Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Nowe wykroczenia w ustawie lombardowej i "sądowe" uprawnienia KNF

Prawo cywilne

Zastrzeżenia prawników budzą nowe, bardzo wysokie kary grzywny za nieprzestrzeganie ustawy o działalności lombardowej. Stoją bowiem one w sprzeczności z kodeksem wykroczeń, który przewiduje za te same błędy grzywny - do 5 tys. złotych. Co więcej - kary wskazane w ustawie może orzec wyłączenie sąd, a projekt zakłada tu udział Komisji Nadzoru Finansowego. A kar za wykroczenia skarbowe nie określa się kwotowo.

21.02.2023

SN: Ojciec tak wzbraniał się od płacenia alimentów, że nawet sąd się pogubił

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Nie można karać dwa razy za ten sam czyn. A w wypadku skazanego ojca niepłacącego alimentów na syna, sąd skazał go dwukrotnie za ten sam występek popełniony w tym samym czasie – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, zgadzając się z rzecznikiem praw obywatelskich, że trzeba proces powtórzyć. Co więcej - wina i kara zostały orzeczone bez przeprowadzenia procesu, na wniosek prokuratora.

21.02.2023

Spada liczba Niebieskich Kart, a dzieci są coraz bardziej zagrożone przemocą

Prawo karne Prawnicy

Służby działają rutynowo i nie wykorzystują wszystkich możliwości, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo wtedy, kiedy to jest jeszcze możliwe. Sytuacja dzieci zagrożonych przemocą domową systematycznie się pogarsza. W 2021 roku służby musiały zabrać z rodzin 1335 dzieci, ponieważ groziło mi poważne ryzyko utraty zdrowia lub życia. Prawa dzieci nie są też przestrzegane w trakcie przesłuchań z ich udziałem.

20.02.2023

SN: Renta dla osoby poszkodowanej wypadkiem przed wydaniem wyroku nie przysługuje

Prawo cywilne Pacjent

W ocenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nieprawidłowe jest zasądzenie renty po wypadku drogowym za okres poprzedzający wydanie wyroku przez sąd I instancji. Celem renty jest kompensowanie szkody przyszłej i ciągłej. Kompensacja szkody powstałej w okresie poprzedzającym zasądzenie renty w skonkretyzowanej wysokości następuje wyłącznie przez zapłatę odszkodowania.

20.02.2023

Kradzież byka i podrobienie paszportu ukarane

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ojciec, który był inicjatorem kradzieży byka ze wspólnego gospodarstwa, chciał skrzywdzić syna, i zarazem osiągnąć korzyść majątkową – orzekł sąd. Co więcej, przy kradzieży doszło do sfałszowania paszportu zwierzęcia. Sąd uznał, że pozbawienie wolności nie będzie karą właściwą i zasądził naprawienie szkody. Z uwagi na uprzednią karalność kara więzienia nie mogłaby być orzeczona z warunkowym zawieszeniem.

18.02.2023
1    192  193  194  195  196  197  198  199  200    2005