Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.

16.01.2023

Dyrektor z MS w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postanowieniem Prezydenta RP z 21 grudnia 2022 r. sędzia Dariusz Pawłyszcze został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, gdzie jest najwięcej wakatów. Pierwsza uchwała KRS w tej sprawie była uchylona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako sprzeczna z prawem, za drugim podejściem doszło do nominacji.

16.01.2023

Za zachęcanie do aborcji grozi kara więzienia, nawet jeśli ciąży nie ma

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nakłanianie do aborcji to przestępstwo karane pozbawieniem wolności. Ustawodawca coraz bardziej zaostrza prawo, gdyż nawet podżeganie po poronieniu też podlega karze. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny i kodeks karny poszły za daleko, bo sądy i prokuratorzy nie mają prawa decydować o sferach, w których konsensusu nie ma.

15.01.2023

SN: Ryzyko poruszania się po jezdni i ketamina ważne dla ustalenia wysokości odszkodowania za wypadek

Prawo cywilne

Nieznany sprawca potrącił 25-letniego motocyklistę, wymuszając pierwszeństwo. Motocyklista w wyniku wypadku resztę życia spędzi na wózku inwalidzkim. Sprawa jednak wraca z Sądu Najwyższego do sądu II instancji. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, wina poszkodowanego zestawiana jest ze stwarzanym przez ruch pojazdów niebezpieczeństwem. Zażycie ketaminy przez poszkodowanego przed wypadkiem też będzie brane pod uwagę.

14.01.2023

Nowelizacja ustawy o SN to krok do przodu, ale nadal sprzeczna z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Z sejmowych obrad nad kształtem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wynika, że argumenty natury prawnej i konstytucyjnej nie będą miały wpływu na jej uchwalenie. Paraliż sądów, wzajemne testy niezawisłości i bezstronności sędziów, a wreszcie brak kompetencji i właściwego finansowania Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie znacząco i nielegalnie obciążony - to główne zarzuty prezesów najważniejszych sądów w Polsce.

13.01.2023
1    203  204  205  206  207  208  209  210  211    2005