Nowelizacja rządowa powstała w związku ze zbliżającym się upływem 10-letniego okresu, na jaki zostały określone limity wydatków ze środków Funduszu Promocji Kultury, konieczna była nowelizacja art. 5 ustawy z  11 września 2015 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych. Chodzi o  zapewnienia środków finansowych na dalsze wypełnianie przez Fundusz Promocji Kultury obowiązków związanych z wypłatą wynagrodzeń z tytułu public lending right.

Za bazę do obliczenia globalnej wartości dofinansowania na wynagrodzenia za użyczanie przyjmuje się wartość środków przeznaczonych na zakupy biblioteczne dokonane w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wypłaty wynagrodzenia.

Czytaj w LEX: Tantiemy audiowizualne w zarysie: charakter prawny, podstawy reprezentacji organizacji właściwej oraz problem tak zwanych starych tabel wynagrodzeń autorskich >

Wypłaty związane z wypożyczaniem

Dofinansowanie wynosi 5 proc.  wartości zakupów materiałów bibliotecznych dokonanych przez biblioteki publiczne w poprzednim roku kalendarzowym, co wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wartość dofinansowania w kolejnych latach została obliczona jako wartość bazowa zaktualizowana o wskaźnik inflacji (CPI) określony w Wytycznych Ministra Finansów dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z 13 maja 2024 r. Z budżetu więc będą wypłacane  w 2025 r. – 5 mln 463 tys. zł; w 2026 r. – 5 mln 644 tys. zł; w 2027 r. – 5 mln 785 tys. zł; w 2028 r. – 5 mln 929 tys. zł; w 2029 r. – 6 mln 077 tys. zł; w 2030 r. – 6 mln 229 tys. zł; w 2031 r. – 6 mln 385 tys. zł; w 2032 r. – 6 mln 545 tys. zł; w 2033 r. – 6 mln 708 tys. zł; w 2034 r. – 6 mln 876 tys. zł.

Sejm uchwalił 4 grudnia br. poprawki do ustawy Prawo autorskie. Posłanka Daria Gosek-Popiołek przedstawiła sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o tym rządowym projekcie ustawy.

Czytaj w LEX: Sposoby dokumentowania autorstwa projektu >

Uwzględnić cyfrowe wydania

Posłanka Paulina Matusiak zgłosiła poprawkę dotyczącą rozszerzenia prawa do tantiem od audiobooków i e-booków wypożyczanych czytelnikom w bibliotekach.

- System rekompensat i wypożyczeń musi zostać rozszerzony o kolejne rodzaje bibliotek i uwzględniać książki w wersji elektronicznej. Jego funkcjonowanie powinno wkroczyć w XXI wiek i zapewniać wynagrodzenia na godnym poziomie, tylko wtedy będziemy mówić o pełnym wsparciu dla polskich autorów, tłumaczy i dla wydawców, składamy poprawkę, żeby w tym projekcie uwzględnić wypożyczenia w bibliotekach publicznych także w formie ebooków i audiobooków. Twórcy czekają na takie regulacje. Ta drobna zmiana może być już teraz uregulowana – powiedziała posłanka Matusiak.

W odpowiedzi pos. Gosek-Popiołek stwierdziła, że poprawka ta jest słuszna, lecz nierealna do wprowadzenia już teraz.

 

 

Cena promocyjna: 11.92 zł

|

Cena regularna: 14.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 10.43 zł