Katarzyna Warecka

Katarzyna Warecka

Artykuły autora

Strasburg: Trybunał broni praw przenoszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Brak możliwości odwołania się do sądu przez sędziego od decyzji administracyjnej, na mocy której sędzia został przeniesiony bez swej zgody na stanowisko w sądzie niższej instancji w innym mieście, stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok z 9 marca dotyczy Turcji, ale na rozpatrzenie przez Trybunał czeka 27 podobnych spraw z Polski.

12.03.2021

Strasburg: Obwieszczenia tylko w internecie nie naruszają prawa dostępu do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku opublikowanym 16 lutego uznał, iż notyfikacja decyzji administracyjnej wyłącznie w drodze obwieszczenia w Internecie nie naruszyła prawa do rzetelnego procesu, mimo że skarżący nie wiedzieli o wydaniu tej decyzji. Trybunał wziął pod uwagę okoliczność, że jest bardzo wysoka dostępność i skala użytkowania internetu.

01.03.2021

Strasburg: Ciąża to nie powód, by uznać umowę o pracę za fikcyjną

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odmówienie ciężarnej kobiecie prawa do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tego powodu, iż rozpoczęła zatrudnienie w trakcie trwania procedury zapłodnienia in vitro, stanowiło dyskryminację i naruszenie prawa do poszanowania mienia skarżącej - uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

05.02.2021

Strasburg: Molestowanie seksualne małoletnich jest nieludzkie i poniżające - państwo musi z tym walczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, iż molestowanie seksualne dzieci stanowi przypadek nieludzkiego i poniżającego traktowania, a na państwie spoczywa obowiązek gruntownego wyjaśnienia okoliczności takiej sprawy. Zdaniem ETPC, zasadnicze znaczenie w takich przypadkach ma nie sama regulacja prawnokarna, lecz skuteczność prowadzonego postępowania karnego.

05.02.2021

Strasburg: Możliwe odebranie ubezwłasnowolnionemu czynnego prawa wyborczego

Wybory

Odebranie prawa do oddania głosu w wyborach do parlamentu ze względu na pozbawienie zdolności do czynności prawnych nie narusza prawa skarżących do wolności wyborów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 2 lutego 2020 r. Zdaniem ETPC duńskie prawo jest w tym zakresie zgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi prawa człowieka.

03.02.2021
1    13  14  15  16  17  18  19  20  21    176