united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Nawet jeżeli udostępnienie żądanej informacji wymaga selekcji i analizy dokumentów, nie przesądza to, iż staje się przez to informacją przetworzoną. Choćby z tego powodu, że nie jest to informacja nowa. Aby jednak uniknąć zarzutu o arbitralność, organ kwalifikując w ten sposób informację powinien wyczerpująco uzasadnić swoją decyzję.
Marek Sondej
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Polskie władze muszą respektować prawa dzieci urodzonych za granicą w tęczowych rodzinach - tj. mających w akcie urodzenia wpisanych rodziców tej samej płci. Nakazuje to m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trwają prace nad przepisami, które mają uczynić zadość tym wymaganiom, bez uznania związków jednopłciowych.
Monika Sewastianowicz
29.10.2022
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Rozliczanie wpłat do PPK – korekty wciąż z problemami

Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK
Po prawie 3 latach funkcjonowania PPK ustawodawca zdecydował się wreszcie uregulować zasady dokonywania korekt wpłat przekazywanych przez podmioty zatrudniające do instytucji finansowych. Jednak wielu pracodawców nadal nie ma pewności jak powinni się zachować, gdy korekta zostanie już dokonana lub gdy okaże się, że jej dokonanie przez instytucję finansową stanie się niemożliwe.
Agnieszka Łukawska Antoni Kolek
29.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK
Są sytuacje, w których rodzina zmarłej osoby może poprosić o sekcję zwłok. Placówki medyczne nie mają jednak obowiązku wykonywania jej na żądanie. Zdarzają się sytuacje, w których najbliżsi osoby zmarłej mogą sądownie wywalczyć przeprowadzenie sekcji – muszą udowodnić, że przyczyna śmierci, jaką umieszczono w karcie zgonu jest niejasna i zbyt ogólna.
Katarzyna Redmerska
29.10.2022
Opieka zdrowotna
Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.
Katarzyna Nocuń
29.10.2022
Pacjent Farmacja
Rolnik zniszczył drzewa, które rosły na sąsiedniej działce. Prokuratura umorzyła dochodzenie, ponieważ nie dopatrzyła się umyślności działania. Wójt zadecydował jednak o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wskazał, że administracyjna odpowiedzialność nie jest uzależniona od winy ukaranego.
Dorian Lesner
29.10.2022
Środowisko Administracja publiczna
ZUS i pracodawcy mają prawo sprawdzać, co robi ubezpieczony w trakcie zwolnienia lekarskiego. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia chorobowego podczas kontroli to jedno z najczęstszych wykroczeń. Czy w takiej sytuacji można utracić wynagrodzenie, a pracodawca może wyciągnąć dodatkowe konsekwencje? - prawnicy wyjaśniają.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od spadków płaci się podatek od spadków i darowizn. Daninę trzeba rozliczyć na specjalnym druku w ciągu miesiąca od przyjęcia spadku. Najbliższa rodzina ma jednak prawo do zwolnienia z podatku. O spadku trzeba zawiadomić urząd skarbowy. Jest na to sześć miesięcy. Od niedawna obowiązują nowe, wyższe limity wartości spadku, które dają prawo do zwolnienia innym grupom.
Krzysztof Koślicki
29.10.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
O marki znanych trunków nieraz toczyły się spory dotyczące własności i praw do zarobku na nich - mówi prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jej książka pt. "Słynne alkohole a prawo własności intelektualnej" właśnie ukazała się nakładem Wolters Kluwer Polska.
Paweł Rochowicz
29.10.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Wypłacanie pieniędzy z konta zmarłego przed zaniesieniem aktu zgonu do banku jest powszechną praktyką, tyle że - jeżeli bank nie otrzymał dyspozycji na wypadek śmierci - jest to działanie nielegalne. I to nawet w sytuacji, gdy pieniądze wypłacają osoby, które i tak je odziedziczą po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.
Monika Sewastianowicz
29.10.2022
Prawo cywilne Finanse
System monitorowania i kontrolowania jakości paliw będzie dotyczył paliwa wodorowego do samochodów dopiero od 2024 r. Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie ustawy planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na dostosowanie laboratoriów do nowych zadań.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
Administracja publiczna Prawo AI
Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych, ale wyklucza całkowite jego zniesienie. Jedną z możliwych opcji jest wprowadzenie kwoty wolnej. Miałoby to zachęcać do oszczędzania osoby dysponujące niewielkimi pieniędzmi. Resort uzależnia jednak decyzję od konsultacji z instytucjami finansowymi.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
PIT
W czasach ciągłych zmian coraz częściej wystawieni jesteśmy na stres, konieczność mobilizacji, duże napięcia w pracy. Ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Co robimy, by odpocząć „po robocie”? Najczęściej sięgamy po seriale, spędzamy czas z rodziną i znajomymi czy słuchamy muzyki.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Prawo pracy
Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
RPO otrzymuje skargi od obywateli, którzy mają trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Skarżący potrzebują ich, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
Samorządy, nie czekając na rządowy węgiel, tworzą własne porozumienia aby pomóc mieszkańcom. Współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. nawiązał właśnie Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki niemu osoby samotne, objęte stałą pomocą społeczną, w tym chore i z niepełnosprawnościami, będą miały szansę na zakup tony węgla od PGG. I to niezależnie od puli węgla, jaką przewidują przepisy rządowe.
Maria Dec-Kiełb
28.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.
Marek Rotkiewicz
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Relacje pomiędzy pracodawcami a zakładowymi organizacjami związkowymi często są skomplikowane i budzą wiele emocji, bo są to podmioty stojące po „dwóch stronach barykady”. Do tego bieżącego rozwiązywania sytuacji konfliktowych nie ułatwia ustawa o związkach zawodowych, która weszła w życie ponad 30 lat temu i pomimo „dużej” nowelizacji z 2019 roku, nie nadąża za zmianami w innych przepisach prawa.
Michał Szuszczyński
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Za nowelizacją głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, czterech się wstrzymało.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta - poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, w Polsat News. Podkreśliła, że prace nad projektem zakończyły się już w podkomisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do ustawy podnoszącej efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków a także promocja odnawialnych źródeł energii (OZE).
Krzysztof Sobczak
27.10.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Polska dopuściła się naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego ojca, który nie mógł skutecznie wykonywać swego prawa do kontaktu z dorosłym i niepełnosprawnym intelektualnie synem wbrew woli matki dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według Trybunału uprawnienie to nie przestaje obowiązywać po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.
Katarzyna Warecka
27.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Na koniec 2021 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła 15 mln osób. W stosunku do poprzedniego roku to wzrost o 1,4 proc., czyli o 213,6 tys. osób – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2021 roku wzrosło o 8,7 proc.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Rynek Prawo pracy Finanse

W najbliższy poniedziałek ZUS pracuje tylko do 15:00

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy poniedziałek, 31 października 2022 roku, ZUS pracuje krócej. Sale obsługi klientów we wszystkich placówkach, a także Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 będą czynne od 8:00 do 15:00. Bez ograniczeń godzinowych można załatwiać swoje sprawy w ZUS poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Komisja Nadzoru Finansowego dostrzega wzrost liczby nadużyć, których ofiarami są konsumenci korzystający z elektronicznych kanałów dostępu do usług finansowych i przekazała zakładom ubezpieczeń oraz reasekuracji stanowisko w sprawie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Regina Skibińska
27.10.2022
Finanse Banki
Utworzenie unijnych okręgów wyborczych, aby można było głosować od 16. roku życia oraz stały termin wyborów przypadający na 9 maja, to tylko niektóre propozycje Parlamentu Europejskiego. Zmianom zasad wyboru europosłów przeciwna jest Polska - wynika z projektu stanowiska przygotowanego w MSWiA.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie
Adwokaci, radcy i sędziowie co i rusz wracają do tematu sądowych pouczeń, stowarzyszenia przygotowują przykładowe wzory, powtarzają się apele o jak najbardziej zrozumiały język. O to jednak prawnikom szczególnie trudno, bo - jak mówią - nie są językoznawcami ani psychologami i boją się, że potoczne ujęcie przepisów prawnych może prowadzić do niedokładności i przekłamań.
Aleksandra Partyk
27.10.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie jest możliwe skuteczne zaskarżenie orzeczenia nieistniejącego. W konsekwencji wniosek skargi nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich w jakimkolwiek brzmieniu nie mógłby zostać uwzględniony przez Sąd Najwyższy - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i odrzuciła skargę dotyczącą dziedziczenia gospodarstwa rolnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.10.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Samorządy chcą, by Senat doprecyzował ustawę o preferencyjnej sprzedaży węgla

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Samorządowcy wciąż mają uwagi do ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy, którą dziś zajmie się Senat. Chcą m.in. doprecyzowania, że za roszczenia wynikające ze złej jakości paliwa będzie odpowiadał wojewoda, ograniczenia roli rady gminy w procedurze, gwarancji, że rząd dołoży się do kosztów jeśli przekroczą zakładane 500 zł oraz abolicji dla samorządowców odpowiedzialnych za dystrybucję węgla.
Robert Horbaczewski
27.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy