united kingdom
ukraine

SN: Pożyczka zabezpieczona wekslem in blanco naruszała zasady konstytucyjne

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy przyznał, że normy chroniące konsumentów, realizujące zasadę demokratycznego państwa prawnego, mają na celu zapewnienie równowagi między profesjonalnym uczestnikiem obrotu jakim jest przedsiębiorca, a konsumentem. Natomiast działanie sądu nakładającego na konsumenta obowiązek zapłaty, bez badania prawidłowości stosunku podstawowego - pomimo wątpliwości co do uczciwości jego charakteru, jest niesprawiedliwe.

19.09.2023

TSUE: Dane zebrane do walki z poważną przestępczością nie mogą służyć do innych celów

RODO Prawo europejskie

Dane zebrane dla celów zwalczania poważnej przestępczości i udostępnione właściwym organom nie mogą zostać następnie przekazane innym podmiotom i wykorzystane do zwalczania przewinień dyscyplinarnych związanych z korupcją, których znaczenie jest mniejsze niż zwalczanie poważnej przestępczości. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.09.2023

SN: Mąż zaufania i obserwator kontroluje wybory także przed głosowaniem

Wybory

Zarówno mąż zaufania, jak i obserwator społeczny ma prawo być obecny podczas wszystkich czynności komisji, do której został wyznaczony, także przed dniem głosowania – orzekł Sąd Najwyższy. I postanowieniami z 7 września br. uznał zasadność skarg na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą błędnych wyjaśnień w sprawie uprawnień mężów zaufania i obserwatorów społecznych.

08.09.2023

SA: Fikcyjny e-sklep oszukał 300 nabywców, a ofiara została oskarżona

Oskarżona, która przekazała oszustowi swoje hasło do e-bankowości, nie wiedziała, że jej dane zostaną wykorzystane do przestępstwa i oszukania osób kupujących telefony komórkowe w sklepie internetowym. Kobieta nie działała w zamiarze udzielenia pomocy do popełnienia tego przestępstwa – orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i zmienił wyrok skazujący na uniewinnienie.

08.09.2023

TSUE: By otrzymać obywatelstwo, konieczny jest związek z państwem

Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że Dania może uzależnić utrzymanie obywatelstwa duńskiego od istnienia rzeczywistego związku z tym państwem. Niemniej, jeżeli zainteresowana osoba nie posiada obywatelstwa innego państwa członkowskiego, a zatem w sytuacji, gdy utrata obywatelstwa duńskiego wiązałaby się również z utratą statusu obywatela Unii, osoba taka musi mieć możliwość wystąpienia o ocenę proporcjonalności takiej utraty.

06.09.2023

SA: Błędnie rozpoznani napastnicy, choć mieli alibi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd I instancji skazał dwóch mężczyzn za pobicie kobiet o ciemnej karnacji - miał być to atak na tle nienawiści rasowej. Jednak okazało się, że mieli oni alibi i nie uczestniczyli w bójce w restauracji. Apelacja skazanych okazała się skuteczna i zostali oni uniewinnieni przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, który nie nabrał przekonania, iż oskarżeni zostali prawidłowo rozpoznani.

02.09.2023

SN: Eksmisja byłych teściów niedopuszczalna

Wymiar sprawiedliwości

Okoliczność, że powódka popadła w konflikt ze swoim byłym mężem, nie oznacza, że może żądać eksmisji swoich byłych teściów, bo godzi to w zasady współżycia społecznego. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę powódki o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Zaznaczył, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania.

01.09.2023

Miłosne uniesienie spowodowało wstrząs septyczny, mężczyzna nie uniknął kary

Prawo karne

Oskarżony podjął decyzję o realizacji swojej fantazji seksualnej pod wpływem seksualnego podniecenia, uniesienia podczas fizycznego zbliżenia z partnerką i był przekonany o braku przeciwskazań dla zdrowia partnerki. Naruszył reguły ostrożności i spowodował skutek, który mógł przewidzieć, a zatem nie należy mu się kara wyższa niż pięć miesięcy więzienia – orzekł sąd II instancji.

26.08.2023

Skarb Państwa nie jest stroną procesu dotyczącego wysokości odszkodowania za szkody łowieckie

Środowisko

Skarb Państwa nie posiada legitymacji procesowej biernej w sprawach sądowych dotyczących kwestionowania wysokości odszkodowania z tytułu szkody łowieckiej - ustalonej przez nadleśniczego w trybie art. 46e ust. 4 Prawa łowieckiego. Stronami tego rodzaju postępowań są zatem jedynie poszkodowany oraz podmiot zobowiązany do zapłaty odszkodowania, tj. dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego.

12.08.2023

SA: Przeniesienie szczątków na inny cmentarz tylko wyjątkowo

Prawo cywilne

Ekshumacja jest środkiem bardzo daleko idącym. Dlatego, że w powszechnym odczuciu może pozostawać z konflikcie z potrzebą niezakłócania spokoju zmarłych oraz ich najbliższych. Dla tych ostatnich może stanowić trudne przeżycie – wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Stan zdrowia powoda nie jest w tym wypadku wystarczającym powodem przeniesienia szczątków na inny cmentarz.

05.08.2023

TSUE: Przy bezprawnym uprowadzeniu dziecka siedziba sądu ma duże znaczenie

Prawo rodzinne Prawo europejskie

W niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził jednoznacznie, że mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego dziecko zostało uprowadzone. Wymagane jest jednak, aby dziecko miało szczególny związek z tym innym państwem członkowskim.

03.08.2023

Znęcaniem nad zwierzęciem jest ich transport po porodzie

Prawo karne Środowisko

Według przepisów prawa Unii Europejskiej oraz ustawy o ochronie zwierząt znęcaniem się nad zwierzęciem jest transport samicy w celach gospodarczych siedem dni po porodzie. Rolnik, który przewozi osłabione zwierzęta, popełnia przestępstwo – orzekł Sąd Okręgowy i uchylił wyrok uniewinniający sprawcę w I instancji. Teraz Sąd Rejonowy musi uwzględnić opinię lekarza weterynarii i wnioski sądu odwoławczego.

31.07.2023

Zmuszanie do obniżenia poziomu naturalnego testosteronu we krwi to dyskryminacja

Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka, w wyroku z 11 lipca 2023 roku, uznał, że nałożenie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych obowiązku obniżenia naturalnego poziomu testosteronu przez południowoafrykańską lekkoatletkę odbyło się z naruszeniem zakazu dyskryminacji. Chodziło również o prawo do poszanowania życia prywatnego oraz prawo do skutecznego środka odwoławczego.

28.07.2023

Uporczywe nękanie wyłącza znieważenie w tym samym czasie

Prawo karne Prawo cywilne

Ważąc krzywdy spowodowane stalkingiem, sąd okręgowy wziął pod uwagę naruszone dobra osobiste oskarżycieli: wolność od obawy oraz godność osobistą, a dodatkowo dobre imię poszkodowanego. Sąd uwzględnił, że przestępstwo trwało ponad rok, natomiast działania oskarżonej miały zróżnicowany charakter. Taki jest sens wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nękania przez byłą żonę.

25.07.2023

TSUE: Banki muszą informować o zasadach obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych

Kredyty Prawo europejskie Nieruchomości

Okazuje się, że problem oprocentowania kredytów hipotecznych nie dotyczy tylko Polski. Trybunał Sprawiedliwości UE zwrócił właśnie uwagę, że konsumenci powinni być dostatecznie poinformowani w zakresie sposobów obliczania wysokości zmiennej stopy procentowej opartej na wskaźnikach referencyjnych dla kredytów hipotecznych (IRPH). Sprawa dotyczyła Hiszpanii.

24.07.2023

SO: Z nieważnej umowy kredytu nie powstaje dług

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi spełniali świadczenia na poczet wierzytelności pozwanego banku, która nie istniała, bo wynikała z nieważnej umowy kredytu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. W konsekwencji ta wierzytelność pozwanego nigdy nie była wymagalna. Dlatego też zarzuty przedawnienia i nadużycia prawa, stawiane przez bank konsumentom, okazały się nietrafne.

22.07.2023

SN: Interes społeczny nie uzasadniał określenia „tchórzliwy brutal”

Prawo cywilne

Użycie w artykule prasowym określenia „tchórzliwy brutal” doprowadziło do naruszenia czci publicysty. Ale jak określił Sąd Najwyższy to nie było bezprawne, gdyż krytyczna ocena działalności Rafała Ziemkiewicza mogła być uzasadniona interesem społecznym. Niemniej uchylono wyrok sądu II instancji, gdyż sąd ten nie wyjaśnił aspektów interesu społecznego, które uzasadniałyby użycie pejoratywnego określenia.

17.07.2023

TSUE: Za pierwszą pomoc medyczną w samolocie odpowiada przewoźnik

Turystyka Prawo europejskie

Niezależna od winy odpowiedzialność przewoźników lotniczych, przewidziana w konwencji montrealskiej, obejmuje nieodpowiednią pierwszą pomoc medyczną udzieloną na pokładzie. Dla uznania zdarzenia za „wypadek” wystarczy, by zdarzenie, które spowodowało uszkodzenie ciała pasażera, miało miejsce na pokładzie. Potwierdził to właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczyła pasażera, który został poparzony gorącą kawą.

17.07.2023

SN zmienia linię orzeczniczą dotyczącą zasiedzenia służebności przesyłu

Prawo cywilne Nieruchomości

Przyjęcie istnienia przed 3 sierpnia 2008 r. służebności „o treści odpowiadającej służebności przesyłu” oraz doliczenie czasu posiadania takiej służebności do czasu niezbędnego do zasiedzenia narusza zakaz działania prawa wstecz. Naruszenie takie może mieć rażąco niekorzystne skutki dla właścicieli nieruchomości, gdyż często urządzenia przesyłowe zostały wybudowane na wiele lat przed przyjęciem zakwestionowanej wykładni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

11.07.2023

SN: Czy nieżyjący współwłaściciel może ustanowić kuratora?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie rozszerzonym odpowie na zagadnienie przedstawione przez trzech sędziów tego sądu, czy zachodzi nieważność postępowania w sprawie o zasiedzenie w razie ustanowienia dla uczestnika postępowania kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu współwłaściciela. Chodzi o przypadek, gdy nie ustalono danych osobowych tego uczestnika pozwalających na stwierdzenie, że osoba ta żyje, zwłaszcza że brak danych o jej dacie urodzenia.

03.07.2023