Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Nie można cofnąć wyboru ławnika, odwołanie tylko po wyroku dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaangażowanie polityczne wybranych do Sądu Najwyższego ławników przez Senat nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia od nich ślubowania. Oznacza jedynie próbę niedopuszczenia ich do orzekania i wpływanie na obsadę składów sędziowskich. Jedyną drogą odwołania jest postawienie im zarzutów dyscyplinarnych i orzeczenie przez sąd, że dopuścili się działań nieetycznych. Tak uważają prawnicy i sami ławnicy.

10.01.2023

SO: Należy się świadczenie przedemerytalne, nawet jeśli trwa wygaszanie zakładu

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Nie formalny status pracodawcy decyduje o prawie do świadczenia przedemerytalnego, lecz utrata miejsca pracy z przyczyn leżących po jego stronie - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi przyznając świadczenie pracownikowi pozbawionemu pracy. Sąd uchylił tym samym decyzję ZUS odmawiającą tego świadczenia uznając, że płatnik składek nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.

10.01.2023

SN: Sędzia uniewinnił swego pożyczkodawcę i stracił urząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia sądu rejonowego prowadził, i to korzystnie, sprawy osoby, od której pożyczył pieniądze. Nie uznał też za stosowne złożenie wniosku o wyłączenie. A co więcej, pożyczając pieniądze od oskarżonego w sposób jaskrawy naruszył zasady etyki zawodowej. Za to przewinienie został złożony z urzędu. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN uznała wyrok sądu I instancji za słuszny.

09.01.2023

NSA: Prezes UODO ratował kancelarię Sejmu przed udostępnieniem danych, ale bezskutecznie

Prawnicy Administracja publiczna

Postanowienie zabezpieczające Prezesa UODO pozwalające na wstrzymanie wykonania wyroku sądu dotyczyło tylko danych osobowych sędziów. Ale nic nie stało na przeszkodzie w rozpoznaniu wniosku o udostępnienie informacji dotyczącej osób niebędących sędziami - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wniosku o ujawnienie załączników w postaci list poparcia do KRS. To kolejna już odsłona batalii o praworządność.

06.01.2023

SO: Umowa ustna nieprecyzyjna, odszkodowania nie ma

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Niesłusznie wykonawca maszyny do ciasta żądał odszkodowania za poniesione straty, gdyż była ona zapasowa, a jej brak nie przerwał produkcji - orzekły sądy dwóch instancji. Powód nie wykazał wad umówionego dzieła ani wykonania go niezgodnie z umową. A co więcej, skoro umowa była ustna i nie zakreślała terminu odbioru, to także odsetki za opóźnienie nie mogą być naliczane - dodał sąd okręgowy.

05.01.2023
1    205  206  207  208  209  210  211  212  213    2005