SN: Dzielić spadek przekraczający wartość zachowku bez tych, którzy się zrzekli lub zostali wydziedziczeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Uprawniony do zachowku powołany do dziedziczenia ponosi odpowiedzialność za zapisy zwykłe i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość tego udziału spadkowego - taka uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że podstawą do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku jest udział spadkowy z uwzględnieniem także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili,

14.09.2021

SN: Umowa bancassurance daje szanse spadkobiercom na dochodzenie roszczeń

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Samodzielne roszczenie o zapłatę ubezpieczenia na życie przez spadkobiercę byłoby możliwe i weszłoby w skład spadku, gdyby zdarzeniem ubezpieczeniowym nie była śmierć - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że gdy roszczenie powstaje dopiero po zgonie ubezpieczonego, to nie może przysługiwać wcześniej, a tym samym nie może przysługiwać następcy prawnemu.

11.09.2021

SN rozstrzygnie o pełnomocnictwie udzielonym przez członka spółdzielni

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Gdańsku powziął wątpliwość, czy pełnomocnik ustanowiony przez członków spółdzielni mieszkaniowej może zastępować więcej niż jednego członka tej spółdzielni w sytuacji, gdy członkowie ci należą do różnych grup członkowskich. Sugeruje Sądowi Najwyższemu, że jeden pełnomocnik nie może reprezentować więcej niż jednego członka spółdzielni.

08.09.2021

Izba Cywilna SN nie podjęła uchwały frankowej, pyta TSUE o powoływanie sędziów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W czwartek, 2 września, Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie, na kolejnym posiedzeniu niejawnym, nie podjęła uchwały w odpowiedzi na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE o sposób powoływania sędziów. Tym samym sprawy wszczęte nawet w 2014 roku nadal nie będą rozstrzygnięte,

03.09.2021

Strasburg: Kolejny wyrok w sprawie brutalności policji

Prawo karne Prokuratura Policja

W sprawie dotyczącej pobicia dwóch mężczyzn przez funkcjonariuszy policji w trakcie interwencji doszło do naruszenia zakazu tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. I podkreślił, że w Polsce nie przeprowadzono solidnego śledztwa, ani nie wyciągnięto wniosków z tego zdarzenia.

02.09.2021

WSA: Społeczeństwo ma prawo poznać raport z wypadku lotniczego

Administracja publiczna Transport

Raport końcowy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego jest informacją publiczną. Zarówno ustawa Prawo lotnicze, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie trybu pracy tego gremium nie zakłada ograniczeń w tym zakresie. Natomiast unijne prawo stanowi wprost, że raport podaje się do publicznej wiadomości w możliwie najkrótszym terminie.

28.08.2021

SA: Skuteczna skarga pauliańska wobec żony fałszywego syndyka

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Darowizna na rzecz żony warta prawie milion złotych miała na celu udaremnienie możliwości zaspokojenia się wierzyciela z udziału w nieruchomości, dlatego skarga pauliańska Skarbu Państwa okazała się skuteczna - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zwłaszcza, że mąż uzyskał nienależne wynagrodzenie podając się za syndyka masy upadłości spółki należącej do wojewody.

25.08.2021

Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.

21.08.2021

WSA: Syn alkoholika nie zapłaci za jego pobyt w Domu Pomocy Społecznej

Domowe finanse

W obecnym stanie prawnym nie tylko możliwości finansowe, ale również racje moralne, mogą decydować, o tym, że syn nie zapłaci za pobyt ojca w placówce opiekuńczej orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Dysfunkcyjny rodzic nie powinien zatem liczyć na wyrozumiałość organów.

02.08.2021

Sąd: Naprawa zabytkowego samochodu tylko oryginalnymi częściami

Prawo cywilne

W sporze o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie zabytkowego samochodu, kwestie związane z procedurami przewidzianymi w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, nie są kluczowe. Istotne jest natomiast ustalenie tego, jaką kwotę powinien uzyskać poszkodowany, by móc przywrócić rzecz do stanu sprzed zdarzenia - orzekł Sąd Rejonowy w Oleśnie.

31.07.2021

Sąd: Ubezpieczyciel nie odpowiada, jeśli konieczność uśpienia konia wynikała z nieszczęśliwego wypadku

Koń ważący ponad 500 kilogramów był trzymany przez pracownika powodów, gdy nagle zerwał się. Zwierzę wskoczyło na padok innego konia i wyrządziło mu szkodę. Poszkodowane zwierzę zostało uśpione. Powodowie nie mogą domagać się zapłaty odszkodowania od ubezpieczyciela, skoro ani oni, ani osoba trzecia nie ponoszą winy za zaistniałe zdarzenie – orzekł Sąd Rejonowy w Zgierzu.

29.07.2021

ETPC: Sekcja zwłok dziecka bez zgody rodzica to naruszenie praw podstawowych

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że przeprowadzenie sekcji zwłok noworodka bez zgody rodziców - praktykujących muzułmanów - stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego oraz wolności wyznania. Wskazał, że ingerencja w prawa rodziców nie została należycie uzasadniona.

28.07.2021

SN: Umowy opcji walutowych z bankiem są ważne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Klient banku przy zawieraniu umowy opcji walutowej też ma obowiązki i musi wiedzieć jakie ryzyko chce zabezpieczyć. Kryzys powstały w sierpniu 2008 roku zdecydował o załamaniu się takich transakcji. Spółki poniosły duże straty. Nikt nie był w stanie przewidzieć rozmiarów tego krachu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej nie godząc się na unieważnienie umowy.

20.07.2021

Uchwała SN: Ochrona wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo cywilne chroni osobę, wobec której wydano zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej. Jest ona uczestnikiem egzekucji i może uczestniczyć w licytacji komorniczej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W tle tej sprawy pojawia się skarga pauliańska i nieuczciwe przeniesienie udziałów w nieruchomości.

16.07.2021

Strasburg: Rosja powinna wprowadzić związki partnerskie

Prawo rodzinne

Brak jakiejkolwiek możliwości prawnego uznania związków jednopłciowych stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego osób nieheteroseksualnych - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 13 lipca 2021 r. dotyczącym Rosji. Polska także rażąco narusza standardy konwencyjne, a potwierdzenie tego faktu wyrokami Trybunału w Strasburgu jest jedynie kwestią czasu.

14.07.2021

Strasburg: Korekta płci biologicznej to nie powód do ograniczenia praw rodzicielskich

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ograniczenie praw rodzicielskich i odebranie prawa kontaktu z dziećmi osobie transpłciowej ze względu na przeprowadzoną korektę płci biologicznej stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego oraz dyskryminację - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczy Rosji, ale sytuacja osób transpłciowych w prawie polskim jest także trudna.

13.07.2021

SN: Szkody łowieckie - do sądu, nawet bez protokołu szacowania

Środowisko Prawo cywilne

Niewykonanie przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego obowiązków wynikających z ustawy Prawo łowieckie i niesporządzenie protokołu szacowania szkód łowieckich nie zamyka drogi sądowej w sprawie o naprawienie szkody łowieckiej - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie dotyczące sporu rolnika z kołem łowieckim.

13.07.2021

Strasburg: Punkty karne i odebranie prawa jazdy to nie jest podwójna kara za ten sam czyn

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nałożenie na tę samą osobę punktów karnych za przewinienia drogowe, a następnie odebranie prawa jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktów karnych, nie stanowi naruszenia zakazu podwójnego karania za ten sam czyn - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Chorwacji, ale podobne spory mają też miejsce w Polsce.

12.07.2021

SN: Ubezwłasnowolnienie częściowe powinno zniknąć z systemu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje częściowego ubezwłasnowolnienia. Zakłada opiekę asystencką, co nie jest równoznaczne z opieką kuratora. Jednak ustawodawca nie uwzględnił reguł tej Konwencji w kodeksie cywilnym - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpoznając wniosek o zniesienie częściowego ubezwłasnowolnienia

08.07.2021

Sąd: Obowiązek alimentacyjny wobec małżonka ustaje po prawomocnym wyroku rozwodowym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mąż alimentował żonę, przekazując jej świadczenia w kwocie 800 zł miesięcznie. Po kilku latach małżonkowie rozwiedli się. Gdy wyrok sądu okręgowego uprawomocnił się, obowiązek udzielania wsparcia finansowego ustał - wskazał Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Zdaniem sądu małżeństwo stron zakończył rozwód i doszło do wygaśnięcia praw i obowiązków

03.07.2021