Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Uchwała czy ustawa w sprawie KRS? Zły wybór może otworzyć puszkę Pandory

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa mają być jednym z pierwszych etapów przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości. Sejm wybrał już nowych członków KRS spośród posłów, a w następnym tygodniu ma zająć się kwestią odwołania jej obecnego sędziowskiego składu. Już jednak pojawiają się wątpliwości czy powinno to nastąpić sejmową uchwałą, czy trzeba przygotować ustawę. Nierozważny krok może pogłębić kryzys w wymiarze sprawiedliwości.

16.11.2023

TK zajmie się dziś sprawą tzw. emerytur czerwcowych

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny zaplanował na 15 listopada termin rozpoznania sprawy dotyczącej emerytur czerwcowych. Wyrok dotyczyć będzie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., uprawnionych do emerytur z nowego systemu emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego rządu. Oznacza to, że skutki finansowe wyroku mogą stanowić nowy problem dla tworzącej się ekipy.

15.11.2023

Precedensowa uchwała SN w sprawie prezesa Nawackiego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konflikt między prawem europejskim a krajowym prezes Maciej Nawacki rozstrzygnął według orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały uchylającej immunitet prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie. Został on oskarżony przez sędziego Pawła Juszczyszyna o przekroczenie uprawnień, nadużycie obowiązków oraz złośliwe i uporczywe naruszanie prawa pracownika.

14.11.2023

Próba odwołania ławników Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym wdrożono procedurę usunięcia z funkcji 15 ławników Sądu Najwyższego, w tym pięciu członków Rady Ławniczej - za rzekome niewypełnianie obowiązków na wniosek I Prezes. We wtorek, 14 października, odbędą się przesłuchania ławników, którzy odmówili orzekania z sędziami wadliwie powołanymi do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2023

SN: Sprawność sędziego bez znaczenia przy braku zgody na dalsze orzekanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie może wkraczać w ustawowe kompetencje Krajowej Rady Sądownictwa i oceniać, czy odwołujący się sędzia, który ukończył 65 rok życia ma nadal sprawować swoją funkcję, lecz jedynie bada, czy decyzja Rady nie jest arbitralna lub podjęta przy użyciu niedozwolonych kryteriów. Nie ma tu znaczenia efektywność pracy sędziego ani to, jak wypada na tle innych sędziów, albo ile urlopu wykorzystał – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

14.11.2023
1    100  101  102  103  104  105  106  107  108    2005