Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Prof. Trzciński: Poszukiwacze nie wiedzą, że nie mogą być właścicielami dziedzictwa narodowego

Prawo karne Samorząd terytorialny

Badania archeologiczne czy poszukiwania zabytków to nie jest grzybobranie, ani łowienie ryb. Jeśli hobbistom zależy na dziedzictwie narodowym, to należy robić to legalnie. Okradane są nawet mogiły wojenne. Polegli mają przy sobie broń i ta broń również trafia na czarny rynek kolekcjonerski. I tu się pojawiają kolejne przestępstwa - nielegalne posiadanie broni i amunicji oraz znieważenie zwłok

29.05.2021

SN: Za oddychanie smogiem nie należy się zadośćuczynienie

Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Ochronie jako dobra osobistego podlegają zdrowie, wolność, prywatność, do naruszenia i zagrożenia których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonych w przepisach prawa - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

28.05.2021

Przeważająca działalność - złamanie zakazu handlu w niedzielę ukarane grzywną

Prawo karne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Można ukarać właściciela sklepów za prowadzenie handlu w niedziele i święta mimo zakazu, jeśli zadeklarował on przeważającą działalność inaczej niż w rzeczywistości ją wykonuje, np. deklarował handel pieczywem, a sprzedaje papierosy - odpowiedziała Izba Karna Sądu Najwyższego. Decydujący jest rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru

27.05.2021

SN: Podział majątku sędziego Żurka - rozpatrzenie skargi nadzwyczajnej za miesiąc

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na posiedzeniu niejawnym 26 maja br. odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie o podział majątku między sędzią Waldemarem Żurkiem a jego byłą żoną do 30 czerwca br. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie od korzystnego dla powoda wyroku złożył Prokurator Generalny, powołując się na konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

27.05.2021

SN: Stawienie się w wojsku po pijanemu nie jest przestępstwem

Prawo karne

Nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia ćwiczeń, ale były pijane - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. W takiej sytuacji należy zastosować sankcje wynikające z innych przepisów, takich jak regulamin służby lub ustawę o powszechnym obowiązku obrony - dodał sąd.

26.05.2021
1    400  401  402  403  404  405  406  407  408    2005