy COVID-19 - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Wprowadzenie szczególnej regulacji dotyczącej czasu pracy Służby Więziennej nie dotyczy bezpośrednio realizacji celów ustawy, ale może być wykorzystane do racjonalnego dysponowania etatami - dodają eksperci.

27.06.2020
1    504  505  506  507  508  509  510  511  512    2004