Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: "Stop LGBT" za późno złożył skargę na marszałka

Wymiar sprawiedliwości

W przepisach ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli brak jest regulacji, która uznawałaby datę oddania skargi w polskiej placówce pocztowej za równoznaczną z datą wniesienia jej do sądu. W tym wypadku obowiązuje termin 14-dniowy - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w kwestii skargi Komitetu 'Stop LGBT",

21.01.2021

RPO: Trybunał nie musi już wydawać wyroku w sprawie emerytur służb PRL

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje, by sądy podjęły sprawy zawieszone w oczekiwaniu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mimo przeprowadzenia dwóch rozpraw Trybunał nadal odraczał wydanie decyzji. I wydawać jej nie musi - uważa rzecznik. Dlatego, że z orzecznictwa płynie jednoznaczny wniosek, że postępowanie przed TK stało się nieaktualne.

21.01.2021

SN: Biegły sądowy odpowiada za fałszywą ekspertyzę, jeśli kłamie świadomie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.

21.01.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Zaradkiewicz powinien orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nakazał dopuszczenie Kamila Zaradkiewicza do wykonywania funkcji orzeczniczych sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej. - Uniemożliwienie sędziemu orzekania nie może nastąpić poprzez arbitralne, pozbawione podstaw prawnych, a zatem nieuprawnione, działanie Prezesa Izby Cywilnej - orzekła Izba Dyscyplinarna.

20.01.2021

Czyny prokuratorów i sędziów stanu wojennego - bez przedawnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ostatnio coraz częściej uchyla immunitety prokuratorom i sędziom stanu wojennego. Są to osoby w stanie spoczynku pobierające pełne uposażenie wynikające z tego statusu. Izba dochodzi do wniosku, że czyny sprzed ponad 30 lat nie przedawniają się, gdyż należy je uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości.

20.01.2021
1    441  442  443  444  445  446  447  448  449    2006