Wspólny majątek małżonków wchodzi do masy upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy w swojej uchwale przeciął spory dotyczące traktowania majątku małżonków przy upadłości konsumenckiej. Uznał, że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on w ustroju wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości - pisze radca prawny Piotr Zimmerman

08.01.2020

Trzeba uregulować sytuację osób żyjących w „nietypowych” związkach

Prawo rodzinne Administracja publiczna RODO

NSA wydał uchwałę o zakazie transkrypcji do polskich aktów stanu cywilnego danych dzieci, których rodzicami są – według wpisu w zagranicznych aktach – osoby tej samej płci. Argumentacja przedstawiona w uchwale nie jest w pełni przekonująca. NSA wydał zachowawcze, asekuracyjne stanowisko - twierdzi dr hab. Grzegorz Krawiec.

04.01.2020

Polityka społeczna czeka na ratyfikację Zrewidowanej Karty Społecznej

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Partia rządząca w swoich deklaracjach podkreśla zaangażowanie i poparcie dla praw socjalnych i niewątpliwie ostatnie lata skutkowały przyznaniem obywatelom zwiększonych świadczeń socjalnych. Wciąż jednak są sfery niedoceniane, które były też marginalizowane przez kolejne rządy, jak np. ochrona zdrowia, czy deficyt mieszkaniowy

31.12.2019

Prawo do reklamacji w ferworze przedświątecznych zakupów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezent, który nie trafił w gusta obdarowanego, podobnie zresztą jak każdy przedmiot czy usługę zakupioną „dla siebie”, możemy zwrócić jedynie wtedy, gdy polityka danego sklepu przewiduje taką możliwość. Inaczej jest tylko w przypadku produktów wadliwych - pisze Agnieszka Kowalczyk-Zagaj, radca prawny w kancelarii Modzelewska&Paśnik.

22.12.2019

Wymiar sprawiedliwości bardziej przyjazny dla dzieci, ale są jeszcze problemy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wymiar sprawiedliwości jest coraz bardziej przyjazny dzieciom występującym przed nim jako ofiary czy świadkowie - twierdzi adwokat Monika Horna–Cieślak z Fundacji Dajemy Dzieciom. Jak mówi, sędziowie, prokuratorzy, biegli psycholodzy, pełnomocnicy są uwrażliwieni na problematykę udziału dziecka w procedurach karnych, ale są jeszcze problemy.

14.12.2019

Dylemat wagonika OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Już w 2020 roku każdy członek OFE stanie przed wyborem: przekazać środki do ZUS czy pozwolić je przekształcić w IKE. Jednak rozstrzygnięcie dylematu, co wybrać: ZUS czy OFE, dopiero ujawni niesprawiedliwość i brak uzasadnienia zaproponowanego sposobu likwidacji.

03.12.2019

Kuszlewicz: Prawa zwierząt w Polsce wciąż lekceważone

Prawo karne Prawnicy

Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.

30.11.2019

Emerytury zachwiały koalicją rządzącą

Emerytury i renty

Pierwsze posiedzenie sejmu IX kadencji upłynęło pod znakiem emerytalnej rewolucji. Rządzące PIS zdążyło już złożyć projekt znoszący limit 30-krotności składek emerytalnych, jednocześnie wycofując go w momencie, kiedy okazało się, że nie zdobędą wymaganej większości. W odpowiedzi na projekt PiS, Lewica złożyła swój projekt zniesienia limitu przy jednoczesnym wprowadzeniu progu maksymalnej emerytury.

22.11.2019

Demontaż emerytalnych bezpieczników państwa

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Gdy perspektywa emerytalnego ubóstwa przyszłych emerytów w starzejącym się i kurczącym społeczeństwie staje się zagrożeniem dla naszego państwa, główne pomysły legislacyjnych zmian w systemie emerytalnym lekceważą interes państwa, przyszłych emerytów oraz podatników i są zgłaszane wyłącznie dla bieżących potrzeb budżetowych - pisze Adrian Prusik, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.

20.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn

Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.

01.11.2019

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu

04.10.2019

Prof. Chmielnicki: Kiełbasa wyborcza rządzi polityką 

Administracja publiczna

Działania i obietnice ubiegających się o władzę polityków, mające cechy "kiełbasy wyborczej", a czasem nawet korupcji politycznej, na tyle już zdominowały debatę wyborczą w Polsce, że coraz trudniej w niej o poważną dyskusję o sprawach państwa i perspektywach jego rozwoju - twierdzi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.

30.09.2019

Zagórski: Internet w każdej gminie za darmo już wkrótce

Administracja publiczna Nowe technologie

Przed nami cyfryzacja prawa jazdy. Wdrożymy ten projekt po wyborach, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku. Kolejny etap to możliwość wkładania do tego portfela innych dokumentów elektronicznych, chodzi o to, by wszystkie były w jednej aplikacji na smartfonie. Planujemy też darmowy internet w każdej gminie - zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

17.09.2019

Dr Kawecki: Bez telefonu nie zrobimy przelewu po 14 września

Domowe finanse Nowe technologie Finanse RODO

Od najbliższej soboty banki mają obowiązek stosować wzmocnione uwierzytelnienia przy płatnościach elektronicznych. Mogą więc zmienić system logowania i potwierdzania, albo do istniejących zabezpieczeń dodać nowe. Wtedy lepiej nie logować się, nie wpisywać hasła ani loginu - ostrzega dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie dr Maciej Kawecki.

10.09.2019

Dopłata roczna w PPK za 2019 tylko dla bogatych

Domowe finanse

Chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle. Zestawienie przepisów regulujących pracownicze plany kapitałowej z faktami oraz kalendarzem 2019 roku prowadzi do ciekawych konkluzji.

09.09.2019

Ekspert: Służby może mają Pegasusa, ale nie mogą o tym mówić

Wymiar sprawiedliwości Policja

Żadna ze służb nie przyzna się do stosowania takiego systemu jak Pegasus, bo to informacja niejawna - podkreśla Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno–rozpoznawczych. Zaznacza jednak, że stosowanie takich programów i systemów powinno być możliwe tylko i wyłączenie po uzyskaniu zgody odpowiednich organów.

03.09.2019

Dr Machińska: Komitet ONZ wytyka Polsce tolerowanie tortur

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Przeprowadzona niedawno przez Komitet ONZ przeciwko Torturom analiza sytuacji w Polsce wykazała, że nie jesteśmy wciąż krajem wolnym od tego zjawiska. No i po raz kolejny wytknięto nam, że dochodzi do przypadków znęcania się na ludźmi przez policję, w więzieniach, ale nawet w placówkach leczniczych i opiekuńczych - pisze dr Hanna Machińska

29.08.2019

Prof. Jakubowska-Branicka: "Chwilówki" mają ciemne i... jasne strony

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Debata wokół firm pożyczkowych nie uwzględnia potrzeb osób, które potrzebują chwilówek by przeżyć. Zdolności kredytowej nie posiada, szacunkowo, między 2,5 a 3 mln ludzi w Polsce. To osoby, które są wykluczone finansowo. Firmy pożyczkowe i SKOK-i to dla nich jedyne źródła legalnych pożyczek - ocenia prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka

24.08.2019

Autonomiczne pojazdy czekają na swoje prawo

Prawo gospodarcze Kontrola zarządcza

Pojazdy autonomiczne, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, robotyzacja, czy druk 3D to siły napędowe współczesnego świata. Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem i już wywiera wpływ na pracę, relacje międzyludzkie, zdrowie, edukację i przemieszczanie się. To z kolei stanowi ogromne wyzwanie dla szeroko rozumianej praktyki tworzenia i wdrażania prawa.

10.08.2019