Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Zwrot prowizji klientowi po wyroku TSUE kosztem podatkowym banku

CIT Finanse

Dokonane przez bank kredytobiorcom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu, zwroty opłat i prowizji w części obliczonej proporcjonalnie do pozostałego okresu obowiązywania umowy, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, mogą być kosztem uzyskania przychodów banku.

11.08.2020

Koleżeńska przysługa i kredyt dla kogoś może mieć konsekwencje podatkowe

Domowe finanse PIT

Zwrot kosztów poniesionych przez podatnika na spłatę kredytu za kolegę nie rodzi skutków podatkowych. Skarbówka potwierdza jednak w wydanej kilka dni temu interpretacji, że kwota odsetek, naliczona od tych kosztów i otrzymana przez podatnika, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

09.08.2020

Faktura nabycia samochodu bez split payment

VAT Spółki

Gdy przedmiotem nabycia przez spółkę jest samochód w określonym standardzie, z określonym wyposażeniem, które uwzględnione jest w kalkulacji całkowitej ceny zakupu samochodu to z uwagi na fakt, że samochody nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności udokumentowanych fakturą spółka nie jest zobowiązana do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

07.08.2020

Darowizna przedsiębiorstwa małżonkowi bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nieodpłatne przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej przez małżonków do indywidualnej działalności gospodarczej jednego z nich może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, to dla zachowania warunków zwolnienia nie będzie konieczne zgłoszenie jej naczelnikowi urzędu skarbowego.

05.08.2020

Niektóre dopłaty do wypoczynku młodzieży zwolnione z PIT

Domowe finanse PIT

Dopłata do części kosztów udziału dzieci i młodzieży w koloniach połączonych z programem edukacyjnym, zorganizowanych przez organizację pożytku publicznego, podlega zwolnieniu z opodatkowania do kwoty dwóch tysięcy złotych. Organizator wypoczynku musi jednak spełnić kilka warunków. Wyjaśnia je najnowsza interpretacja podatkowa.

01.08.2020
1    85  86  87  88  89  90  91  92  93    110