Prawo o fundacjach powinno uwzględniać też cele prywatne

Prawo cywilne

Wymieniony w ustawie wykaz celów fundacji jest niepotrzebnie ograniczony jedynie do celów społecznie lub gospodarczo użytecznych - uważa adwokat dr hab. Joanna Dominowska. I postuluje dalszy rozwój prawa fundacyjnego w kierunku fundacji o celach prywatnie użytecznych na przykład takich, jak fundacje rodzinne.

08.08.2019

Dr Borski: Powszechne głosowanie korespondencyjne i wędrująca urna mogłyby wpłynąć na frekwencję

Administracja publiczna RODO

Niska frekwencja wyborcza wynika z różnych przyczyn. Wśród nich wymienić należy nieprzyjazne zasady głosowania, brak odpowiednich kandydatów a przede wszystkim powszechne stereotypy. Aby zmienić podejście do głosowania, należy edukować dzieci i młodzież, że warto brać udział w tym święcie demokracji – podkreśla dr Maciej Borski.

04.08.2019

Ubezpieczyciel może "proporcjonalnie" obniżyć odszkodowanie

Prawo gospodarcze

Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie wyklucza możliwości stosowania zasady proporcji przez ubezpieczycieli przy niedoubezpieczeniu, z jednej strony uznając takie postanowienia za wątpliwe w stosunkach konsumenckich, a z drugiej strony dostrzegając ugruntowaną tradycję ubezpieczeniową - przypomina Agata Kwaśniewska z kancelarii Czublun Trębicki.

03.08.2019

Można walczyć o zadośćuczynienie za „wyciek” danych osobowych

RODO

Jeśli administrator danych doprowadził do tego, że „wypłynęły” wrażliwe dane dotyczące np. chorób lub orientacji seksualnej powoda, to sąd może przyznać na jego rzecz znaczne zadośćuczynienie. Niekiedy jednak świadczenie może być przyznane w symbolicznej wysokości - wskazuje dr Anna Franusz.

24.07.2019

Chłostanie Judasza ma nie tylko prawnokarną perspektywę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Historia umęczenia kukły obrazującej Judasza Iskariotę, jaka miała miejsce w podkarpackim Pruchniku, zrobiła zawrotną karierę medialną i stała się przedmiotem postępowania karnego. Jednak dokonując oceny karnoprawnej tego lokalnego zjawiska społecznego, należy także wziąć pod uwagę perspektywę religijną i kulturową - pisze adwokat dr Paweł Bała.

06.07.2019

Upał, pies zamknięty w samochodzie - podstawa do wybicia szyby

Prawo karne Prawo cywilne

Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę

30.06.2019

Polski pirat nadal nieświadomy, co może robić legalnie

Prawo cywilne Nowe technologie

Polacy chętnie korzystają z możliwości ściągania z internetu filmów i muzyki, nadal jednak są mało świadomi tego co jest, a co nie jest legalne. A zgodnie z polskim prawem ściąganie tego typu plików jest legalne, upublicznianie już nie, chyba że ściągnięty film oglądamy w gronie rodziny lub znajomych

29.06.2019

Deskorolka to rower, ale e-hulajnoga to nie motorower

Administracja publiczna

Wzmożony ruch w dużych miastach jest coraz większym problemem organizacyjnym i społecznym. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest mikromobilność, czyli pojazdy pozwalające na sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Jednak ich status prawny jest wciąż nieruregulowany - pisze Piotr Czekalski

29.06.2019

Czy osobom w wieku 55+ opłaca się zapisać do PPK?

Domowe finanse Emerytury i renty

Dla osób w wieku przedemerytalnym PPK może być bardzo dobrym rozwiązaniem na uzyskanie jednorazowego zasilenia po osiągnięciu 60 roku życia - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

26.06.2019

Prof. Machała: Dyrektywa autorska powiela orzecznictwo unijnego Trybunału

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dyrektywa unijna o prawie autorskim nie ogranicza wolności słowa. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE filtrowanie treści już uregulowało. W związku z tym argumenty, które pojawiają się w skardze naszego rządu, to dyskusja ze stanem już uregulowanym - uważa prof. Wojciech Machała z Uniwersytetu Warszawskiego.

17.06.2019

Bezpaństwowcy są wśród nas. Także ich problemy

Administracja publiczna RODO

Na całym świecie liczbę bezpaństwowców ocenia się na ponad 10 milionów, a w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Nasze prawo nie jest dla tych osób przyjazne, wiele z nich nie ma nawet dokumentów, a dla urzędów są one często "niewidzialne" - mówi dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

08.06.2019

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument

Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

05.06.2019

Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

IKE plus po przekształceniu OFE - na razie wiadomo niewiele

Emerytury i renty

W oczekiwaniu na projekt ustawy o zmianach w OFE, warto przeanalizować nową projektowaną formę oszczędzania na emeryturę, jaką mogą się stać IKE+ dla osób, które zdecydują się przetransferować swoje środki z OFE - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

24.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019

Wydawcy i autorzy: Atak na dyrektywę autorską to czysta demagogia

Rynek i konsument

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie jest skierowana przeciwko użytkownikom internetu i małym firmom, lecz cywilizuje wykorzystywanie twórczości przez wielkie koncerny nowych technologii - przypomnieli uczestnicy konferencji poświęconej prawom autorskim.

17.04.2019

Pieniądze na trzynastą emeryturę w 2020 i 2021 roku z podatku od OFE

Emerytury i renty

Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów projekt założeń likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zakłada wprowadzenie nowej daniny publicznej w wysokości 15 proc., płatnej dwa razy po 7,5 proc. - odpowiednio w 2020 i 21 roku, którą można nazwać podatkiem Morawieckiego - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

16.04.2019

Dr Kolek: Prywatyzacja środków z OFE słuszna, ale wymaga społecznej kontroli

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

03.04.2019