united kingdom
ukraine

Samo bycie mediatorem nie wystarczy, czas na uporządkowanie zawodu

Wymiar sprawiedliwości

Mediacja to przede wszystkim mediatorzy, by się rozwijała a społeczeństwo widziało w niej potencjał, muszą wzbudzać zaufanie. Do tego zdaniem - samych mediatorów - konieczne jest weryfikowanie ich umiejętności, a także ciągłe doszkalanie się. Ważne jest też to jak wchodzą do zawodu i co jest podstawą ich wpisu na listy sądowe. Z kolei te ostatnie trzeba oczyścić z "martwych dusz".

04.06.2022

Efektywny, fachowy, etyczny, kontaktowy, terminowy i... znany - czyli mediator ideał

Wymiar sprawiedliwości

Dobry mediator to fachowy mediator, a jeśli dodać do tego etyczność, kontaktowość, terminowość, efektywność - to jest na sędziowskiej top liście. Co istotne jednak, by tych najlepszych "zatrzymać" na sądowych listach, trzeba rozwiązać problem zbyt niskich stawek - podkreślają sędziowie i adwokaci biorący udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej mediacji, która odbywa się w Poznaniu.

04.06.2022

Chory zabójca może być izolowany do końca życia, a zdrowy wyjdzie już po 8 latach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zabójca Pawła Adamowicza już czwarty rok przebywa w areszcie, a wyroku nawet w pierwszej instancji nie ma. Trzy lata toczyło się śledztwo prokuratorskie. Skazano już ochroniarza, który wpuścił sprawcę na scenę, gdzie rozegrała się tragedia. Dlaczego to tak długo trwa, przecież wszyscy widzieli, kto zabił? Główny problem to zbadanie i ocenienie stopnia poczytalności sprawcy - oceniają prawnicy.

04.06.2022

Krajowy Rejestr Mediatorów w sierpniu 2023 roku - zapowiada MS

Wymiar sprawiedliwości

Celem Krajowego Rejestru Mediatorów ma być uporządkowanie mediacji sądowej i pozasądowej. Chodzi o system teleinformatyczny zawierający m.in. informacje o mediatorach i ich specjalizacji. Prace nad nim trwają, a dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości zapowiedział właśnie, że termin zakończenia realizacji projektu wyznaczony na sierpień 2023 r. nie jest zagrożony.

03.06.2022

Sąd może wymusić przedstawienie dowodów w sprawie gospodarczej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie ma obecnie narzędzi po stronie sądu koniecznych do przymuszenia stron do przedłożenia dowodów w sprawach gospodarczych. Dlatego rozwiązanie polegające na przymusowej egzekucji tego obowiązku w ramach postępowania w sprawach własności intelektualnej powoduje, że środek ten staje się bardziej realny i przydatny w praktyce - piszą Magdalena Wątroba i Aleksandra Domarecka z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons.

03.06.2022

Nowy mediator chciałby się wykazać, ale dla sądu ważne doświadczenie

Wymiar sprawiedliwości

Nowy mediator, by zdobyć doświadczenie powinien prowadzić jak najwięcej mediacji. Problem w tym, że sędziowie preferują kierowanie spraw do tych, którzy są już sprawdzeni i doświadczenie już mają. Pojawiają się więc pomysły losowego, czy alfabetycznego przydzielania spraw, tyle że w ocenie prawników podstawą powinna być możliwość weryfikacji umiejętności kwalifikacji i kompetencji mediatora.

03.06.2022

Na barkach sędziów rodzinnych coraz więcej, ale to sądy nadal marginalizowane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tylko w ośmiu na 46 sądów okręgowych są wydziały rodzinne, w sądach apelacyjnych - obecne przepisy - nie przewidują ich tworzenia. Prawnicy od lat wskazują, że powinno to się zmienić, bo nawet najlepsza znajomość przepisów przy konfliktach rodzinnych, w tym rozwodach, nie wystarczy, potrzebne jest też doświadczenie w takim orzekaniu i stałe doskonalenie się.

03.06.2022

Prof. Wróbel: Test sędziowskiej niezawisłości wątpliwy, bo nie ma zasad

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowany w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym test bezstronności i niezawisłości wobec sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa będzie trudny do stosowania, ponieważ ta ustawa nie mówi, jak to robić – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia SN w stanie spoczynku, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że problemu statusu tych sędziów nie rozwiąże się bez zmian w KRS.

03.06.2022

Pachnik, Prigan: Polska idzie dla UE na ustępstwa, ale czy zakończą one temat praworządności?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

UE wymaga od Polski ustępstw i Polska te ustępstwa zapewne wykona. Mimo że są marginalne - bo tak należy ocenić choćby sposób likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kolejne pytania prejudycjalne dotyczące polskiej praworządności nie będą już wysłuchiwane przez TSUE z równą atencją. Najdłużej, jako kraj, przegrywać będziemy przed ETPC. Pojawia się jednak wątpliwość, o co UE w istocie chodziło?

02.06.2022

Uchwała SN: KRS nielegalna, niezawisłość sędziów do oceny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana od 2018 r. nie jest organem tożsamym z organem konstytucyjnym - stwierdza przyjęta w czwartek uchwała poszerzonego składu Sądu Najwyższego. Ale dodaje, że brak jest podstaw do przyjęcia z góry, że każdy sędzia nominowany po 2018 roku przez KRS nie spełnia wymogu minimum bezstronności, chociaż wszyscy "nowi" sędziowie dotknięci są wadą złego powołania.

02.06.2022

Notariusz też człowiek - ale "za błąd" słono zapłaci

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie minister odwołuje notariusza m.in. wtedy gdy sąd dyscyplinarny pozbawia go prawa do prowadzenia kancelarii, albo jeśli ma orzeczony zakaz wykonywania zawodu na mocy prawomocnego wyroku sądu. Jeśli proponowana nowelizacja Prawa o notariacie wejdzie w życie, samo skazanie prawomocnym wyrokiem karnym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oznaczać będzie pożegnanie się z zawodem.

02.06.2022

Sprawa w TSUE - według polskiego rządu samozatrudnionego można zwolnić za orientację

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozwiązanie konkretnej umowy lub jej niezawarcie z osobą samozatrudnioną, nawet ze względu na jej orientację seksualną, nie naruszają dyrektywy zakazującej dyskryminacji w zakresie zatrudnienia - uważa polski rząd. Swoje stanowisko przedstawił przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatruje pytanie prejudycjalne w sprawie dziennikarza zwolnionego z TVP za udział w teledysku o świętach osób LGBT.

02.06.2022

Adwokat powinien uważać na to co mówi i pisze - NRA chce zmienić zasady etyki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze nie reklama, ale zmiany i tak są istotne. Naczelna Rada Adwokacka rozpoczęła właśnie dyskusję nad zmianami zasad etyki. Wśród nich jest m.in. wskazanie, że adwokaci powinni zachować umiar, współmierność i oględność także w wystąpieniach publicznych, a wszystko po to, by nie uchybiać godności zawodu.

02.06.2022

Dr Zemke-Górecka: Pandemia przyspieszyła rozwój mediacji, teraz czas na sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie pandemii, gdy sądy pracowały w ograniczonym zakresie, mediacja stała się dla wielu osób szansą na rozwiązanie sporu. Ci co raz spróbowali, np. w czasie sprawy rozwodowej, wracali do niej przy okazji innych spraw. Sądy powinny jednak częściej kierować sprawy do mediacji, ważne też m.in. by zwiększyły się stawki mediatorów, tak by utrzymać w zawodzie najlepszych - mówi dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA.

02.06.2022

Stan pandemii zniesiony – ograniczenia w sądach dla obywateli pozostały

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zamienił panujący w kraju „stan epidemii” na „stan zagrożenia epidemicznego” i zniósł większość obostrzeń sanitarnych, w tym nakaz zakrywania ust w miejscach publicznych. Nie uchylono jednak licznych ograniczeń dla obywateli w sądach powszechnych i administracyjnych. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi w tej sprawie.

01.06.2022

Sędzia Juszczyszyn przywrócony, ale przeniesiony i urlopowany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w środę w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Nie mógł jednak przystąpić do pracy, ponieważ został wysłany na zaległy urlop. Jednocześnie został przeniesiony z wydziału cywilnego, w którym dotychczas orzekał, do wydziału rodzinnego. Sędzia oświadczył, że nie zgadza się z decyzjami o przeniesieniu i wysłaniu na urlop, które podjął prezes tego sądu Maciej Nawacki.

01.06.2022

Piecza naprzemienna będzie w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba uregulować prawnie opiekę naprzemienną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że taka forma sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem wciąż nie została jednoznacznie określona w przepisach. Także Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o uregulowanie tego problemu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada taką zmianę w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

01.06.2022

Stawki, weryfikacja umiejętności, listy mediatorów - nadal utrudniają mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości niezmiennie w mediacji widzi szansę na przyspieszenie spraw w sądach - to ona ma odgrywać istotną rolę np. przy rozwodach par posiadających małoletnie dzieci. Mimo jednak, że z roku na roku staje się coraz popularniejsza - problemy w ocenie prawników i mediatorów są ciągle podobne. A wśród nich kwestie zbyt niskich stawek, "martwych dusz" na sądowych listach, i weryfikacji umiejętności.

01.06.2022

SN: Antypandemiczne zamiany składów, ale sędzia referent zostaje

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wejście w życie ustawy antycovidowej z 2021 r. spowodowało niemałe zamieszanie w sądach. Nie tylko opóźniło rozpoznawanie spraw, ale też wywołało zasadnicze pytanie: czy na czas pandemii zrywamy z kolegialnością, zwłaszcza przy rozpoznawaniu apelacji spraw w toku. Sąd Najwyższy wyjaśnia w uchwale: referent pozostaje ten sam, dwaj inni sędziowie - będą losowani.

01.06.2022

Fundacja Helsińska: Spłaszczenie sądownictwa to chaos i zagrożenia dla niezależności

Wymiar sprawiedliwości

Obawiamy się, że proponowanej zmianie struktury sądów towarzyszyć będzie gigantyczny chaos, który jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania obywateli na rozpoznanie ich spraw przez sąd - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii do zaprezentowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektów ustaw zmieniających ustrój wymiaru sprawiedliwości.

31.05.2022