Pladze graffiti sprzyja zła praktyka karania

Prawo karne Domowe finanse Nieruchomości

Bohomazy na budynkach, a nawet na środkach transportu, to efekt tego, że policja, straż miejska, prokuratura i sądy idą na łatwiznę, kwalifikując wandali jako popełniających jedynie wykroczenia. Resort sprawiedliwości nie chce zmiany prawa, ale - w odpowiedzi na interpelację poselską – wskazuje, po które przepisy z kodeksu karnego powinni sięgać stróże prawa.

26.10.2024

Związek partnerski dostępny dla wszystkich par, choć bez niektórych uprawnień

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Rząd przekazał do konsultacji projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz przepisy wprowadzające, zmieniające m.in. prawo spadkowe, podatkowe i emerytalne. To szansa dla par jednopłciowych na jakąkolwiek instytucjonalizację swojego związku i zabezpieczenie swoich praw - choćby na wypadek śmierci partnera lub partnerki.

25.10.2024

Wolters Kluwer Polska gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W czwartek, 24 października, rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wzbudziły zainteresowanie zarówno indywidualnych czytelników, jak i szeroko pojętej branży wydawniczej i poligraficznej. Wśród wystawców nie zabrakło również Wolters Kluwer Polska. Przy firmowym stoisku B16 (hala Dunaj) będzie można poznać wydawnicze nowości i bestsellery, a także spotkać się z autorami. Targi potrwają do niedzieli.

24.10.2024

Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

Wózki z centralnej wypożyczalni PFRON wypożyczysz może w lutym 2025 r.

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń potwierdził, że z centralnej wypożyczalni technologii asystujących wciąż nie można wypożyczyć wózka czy skutera, pomimo że sprzęt dawno jest kupiony. Prawo.pl alarmowało o tym na początku września. Wózki, skutery czy napęd do wózków ma być dostępny do wypożyczenia dopiero w lutym 2025 roku, a więc po około dwóch latach od zakupu sprzętu.

21.10.2024

Marsz Niepodległości w stolicy pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny

Sąd Okręgowy w Warszawie, 16 października br., odrzucił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji prezydenta miasta zakazującej marszu 11 listopada. Zgłoszenie dotyczyło sześciu zgromadzeń o podobnej treści. Stowarzyszenie skarżyło decyzję, w której wnioski były złożone wadliwie, a pozwolenie na przemarsz oznaczałoby paraliż miasta i chaos komunikacyjny, bo udział w nim brałoby przynajmniej 100 tys. osób.

16.10.2024

Prof. Wiącek: Zmienić sposób wystąpienia z Unii

Prawo europejskie

Wymagania proceduralne przewidziane obecnie w polskim prawie dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej dotyczącej członkostwa Polski w Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją – uważa prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich. Dopuszczają bowiem, że decyzja narodu wyrażona w formie referendum może być zniweczona przez ustawę uchwaloną zwykłą większością głosów.

16.10.2024

Będzie nowelizacja ustawy o rzeczach znalezionych

Domowe finanse Administracja publiczna

W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych i Kodeksu cywilnego. Podwyższony zostanie limit wartości rzeczy znalezionej (obecnie 100 zł), poniżej którego do określonych rzeczy można nie stosować przepisów ustawy o czynnościach właściwego starosty.

16.10.2024

Poszkodowany w powodzi nie musi zaakceptować kwoty proponowanego odszkodowania

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia Powódź

Wypłaty odszkodowań za mienie zniszczone w powodzi nie zawsze są satysfakcjonujące dla poszkodowanych. Czasem przyczyna leży w polisie, która nie zabezpieczała należycie ubezpieczonego, zdarza się też, że poszkodowani nie są świadomi, że otrzymali bezsporną kwotę, a nie całość odszkodowania. Zdarzają się jednak przypadki zaniżania wypłat przez ubezpieczycieli.

12.10.2024

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał w piątek Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych. Argumentem posłów KO podpisanych pod wnioskiem było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w radzie z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Spośród 440 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, za odwołaniem Czabańskiego opowiedziało się 257 posłów, a przeciw było 183. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

11.10.2024

Będzie dodatkowe wsparcie dla rolników poszkodowanych powodzią

Domowe finanse Powódź

Dodatkowa pomoc dla poszkodowanych rolników, w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok. Koła gospodyń wiejskich będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. złotych - takie m.in. rozwiązania zaplanował dla poszkodowanych powodzią rolników rząd. We wtorek, 8 października, Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

08.10.2024

Smród na wsi to normalna rzecz - nowa ustawa ochroni rolników

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Co najmniej trzy organy państwa zajmują się problemem smrodu na wsi: dwa ministerstwa i RPO. Głośno zrobiło się wokół tematu po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który ukarał hodowcę świń za powodowanie emisji uciążliwych dla sąsiadów zapachów. Teraz minister rolnictwa zapowiada stworzenie nowej ustawy anty-zapachowej, która będzie chronić rolników przed pozwami cywilnymi. Do tej pory prawo karne i cywilne określało granice zakłócania niezakłóconego korzystania z mieszkania i środowiska.

05.10.2024

Poszkodowani przez powódź mogą wnioskować o umorzenie zaległego abonamentu

Domowe finanse Powódź

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w czwartek, że abonenci poszkodowani przez powódź mogą wnioskować o umorzenie zaległych opłat abonamentowych. Szef Rady Maciej Świrski zaapelował również do Poczty Polskiej, by wydłużyła tym osobom terminy uregulowania zaległości. Zdaniem KRRiT powódź należy zaliczyć do wyjątkowych sytuacji losowych.

03.10.2024

Były szef policji usłyszy zarzuty za wybuch granatnika

Prawo karne Policja

30 września, w poniedziałek, były komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk ma stawić się w prokuraturze i usłyszeć zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 r. Miała to być atrapa, otrzymana jako prezent od ukraińskich służb. Plany prokuratury potwierdził Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura badała m.in. dlaczego nie zarządzono ewakuacji.

28.09.2024

Odszkodowanie za budynek w kiepskim stanie nie wystarczy na wybudowanie nowego domu

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Kwota z polisy nieruchomości może nie wystarczyć na odbudowę domu, gdyż starsze i nieremontowane budynki ubezpieczyciele zgadzają się obejmować ochroną tylko według wartości rzeczywistej, czyli uwzględniającej amortyzację. Ubezpieczyciele podkreślają, że otrzymanie świadczenia od państwa nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Przynajmniej teoretycznie może jednak się zdarzyć, że osoby, które mają polisę, otrzymają od państwa mniejszą pomoc.

28.09.2024

Kredyt na auto alimentów nie obniży, ale na mieszkanie już może

Życie po rozwodzie to często nowe wyzwania - zaciągając jednak kredyt na mieszkanie, remont, samochód czy nawet kolejny ślub, nie ma co liczyć na automatyczne zmniejszenie zobowiązań alimentacyjnych. Sądy, co do zasady, stoją na stanowisku, że osoba, która płaci alimenty na dziecko, musi się liczyć z tym obowiązkiem przy podejmowaniu decyzji o wydatkach. Co więcej, powinna uwzględniać ich wysokość przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, gdy chodzi o kredyty hipoteczne.

28.09.2024

Warszawa chce, aby miasta mogły same montować fotoradary

Samorząd terytorialny Transport

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zapowiedział, że w porozumieniu z właściwym ministrem i innymi samorządami przygotuje projekt ustawy dotyczący fotoradarów, tak aby zarządzające całą siatką dróg i ulic miasta miały prawo montować je samodzielnie. Ministerstwo Infrastruktury: fotoradary powinny pozostać w gestii instytucji państwa.

25.09.2024

Sejm za przedłużeniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Niepelnosprawność

W środę, 25 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. Zmiany mają na celu naprawę luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Nowela trafi teraz do Senatu.

25.09.2024